طاها پخش

ورزشیافت تدریجی تنیسورهای برتر دنیا در یک دهه اخیر
برچسب ها:
یک دهم طبیعت وحش دنیا در دو دهه اخیر از بین رفته است

رقابت برترین تنیس بازان دنیا هر سال دارای جذابیت های بالایی برای علاقه مندان به این رشته است.

روزنامه شهروند: رقابت برترین تنیس بازان دنیا هر سال دارای جذابیت های بالایی برای علاقه مندان به این رشته است. در یک دهه اخیر تغییرات زیادی در جدول برترین های تنیس به وجود آمده و اخیرا هر سه تنیسوری که در سال های اخیر عناوین برتر را کسب کرده بودند، افت و هواداران خود را شوکه کرده اند.

پایان فدرر؟

راجر فدرر که با برنده شدن در ١٧ گرنداسلم همچنان پرافتخارترین تنیسور تاریخ به شمار می رود، در ٣٥ سالگی به کار خود در جمع برترین های دنیا ادامه می دهد. این مرد سوییسی که عنوان های بی شماری را در کارنامه خود دارد، از سال ٢٠١٢ که توانست در ویمبلدون عنوان قهرمانی را کسب کند، دستش از کسب افتخاری دیگر کوتاه مانده و پس از ٤ سال هنوز به هیچ جام دیگری دست نیافته است. به نظر می رسد این تنیسور به پایان راه خود نزدیک شده چون در رده بندی جهانی نیز به رده هفتم سقوط کرده، رتبه ای که برای فدرر در طول دوران حرفه ای اش یکی از نازل ترین پله ها به شمار می رود.

نادال، دیگر آن رافائل نیست

تنیسور ١٩ساله اسپانیایی وقتی توانست در سال ٢٠٠٥ برنده اولین گرنداسلم خود شود و در دوران پادشاهی فدرر در تنیس جهان، خودش را به عنوان یک رقیب جدی برای این مرد سوییسی معرفی کند، همگان او را به عنوان پدیده تنیس دنیا برگزیدند. این روند برای نادال ادامه داشت و حتی المپیک ٢٠٠٨ نیز با قهرمانی رافائل نادال به پایان رسید اما مصدومیت این تنیسور اسپانیایی باعث دور شدن او از جمع برترین های دنیا شد. نادال که الآن در ٣٠سالگی به سر می برد و به سلطان زمین های خاکی مشهور است، ١٤ گرنداسلم به دست آورده و در رده دوم برترین های تاریخ تنیس قرار دارد اما از آخرین قهرمانی او نیز ٢ سال می گذرد.

افت محسوس جوکوویچ

نواک جوکوویچ، صدرنشین فعلی رنکینگ برترین های تنیس دنیا در چند ماه اخیر با افت محسوسی مواجه شده است. او که با کسب ١٢ گرنداسلم در سال های اخیر به زدن رکورد نادال و فدرر نزدیک می شد، در سال ٢٠١٦ شدیدا افت کرد و در صورتی که نتواند به شرایط ایده آل خود بازگردد، شاید تا چند ماه آینده صدر جدول رده بندی رنکینگ برترین های دنیا را هم از دست بدهد. این تنیسور صربستانی ٢ روز قبل در نیمه نهایی تنیس مسترز شانگهای مقابل حریف نه چندان مطرح خود روبرتو باتیستا شکست خورد تا از روبه رو شدن با اندی ماری در فینال بازبماند. این ناکامی هفته گذشته نیز برای او در چین رخ داده بود و در المپیک نیز جوکوویچ با نمایش ضعیفی که ارایه کرد، در همان دورهای ابتدایی حذف شد. به نظر می رسد پس از راجر فدرر و رافائل نادال این بار نوبت به نواک جوکوویچ، برترین ورزشکار سال های اخیر صربستان رسیده که با افت طولانی مدت روبه رو شود یا این که او می تواند خیلی زود به دوران اوج بازگشته و حتی برای رسیدن به رکوردهای فدرر تلاش کند.

دوران سلطه ماری

با این که برای گرفتن لقب پدیده دیر شده اما اندی ماری، تنیسور مطرح بریتانیایی در ٢٩ سالگی به اوج پختگی و آمادگی رسیده و یکی، یکی جام های قهرمانی را درو می کند. او که دیروز جام قهرمانی مسترز شانگهای را با شکست باتیستاآگوت از اسپانیا بالای سر برد، دومین جام خود را در یک هفته در خاک چین کسب کرد. ماری پس از قهرمانی در ویمبلدون ٢٠١٦ برای دومین بار متوالی جام قهرمانی مسابقات تنیس المپیک را در برزیل کسب کرد تا جای خود را در رده دوم برترین های تنیس دنیا مستحکم کند و خیز بلندی برای رسیدن به نواک جوکوویچ بردارد. البته تنیسور بریتانیایی با داشتن ٣ گرنداسلم هنوز فاصله زیادی با پرافتخارترین های این رشته دارد اما نشان داده که درحال حاضر آماده ترین تنیسور دنیا به شمار می رود.

رده بندی جدید برترین تنیسورهای دنیا اعلام شد
facebook google telegram twitter whatsApp