طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
ورزشیعذرخواهی ایران به خاطر شب پرتنش ریو
عذرخواهی «ایران ایر» به خاطر تاخیر 7 ساعته

دعوای فدراسیون وزنه برداری ایران بر سر اتفاقات مسابقه بهداد سلیمی در بازی های المپیک ٢٠١٦ ریو بدون اینکه سودی برای ورزش ایران داشته باشد، با عذرخواهی ایرانی ها به پایان خواهد رسید.

روزنامه شرق: دعوای فدراسیون وزنه برداری ایران بر سر اتفاقات مسابقه بهداد سلیمی در بازی های المپیک ٢٠١٦ ریو بدون اینکه سودی برای ورزش ایران داشته باشد، با عذرخواهی ایرانی ها به پایان خواهد رسید.

پایانی که خیلی ها آن را پیش بینی کرده بودند و جز ضرر چیزی برای ورزش کشورمان نداشت.

سلیمی باوجود اینکه در المپیک ریو شروعی رؤیایی داشت و توانست رکورد دنیا را در حرکت یک ضرب بزند، در حرکت دوضرب ناکام شد و در عین ناباوری از دور مسابقات حذف شد.

او در حرکت اول خود، خطا کرد. در حرکت دومش در حالی که وزنه را بالای سر برد و سه چراغ سفید از داوران دریافت کرد؛ اما هیأت ژوری دقایقی پس حرکت بهداد را قبول نکرد تا کار به حرکت سوم کشیده شود. قوی ترین مرد ایران که با شرایط روحی بدی برای زدن آخرین حرکتش روی تخته رفت، در مهار این وزنه هم ناموفق بود تا وداع تلخی با این المپیک داشته باشد.

در پی این اتفاق، سلیمی و سجاد انوشیروانی، سرمربی تیم ملی، به شدت به رأی هیأت ژوری اعتراض کردند.  بهداد، جلود، عضو عراقی هیأت ژوری، را جلاد خطاب کرد و مدعی شد او به علت اختلاف با علی مرادی، رئیس فدراسیون وزنه برداری ایران، تعمدا حرکت درست او را خطا اعلام کرده است.  انوشیروانی هم به همان تندی به مسئولان فدراسیون جهانی تاخت و رودررو از آنها انتقاد کرد. علی مرادی هم گفت: نگذاشتند ایران سه مدال طلای بازی ها را بگیرد. این حرف را غیر از مرادی، کارشناسان دیگری هم گفتند. هر چند که بحث های متفاوت دیگری هم به وجود آمد و عده ای مدعی شدند داوران در حق بهداد ناداوری نکردند بلکه قضاوتشان سخت گیرانه بوده است.

بااین حال، شب مسابقه قهرمان المپیک لندن آن قدر تلخ شد که حتی تماشاچیان ایرانی حاضر در سالن هم متأثر از این قضیه، واکنش های تندی نشان دادند؛ طوری که جو سالن به هم ریخت و نیروهای امنیتی به سالن آمدند.

ضمن اینکه سایت فدراسیون جهانی وزنه برداری نیز با حمله کاربران ایرانی، از دسترس خارج شد.

دلجویی برای فرار  از محرومیت

همان شب از سوی سران فدراسیون جهانی و اهالی این رشته، گفته شد با توجه به رفتارهای خشونت آمیز سلیمی و انوشیروانی و البته هواداران در پی بهم ریختن نظم سالن مسابقات، وزنه برداری ایران توبیخ و با محرومیت مواجه خواهد شد.

الآن پس از گذشت نزدیک به دو ماه، فدراسیون جهانی وزنه برداری در نامه ای به فدراسیون وزنه برداری ایران، خواستار عذرخواهی رسمی بهداد سلیمی و سجاد انوشیروانی بابت اتفاقات آن شب شده است.  مسئولان فدراسیون وزنه برداری ایران در این شرایط چاره ای ندارند جز اینکه از سران فدراسیون جهانی دلجویی کنند؛ تا مبادا با محرومیت های سنگین روبه رو شوند. علی مرادی روز گذشته عازم مالزی شده تا در جریان مسابقات جهانی نوجوانان، خواسته آنها را اجابت کند.

او این موضوع را تأیید می کند و به ایسنا می گوید: «نامه ای را از سوی انوشیروانی، سلیمی و خود فدراسیون تهیه کرده ایم تا بابت اتفاقات المپیک، از فدراسیون جهانی دلجویی کنیم. چنانچه تشخیص دادند سلیمی و انوشیروانی هم باید در این جلسه باشند، شرایط را فراهم می کنیم تا آنها هم بیایند؛ اما اگر به همین نامه اکتفا کنند، در آنجا اعلام می کنیم ورزشکار و مربی براساس احساسات پاک خود عمل کردند و از آنها دلجویی می کنیم. از آنجا که متأسفانه برخی افراد داخل پیکره فدراسیون جهانی، شیطنت هایی را انجام می دهند و ما ایرانی ها نیز اهل تعامل هستیم، بهتر است براساس تعاملات متقابل، موضوع بحث و بررسی شده و حل شود».

رئیس فدراسیون وزنه برداری در پاسخ به این پرسش که منظور او از شیطنت برخی افراد «جلود عراقی، دبیر کل کنفدراسیون آسیا» است، می گوید: «این طور به نظر می رسد. به ما خبر دادند که مسابقات جام باشگاه های آسیا لغو شده است. این در حالی است که دو تیم ذوب آهن و ملی حفاری برای حضور در این رقابت ها آماده می شدند و حتی در ترکیب تیم ذوب آهن قهرمانان المپیک ریو حضور داشتند و این تیم  درصدد به خدمت گرفتن سلیمی هم بود؛ اما به علت سوءمدیریت برخی افراد، این مسابقات کنسل شد و این افراد شیطنت هایی نیز در فدراسیون جهانی دارند. بنابراین ما باید سوءتفاهم ها را با تعامل با مسئولان ارشد فدراسیون جهانی رفع کنیم».

بهداد سلیمی: ما را مجبور به هر کاری می کنند

بهداد سلیمی نیز که هر بار اتفاقات آن شب به یادش می افتد، با ناراحتی از آن حرف می زند، آماده است تا مراتب هرگونه عذرخواهی را از فدراسیون جهانی وزنه برداری به جا بیاورد.

او می گوید: «مطیع تصمیمات فدراسیون هستم. اگر عذرخواهی من به صلاح ورزش و وزنه برداری ایران باشد و این کار دل مردم را شاد کند، انجام می دهم».

سلیمی در واکنش به اینکه فکر نمی کند این عذرخواهی یعنی پذیرفتن اینکه حق با هیأت ژوری بوده است، ادامه داد: «متأسفانه وقتی ما کرسی بین المللی تأثیرگذاری نداریم و پشتوانه ما در فدراسیون جهانی وزنه برداری ضعیف باشد، همین می شود. ما را مجبور می کنند به هر کاری که می خواهند تن بدهیم. من اگر واقعا می دانستم مقصر هستم، خیلی زودتر از مردم و فدراسیون جهانی عذرخواهی می کردم؛ اما متأسفانه در المپیک ریو به ما ظلم شده و الآن ما را مجبور به عذرخواهی می کنند. این عذرخواهی اجباری باعث می شود مظلومیت ما جلوه بیشتری پیدا کند. با این حال اگر صلاح بر این است که این اتفاق بیفتد، من تابع فدراسیون هستم. اگر نیاز باشد شخصا به مالزی بروم، این کار را خواهم کرد و اگر قرار است وزنه برداری محروم شود و عذرخواهی من مانع می شود، قطعا این کار را انجام می دهم».

شبکه ملی اطلاعات بستری برای ارتباط آسان کاربران ایرانی
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات