طاها پخش

مجازیمردم بخارات بنزین می خرند نه هوا! / هوافروشی در جایگاه های سوخت تکذیب شد
شرایط جدید ساخت جایگاه سوخت / پمپ بنزین سازی در ایران ممنوع شد

رئیس انجمن جایگاه داران سوخت کشور با تشریح ماجرای هوا فروشی در پمپ بنزین ها، گفت: مردم در زمان تخلیه محموله بنزین در جایگاه ها سوخت گیری نکنند.

فروش هوا در جایگاه های سوخت, بخارات بنزین, سوختگیری خودرو, هوافروشی جایگاه سوخت تکذیب مردم بخارات بنزین خرند هوا!

فروش هوا در جایگاه های سوخت, بخارات بنزین, سوختگیری خودرو, هوافروشی در پمپ بنزین, تخلیه محموله سوخت

به نقل از گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، مشاهدات میدانی از حالت عرضه سوخت در برخی از جایگاه های سوخت شهر تهران نشان می دهد که برخی از خودروسواران نسبت به خرید بنزین به میزان استاندارد با ابهامات و تردیدهایی روبرو شده اند.

ماجرا از آن قرار است که برخی از خودروسواران بعد از خرید بنزین و رویت آمپر بنزین خودروی خود می گویند: «بنزین زدیم اما آمپر بنزین خودرو تکان نخورده است» و یا «به اندازه همیشه سوخت می زنیم اما در کمال تعجب مشاهده می کنیم که آمپر بنزین خودرو مثل همیشه بالا نرفته است.»

بر این اساس، شائبه هایی نسبت به هوا فروشی بنزین در برخی از جایگاه های سوخت کشور رواج یافته است، ادعایی که جایگاه داران سوخت و کمپانی ملی پخش فرآورده های نفتی ایران آن را به شدت رد می کنند.

بیژن حاج محمدرضا در تشریح ابعاد هوا فروشی سوخت در پمپ بنزین ها، گفت: در حال حاضر تمامی تلمبه و مخازن ذخیره سازی سوخت در جایگاه ها پلمپ بوده و امکان دست کاری نازل و یا تلمبه توسط کارگران و یا مدیران جایگاه های سوخت وجود ندارد تا به جای بنزین، هوا به مردم بفروشند.

رئیس انجمن جایگاه داران سوخت کشور با تاکید بر اینکه خرید هوا موضوعی غیر علمی و اثبات نشده در جایگاه های سوخت کشور است، تصریح کرد: مردم هوا نمی خرند بلکه بخارات بنزین را خریداری می کنند.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه در زمان تخلیه محموله سوخت توسط نفتکش های جاده پیما در جایگاه ها، با برخورد بنزین سرد و با دمای بسیار پایین ذخیره سازی شده در مخازن جایگاه ها با بنزین داغ و با حرارت بالای تخلیه شده توسط نفتکش ها، بخشی از بنزین تبخیر می شود، اظهار داشت: بر این اساس زمانی که یک نفتکش در حال تخلیه سوخت بوده همواره نرخ و میزان تبخیر در مخازن جایگاه ها افزایش می یابد.

حاج محمدرضا با ارائه توصیه ای به مردم، تاکید کرد: در زمان تخلیه محموله بنزین در جایگاه ها، مردم باید سعی کنند که برای خرید بنزین وارد جایگاه ها نشوند.

وی، افزود: در این موقع به علت افزایش تبخیر و بالا رفتن بخارات بنزین عملا بخشی از بنزین تحویل شده به مردم به صورت بخار بود و بدون انجام احتراق در خودرو، تبخیر می شود.

رئیس انجمن جایگاه داران سوخت کشور با بیان اینکه در طول چند سال گذشته اجرای طرح کهاب به منظور جمع آوری بخارات بنزین با تاخیرهایی همراه شده است، یادآور شد: در صورتی که طرح کهاب توسط کمپانی ملی پخش فرآورده های نفتی در تمامی جایگاه های سوخت با استانداردهای بین المللی به طور کامل اجرا شود عملا نرخ و حجم تبخیر بنزین به حداقل کاهش می یابد.

کهاب به معنی «کاهش، هدایت، انتقال و بازیافت بخار بنزین» است؛ هدف اصلی این طرح کاهش از دست رفتن بخار بنزین در مراحل متفاوت سوختگیری است و هم اکنون به دست کمپانی ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در حال اجراست. با توجه به آن که ترکیبات هیدروکربنی، سمی و فرار بوده و تمایل زیادی در جهت ترکیب با عناصر و مواد دیگر دارند، انتشار آنها در محیط، ترکیبات تازه ای را به وجود آورده است و همچنین آثار نامطلوب فیزیولوژیکی، زیست محیطی و اقتصادی را به دنبال خواهند داشت. اجرای طرح کهاب از سال ٨٧ در کشو کلید خورد و تا سال ٩٠ سه هزار و ٥٠٠ جایگاه در مرحله نخست به سیستم بازیافت بخارت بنزین مجهز شدند.

حاج محمد رضا بار دیگر با رد هوا فروشی در جایگاه های سوخت، تبیین کرد: مردم باید به این نکته توجه کنند که تبخیر بنزین در جایگاه های سوخت کل دنیا پدیده ای طبیعی بوده اما در ایران به علت عدم اجرای طرح کهاب به میزان بالاتری انجام می شود.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه در طول ۶ ماهه نخست سال نرخ تبخیر به علت افزایش دمای هوا بیشتر از ۶ ماهه دوم سال اس، گفت: از این رو با ورود به فصل سرما عملا با کاهش دمای هوا میزان تبخیر بنزین در جایگاه های سوخت کاهش می یابد.

رئیس انجمن جایگاه داران سوخت کشور در پایان خاطرنشان کرد: مصرف کنندگانی که احساس می کنند در یک نوبت سوخت گیری بنزین کمتری تحویل گرفته و یا بنزین آنها زودتر از دوره پیمایش تعیین شده مصرف می شود، دلیل آن افزایش تبخیر بنزین است.

منبع: مهر

فیلم بازار سیاه دَر حاشیه بی بنزینی جایگاه سوخت صوغان
facebook google telegram twitter whatsApp