طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اخبار اجتماعی«سپکا»؛ سگ هایی در جستجوی مجرمان
سگهای زنده یاب در جستجوی کوهنوردان مفقود گلستان

سبزپوشان نیروی انتظامی گاهی اوقات برای کشف پرونده های خود، به سراغ چهارپایان باهوشی به نام سگ می روند. سگ هایی که آموزش های صاحب شان آنها را به یک نیروی کارکشته در پلیس آگاهی تبدیل کرده است.

روزنامه شهروند: سبزپوشان نیروی انتظامی گاهی اوقات برای کشف پرونده های خود، به سراغ چهارپایان باهوشی به نام سگ می روند. سگ هایی که آموزش های صاحب شان آنها را به یک نیروی کارکشته در پلیس آگاهی تبدیل کرده است.

تنها با شنیدن یک اسم رمز می روند در دل حادثه و معماهای زیادی را کشف می کنند. پرونده های زیادی که با کمی بو کشیدن این سگ ها و بکارگیری مهارت هایی که یاد گرفته اند، به سرانجام می رسد. معمولا عمده شنیده ایم که از سگ ها در نیروی انتظامی برای کشف مواد مخدر و پرونده های مربوط به آن استفاده می شود؛ اما سگ ها توانایی های دیگری هم  دارند. جذاب است بدانید که از آنها در پرونده های جنایی نیز استفاده می شود. پرونده های جنایی زیادی که همیشه روی میز کارآگاهان و بازپرسان به چشم می خورد. این پرونده ها را هم گاهی اوقات سگ های باهوش به سرانجام می رسانند.

این سگ ها حیوانات عجیبی هستند که توانایی های بسیاری دارند؛ توانایی هایی که باعث شده پلیس را به فکر استفاده از این حیوانات برای کشف جنایت های پیچیده بیندازد. جنایت ها و حتی آدم ربایی هایی که هیچ ردپا و سرنخی در آن وجود ندارد.

, , , سپکا سگ جستجوی مجرمان

این سگ های باهوش

سگ ها می توانند همکاری خوب و نتیجه بخشی با کارآگاهان جنایی داشته باشند؛ تا جایی که سردار محمدرضا مقیمی با اشاره به استفاده پلیس آگاهی از سگ های آموزش دیده در تشریح جزییات فعالیت سگ های پلیس آگاهی در انجام مأموریت های پلیسی می گوید: «با توجه به این که کشف اجساد مقتولان و پی جویی جنازه ها یکی از وظایف پلیس آگاهی در حل معمای قتل و جرایم متفاوت است، از این رو سگ های آموزش دیده ای که قادر به پی جویی اجساد از محل وقوع جرم یا قتل هستند، می توانند کمک زیادی به کشف این اجساد کنند.

همچنین واحد آموزش سگ های پلیس موسوم به «سپکا»، با آموزش سگ های زنده یاب، این امکان را فراهم کرده است که با توجه به شامه قوی این حیوانات آموزش دیده، در مأموریت های آدم ربایی و برخی مأموریت های پلیسی دیگر که هدف شناسایی محل فرد زنده ای است که اطلاعاتی از مکان وی در دسترس نیست، به پیدا شدن این افراد به کارآگاهان پلیس آگاهی کمک کنند. همچنین سگ های این واحد که معمولا از نژادهای «ژرمن شپرد» و «یالینیویز» بوده، دارای اندامی قوی، عضلانی و چالاک هستند و قادر به فرمان پذیری با سه زبان فارسی، انگلیسی و آلمانی بوده و مأموریت های پلیسی ویژه ای را انجام می دهند.»

استفاده از سگ ها در حوزه های مختلف

در ابتدا برای استفاده از این سگ ها در نیروی انتظامی از آنها ها تست گرفته می شود تا ببینند که برای کدام یک از مأموریت هایی مثل رهایی گروگانگیری، اغتشاشات و مواد مخدر مناسب هستند؛ به عنوان مثال برخی از سگ ها توانایی بالایی در مأموریت های مربوط به گروگانگیری دارند که تحت نظر مربی خود آموزش های مرتبط با این نوع مأموریت ها را فرا می گیرند. برخی از سگ ها نیز توانایی خوبی در اکتشاف مواد مخدر و دارو دارند و برخی دیگر به علت داشتن جثه های بزرگ به لحاظ روانی و ایجاد رعب و وحشت برای آرام کردن اغتشاشات مناسب و برخی از سگ ها نیز برای کشف پرونده های جنایی مناسب هستند. آنها پس از مشخص شدن حوزه مناسب، برای دوره های مقدماتی و تخصصی انتخاب می شوند.

به سراغ نژاد «ژرمن شپرد» سگ ها می رویم. یک نژاد بسیار باوفا که از لحاظ جثه و اندازه تنوع زیادی داشته و دارای بدنی قوی، عضلانی و چالاک است. همچنین نژاد «یالینیویز» نیز ازجمله سگ های باهوش و چالاک است که به دلیل سرعت و انعطاف پذیری بسیار مناسبی که دارد، می تواند از موانع متفاوت عبور کرده و در مأموریت هایی که حرکت و مانور برای انسان دشوار است، مورد استفاده قرار گیرد. سگ های یالینیویز تربیت شده می توانند برای عملیات رهایی گروگان و شناسایی فرد گروگانگیر در مأموریت های محوله یاری گر پلیس باشند.

از سوی دیگر سگ های ضد اغتشاش نیز در یگان ویژه وجود دارد که با توجه به آموزش های تخصصی که دیده است و همچنین با توجه به ویژگی های بدنی و انعطاف پذیری مناسب، می تواند به عنوان یک عامل روانی در انواع جمعیت ها برای ایجاد رعب و وحشت و پراکندگی جمعیت نقش بسزایی داشته باشد. این سگ ها کاملا فرمان پذیر هستند و بدون دستور مربی تصویر العملی از خود نشان نمی دهند و این ویژگی را دارند که فرد متهم را شناسایی و اقدام به بازداشت و دستگیر وی کنند. 

سگ هایی که برای مأموریت ضداغتشاش آموزش دیده اند، سگ هایی بسیار شجاع و با آمادگی جسمانی بالا هستند و می توانند در زمان اغتشاش از آتش و موانع ایجاد شده توسط اغتشاش گران نفوذ کرده و مأموریت خود را انجام دهند. این سگ ها از هیچ چیزی نمی ترسند و واهمه ای از صدای تیراندازی و انفجار ندارند. آنها مأموریت خود را به همراه مربی به خوبی انجام می دهند و در بسیاری از مأموریت ها و عملیات ها که جان انسان در خطر است، از آنها استفاده می شود. از طرف دیگر مربیان نیز ٢٠ تا ٢٥ کلید واژه از زبان های مورد علاقه خود ازجمله فارسی، انگلیسی یا آلمانی را فرا گرفته و با این کلید واژه ها با سگ های تحت آموزش خود صحبت می کنند. معمولا هم لباس های مخصوصی برای این سگ ها به منظور پیشگیری از هرگونه آسیبی در نظر گرفته می شود.  

واحدی مختلف در ناجا

الآن باید دید که این سگ ها را در کجا و چگونه آموزش می دهند که اینچنین توانمندی های خود را در میان سبزپوشان نیروی انتظامی به نمایش می گذارند. سگ های باهوش موادیاب را ابتدا به محوطه ای بزرگ در کمال شهر کرج می برند. آنجا در نزدیکی پلیس راه چهارباغ، در محوطه ای با دیوارهای بلند و چند ساختمان و تعدادی سوله در داخل آن، سگ ها را برای کمک رسانی به پلیس آموزش می دهند. در سال ٧٨ بود که با هماهنگی ها و رایزنی های زیادی که با کشور فرانسه انجام شد، اولین مرکز تربیت سگ های موادیاب در مهرشهر کرج با حضور ٥ نفر از پرسنل نیروی انتظامی که در یک فراخوان، آمادگی خود را در زمینه مربیگری سگ های موادیاب اعلام کرده بودند، کلید خورد.

پس از آن یگان ویژه نیروی انتظامی به عنوان یکی از واحد های فعال و زبده در ناجا واحدی استثنایی به نام سپکای یعنی سگ های پلیس کنترل اجتماعات راه اندازی شد. واحد سپکا در سال ٨٩ بنا به ضرورت های موجود در نیروی انتظامی تشکیل شد که هدف آن آموزش و استفاده از سگ های پلیس در مأموریت های پلیسی ازجمله ضداغتشاش، مواد مخدر، رهایی گروگان، زنده و مرده یابی و غیره است. واحد سپکا توسط افرادی توانمند اداره می شود که به تربیت و آموزش تخصصی سگ هایی می پردازند که در بسیاری از مأموریت ها و عملیات پلیس می توانند نقش های اثربخشی ایفا کنند.  

 از آنجا که سگ ها نقش های مختلفی در جوامع انسانی به عهده داشته اند، الآن برای کمک به پلیس و نیروهای نظامی استفاده می شوند. امروزه در اکثر کشورهای دنیا به علت هوش و ذکاوت سگ ها از آنها در انجام کارهای دشوار و عملیات تجسسی استفاده می شود. در سال های اخیر پلیس ایران همواره تلاش کرده تا تجهیزات و امکانات خود را به روز کند و خود را در این زمینه به پلیس های جهان نزدیک کند. به همین علت است که پلیس ایران مثل پلیس کشورهای پیشرفته، استفاده از ویژگی و توانمندی های سگ در مأموریت و عملیات های متفاوت را فراموش نکرده است.

انجام تدوین «در جستجوی خانه ی خورشید» / «گم» به مرحله بازنویسی نهایی رسید
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات