طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسی47 سال پس از مرگ «چه گوارا»

47 سال پس از مرگ «چه گوارا»

مرگی که از عسل گواراتر بود

فروغ فکری در روزنامه شهروند نوشت: لباس ها را زیرورو می کند. «پیدا کردم. این طرح رو همین چند روز قبل زدم. سفارش پسر جوونی بود.» بلوز قرمز با تصویر «چه» را مقابلش می گیرد. همان عکسی که در آن ارنستو با کلاه کج معروفش مقابل دوربین آلبرتو کوردا عکاس کوبایی نشسته، روی بلوز نقش بسته است.

فروغ فکری در روزنامه شهروند نوشت: لباس ها را زیرورو می کند. «پیدا کردم. این طرح رو همین چند روز قبل زدم. سفارش پسر جوونی بود.» بلوز قرمز با تصویر «چه» را مقابلش می گیرد. همان عکسی که در آن ارنستو با کلاه کج معروفش مقابل دوربین آلبرتو کوردا عکاس کوبایی نشسته، روی بلوز نقش بسته است.

تصویر را کوردا در ۵ مارس ۱۹۶۰ و در مراسم خاکسپاری قربانیان انفجار حامل مهمات در بندر هاوانا از چه گوارا گرفته. «چه»، در این تصویر چشم در چشم دوربین نشده. نه تنها این تصویر که اولین بار در جریان تظاهرات دانشجویی در میلان ایتالیا و در سال ۱۹۶۷ در میان تظاهرکنندگان دیده شد، بلکه اکثر تصویر های «چه» همین خصلت را دارند. بدون نگاه مستقیم به لنز دوربین و با نگاهی به دوردست ها. این عکس اما ردپایش را در سال ١٩٦٨ و در پوستر دانشجویان معترض فرانسوی تثبیت کرد.

همان سالی که دیگر «چه» زنده نبود و حکم اعدامش در ٨ اکتبر، ١٧ مهر ماه در بولیوی اجرا شده بود اما آن قدر ردپای تصویرش محکم شد که تا همین الآن پررنگ مانده و تینا که چاپ پارچه را در خانه و به صورت محدود انجام می دهد هم نمونه های بسیاری از لباس هایش را در این سال ها با این تصویر به افراد تحویل داده است. «طرفدار عمده داره. حداقل در این ٦ سالی که به صورت مداوم مشغول کار چاپ روی لباسم، خیلیا هستن میان و عکس چه گوارا رو می خوان. اکثرا هم همین تصویر معروفش رو می ذارن.

چه گوارا, چه گوارا, چه گوارا, مرگ گوارا

چه گوارا

نه تنها من که اکثر کسانی که کار چاپ انجام میدن، از چه گوارا به عنوان یکی از اصلی ترین طرح هایی نام می برن که هیچ وقت کهنه نمی شه و همیشه طرفدار داره. الآن دیگه روی همه چیز هم چاپش می کنن.» تینا بلوز را برمی گرداند. نوشته «شادبودن تنها انتقامی است که می توانید از زندگی بگیرید». این بلوز، سومین بلوزی است که تینا در دو ماه اخیر از چه گوارا کار کرده و گویی همان یک تصویر برای دیوارها، پلاکاردهای اعتراضی، چاپ کردن روی جلد کتاب ها و لباس ها و نقش شدن در خاطر میلیون ها نفر کافی بوده است.

حتی مرسدس بنز هم از این قافله عقب نماند. چهار سال قبل، در نمایشگاه خودرو لاس وگاس، همان تصویر معروف چه گوارا را به عنوان پوستر تبلیغاتی استفاده کرد، با این فرق که این بار به جای ستاره پنج پر روی کلاه، از آرم مرسدس بنز استفاده شده بود. آن قدر اعتراضات به این تصویر و البته جا به جایی ستاره روی کلاه با آرم مرسدس سروصدا به پا کرد که سر آخر مدیران این خودروسازی مجبور به عذرخواهی شدند و پوستر هم پایین آمد.


همین چاپ شدن عکس «چه» روی سطوح متفاوت عاملی شد تا آلوارو وارگاس یوسا، فرزند ماریو وارگاس یوسا، نویسنده اهل پرو هم در مجله ریپابلیک به آن واکنش نشان دهد و چاپ عکس مردی که سال ها نقطه مقابل سرمایه داری بوده روی کالاهای سرمایه ای را شبیه شوخی بداند. شوخی ای که نه تنها جدی شد، بلکه درآمد گزافش پای آن را به تمام کشورهای جهان باز کرد و الآن دیگر نه فقط طرفداران کمونیست که لیبرال ها و سرمایه داران هم با تی شرت های «چه» در خیابان می گردند.

«چه گوارا، مردی که بی وقفه (یا شاید ناکافی) برای نابودی کاپیتالیسم تلاش می کرد، اکنون تبدیل به یکی از مارک های بسیار پرفروش کاپیتالیستی شده است. شمایل او زینت بخش لیوان ، پلیور، فندک، جاکلیدی، کیف پول، کلاه لبه دار، سربند، تاپ دخترانه، کیف دستی، شلوار لی، چای گیاهی و البته تی شرت هاست. تمام این محصولات حامل تصویر معروف آلبرت کوردا از چه گوارای خوش تیپ در دوران اولیه انقلاب با کلاه گرد معروفش است. عکسی که با گذشت سال ها بعد از مرگ او تبدیل به آرم شیک پوشی انقلابی (یا کاپیتالیستی) شده است. حتی شان اوهاگان در نشریه آبزرور از یک پودر رختشویی با شعار «چه سفیدتر می شوید» خبر داده است.

اما این تنها شان اوهاگان در نشریه آبزرور نبود که از «چه» برای تبلیغ کالایش استفاده کرد و پودر رختشویی اش را با شعار «چه سفیدتر می شوید» در ذهن ها ماندگار کرد. در ایران هم نام چه گوارا با تبلیغ چایی بر زبان ها نشست و پس از آن هم قبح استفاده از تصویر و تصویرش ریخت. عکسی که سال های پیش از انقلاب در زیرزمین ها چاپ و منتشر می شد و در دست عده ای بود و بعدها هم اوضاع بهتر نبود.

با چاپ استنسیل؛ تصویر و نوشته های انقلابی اش را منتشر می کردند. پوسترها کنار خیابانی بودند و هنوز جایی برای این عکس  روی لباس ها باز نشده بود. تا آن وقتی که بابک گرمچی، استاد دانشگاه و کارشناس چاپ، آن را بدعتی در استفاده از عکس «چه» می داند. «اولین بار همان وقتی استفاده از تصویر های چه گوارا عادی شد که یکی از برندهای چای در تبلیغش گفت «چای ما چه گوار است». اتفاقی که شاید حدود ١٤ سال از آن گذشته باشد. پس هم عکسش آمد و کم کم همه جا را گرفت.» چه گوارا،  سمبل سال های ١٣٤٠ مبارزان ایرانی خیلی دیرتر از آنچه باید در ایران رخ نشان داد و تصویرش مورد استفاده عمومی قرار گرفت و مثل بسیاری از کشورهای دیگر روی لباس ها یا دیوارها نقش شد و چاپ سیلک اسکرین با قدمت ٥٠ساله اش در ایران، در سال های دهه ٧٠ به کمک چاپ تصاویر «چه» روی لباس آمد.

گرمچی می گوید: «سال ٦٢ دانشگاه ها باز شد و دانشجویان با این نوع چاپ که روی پارچه هم بسیار استفاده می شود، آشنا شدند و آن را به سمت صنعت و هنر سوق دادند. عکس چه گوارا هم از معدود پرطرفدارترین تصاویری بود و هست که اغلب جوانان به رسم علاقه به آزادی و آزاداندیشی از آن استفاده می کنند و جزو اولین تصاویری بود که چاپ شد اما ای کاش تفکراتش هم کمی شناخته می شد، نه آن که صرفا رویه ای تقلیدکارانه از بقیه کشورها پی بگیریم.»

از نگاه گرمچی علاقه بسیار عمده به عکس «چه» یا مرلین مونرو، نشان از خودبیگانگی فرهنگی است. این که فقط می خواهیم هرچه در هر کجای دیگر رخ داده را انجام دهیم و اگر غیر از آن بود عکس بسیاری از عرفا و آزاداندیشان داخلی باب می شد. هستند افراد دیگری که آنها هم همین نظر را دارند و حتی برخی درباره آزادمنشی او هم شک و شبهه های بسیار آورده اند اما واقعیت شاید نظرسنجی مجله تایم در سال ٢٠٠٠ است.

نظرسنجی ای که چه گوارا را جزو یکی از صد چهره تاثیرگذار در قرن بیستم انتخاب کرده و براساس آمارهای به دست آمده از آن، حدود ۷۶ درصد جوانان جهان این شخصیت را می شناسند و احترام خاصی برایش قائلند و همه اینها مصداق گفته «آریل دورفمن» شاعر و نویسنده شیلیایی در مطلبی با عنوان «چه گوارا، قدیس بی دین جوانان عصر ما» است. مطلبی که در آن می نویسد «قدرتمندان زمین باید حواس شان را جمع کنند، بعد این تی شرت هایی که سعی کرده ایم او را محصور کنیم، چشمان چه گوارا همچنان بی قرار مشتعل اند.» گرمچی اما نظرش مختلف است.

او می گوید: «چه گوارا آن قدر دیده شده که دیگر دیده نمی شود» و شاید این یکی از تعابیر کمتر شنیده شده از عکس مبارز چریکی است که به چهره و برخی از جملاتش محدود شده. یوسا اما او را نه تنها اسطوره طرفدارانش که مورد علاقه کسانی می داند که می خواهند دیده شوند. کسانی که نه تنها در سیاست که جای پایشان در فوتبال هم هست. کسی چون تیری هانری، فوتبالیست فرانسوی که برای آرسنال انگلستان بازی می کند، در یکی از مراسمی که توسط فیفا برگزار شد تی شرت قرمز و سیاهی با عکس چه پوشید و مارادونا از قهرمانان فوتبال در دیدار با هوگو چاوز در ونزوئلا با افتخار خالکوبی چه گوارا روی بازوی راستش را نشان می دهد. یوسا نمونه های بسیار دیگری هم دارد که به نظرش استفاده ابزاری و ریاکارانه از عکس است «در استاوروپل جنوب روسیه، تظاهرکنندگان علیه پرداخت نقدی تأمین اجتماعی، میدان مرکزی شهر را با پرچم های چه اشغال کردند.

در سانفرانسیسکو، کتابفروشی سیتی لایتس که خاستگاه تاریخی ادبیات هیپی است، بخشی مخصوص به ادبیات آمریکای لاتین است که بیش از نیمی از قفسه های آن به کتاب های مربوط به چه اختصاص دارد. خوزه لوئیز مونتویا، یک افسر پلیس مکزیکی که با موادمخدر مبارزه می کند، همیشه سربندی با عکس چه می بندد، چون با آن احساس قدرت بیشتری می کند. در اردوگاه پناهندگان دهیشه در کرانه غربی رود اردن، پوسترهای چه زینت بخش دیواری است که به انتفاضه ادای احترام می کند. یک مجله در سیدنی که یکشنبه ها منتشر می شود و به زندگی اجتماعی اختصاص دارد، از چه گوارا، ریچارد برانسون و آلوار آلتو به عنوان سه میهمان رویایی که دوست دارد بر سر یک میز باشند، یاد می کند.

لونگ کووک هانگ شورشی که به عضویت در شورای قانونگذاری هونگ کونگ انتخاب شده است، مخالفت خود با پکن را از طریق پوشیدن تی شرتی با تصویر چه نشان می دهد. در برزیل، فری بتو، مشاور رئیس جمهوری لولا داسیلوا و مسئول پروژه مهم «نابودی گرسنگی» معتقد است «ما باید کمتر به تروتسکی و بسیار بیشتر به چه گوارا توجه می کردیم.» نمونه هایی که یوسا به آنها اشاره کرده زیادند و از هر گوشه دنیا. نمونه هایی که اشکال گوناگون دارند. تینا، دفترچه ثبت سفارش هایش را می آورد. سفارشی را نشان می دهد که سه سال قبل انجام داده. سفارشی که نه تصویر چه است و نه جمله ای از او. خریدار خواسته تا این جمله از علیشاه مولوی روی کیفش چاپ شود:     

«س: چرا هنوز هم «چه» برای تو تصمیم می گیرد؟

ج: چون سرخ ترین شکوفه فقیرترین باغ های دنیا بود، ارنستو».

مهار سندروم مرگبار نوزادان
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات