طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

بین المللپیروزی حزب حاکم دموکراتیک سوسیالیست در انتخابات پارلمانی مونته نگرو
پیروزی قطعی حزب طرفدار پوتین در انتخابات پارلمانی روسیه

انتخابات پارلمانی مونته نگرو با پیروزی حزب حاکم و متمایل به غرب این کشور پایان یافت.

پارلمانی, مونته نگرو, بین الملل, پیروزی حزب حاکم دموکراتیک سوسیالیست انتخابات پارلمانی مونته نگرو

پارلمانی, مونته نگرو, بین الملل, میلو جوکانوویچ, تشکیل دولت, ائتلاف, انتخابات, دموکراتیک سوسیالیست

به نقل از گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از رویترز؛ حزب دموکراتیک سوسیالیست مونته نگرو با 20.7 درصد از ائتلاف بزرگ "کلید" با 10.8 درصد آرا پیشی گرفت و پیروز انتخابات پارلمانی این کشور شد.


حزب "دموکراتیک آلکس بچیچ" 9.9 درصد، حزب "سوسیال دموکراتیک" 5 درصد، حزب "بوشنیاک ها" 3.4 درصد، حزب "سوسیال دموکرات ایوانا برایووتس" 3.1 درصد و حزب "مونته نگرو مثبت" 1.3 درصد آرای مردم را در انتخابات پارلمانی بدست آوردند.


در انتخابات پارلمان روز یکشنبه مونته نگرو 73.2 درصد شهروندان واجد شرایط رای دادند.


"آلکس بچیچ،" رهبر حزب دموکراتیک، با حزب حاکم ( حزب دموکراتیک سوسیالیست) به مصاحبه ننیند و حزب حاکم را برای تشکیل دولت یاری ندهد.


"امیلو لابودوویچ،" عضو جبهه دموکراتیک،معتقد است احزاب اپوزیسیون (مخالف دولت مرکزی) در انتخابات پارلمانی پیروز شده اند.

نتایج اولیه انتخابات پارلمانی در مونته نگرو نشان می دهد هیچ یک از احزاب سیاسی به تنهایی و بدون ائتلاف نمی تواند دولت جدید را در این کشور تشکیل بدهد.


دهمین انتخابات پارلمانی مونته نگرو با حضور 528 هزار و 817 شهروند واجد شرایط روز گذشته برگزار شد تا طی آن 81 نماینده مجلس انتخاب شوند.


مونته نگرو حدود 670 هزار جمعیت دارد و در انتخابات روز گذشته فرصت داشتند از میان 17 فهرست از 34 حزب سیاسی نمایندگان ساختار جدید پارلمان را انتخاب کنند.


طبق قوانین انتخاباتی مونته نگرو برای ورود به ساختار پارلمان کسب 3 درصد از کل آرای کمپانی کنندگان در انتخابات نیاز است.

انتخابات پارلمانی این دوره بیشتر به یک همه پرسی برای ادامه فعالیت سیاسی "میلو جوکانوویچ،" نخست وزیر کنونی، که مدت زیادی در صحنه سیاسی این کشور حضور دارد شباهت داشت.


بسیاری از احزاب مخالف در مونته نگرو که هدف آنها خروج میلو جوکانوویچ، رهبر حزب دموکراتیک سوسیالیست و نخست وزیر کنونی از صحنه سیاسی کشور است با سیاست دولت فعلی شدیدا مخالف هستند و خواهان برقراری روابط خوب با روسیه و صربستان می باشند.


میلو جوکانوویچ خواهان حرکت دادن این کشور به سمت ناتو و اتحادیه اروپا است. او مدت زیادی در صحنه سیاسی مونته نگرو فعال بوده و احزاب مخالف دولت مواضع کاملا مخالف با وی دارند.

در همه پرسی که 26 مه 2006 در مونته نگرو برگزار شد 55.5 درصد از شهروندان مونته نگرو به استقلال این جمهوری رای مثبت دادند و بدین صورت فروپاشی یوگسلاوی که از 1991 میلادی آغاز شده بود با استقلال مونته نگرو کامل شد و این جمهوری بعد از گذشت 88 سال دوباره به استقلال رسید.


مونته نگرو به لحاظ وسعت و جمعیت کوچکترین جمهوری از یوگسلاوی پیشین به شمار می رود که از لحاظ جغرافیایی در جنوب شرقی اروپا واقع شده و پایتخت آن پودگوریستا است.


مونته نگرو پنجاه و ششمین عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا و عضو سازمان ملل متحد است. جوکانوویچ بعد از پیروزی در انتخابات پارلمانی در میان هوادارانش گفت: بلافاصله بعد از اعلان رسمی کمیته انتخابات، کار تشکیل دولت را شروع می کنم. مونته نگرو به همکاری و مشارکت با دوستان اروپایی در آینده ادامه می دهد و ما عضویت در ناتو را قطعی خواهیم کرد. سرمایه گذاری ها در کشور افزایش می یابد و سطح کیفی زندگی ارتقاع خواهد یافت.


تاکنون 95 درصد از آرا شمارش شده و به موجب آن پیروزی حزب حاکم قطعی است.جزئیات انتخابات پارلمانی روسیه / حزب حاکم دوما چگونه تعیین می شود؟ | اسکای نیوز
facebook google telegram twitter whatsApp