طاها پخش

پناهجویان افغان تازه وارد به افسردگی مبتلا شده اند
اخراج نیمی از پناهندگان تازه وارد افغانستانی از آلمان

حمید هامی سفیر افغانستان در سوئد می گوید: بیشتر پناهجویان افغانی که به تازگی به این کشور آمده اند، مبتلا به افسردگی شده اند.

پناهجویان افغان, بیماری افسردگی, سفیر افغانستان, پناهجویان افغان تازه وارد افسردگی مبتلا

پناهجویان افغان, بیماری افسردگی, سفیر افغانستان, حمید هامی, سوئد
به نقل از حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، حمید هامی سفیر افغانستان در سوئد می گوید که بیشتر پناهجویان افغان که به تازگی به این کشور آمدند به بیماری افسردگی مبتلا شده اند.


وی خاطرنشان می کند که در جریان بازدید از مراکز اقامت مهاجران تازه وارد، متوجه این بیماری شده است.


سفارت افغانستان در سوئد با انتشار بخشی از گفتگوی حمید هامی با رادیو سوئد گفته که علت این افسردگی انتظار بیش از حد پناهجویان افغان برای تعیین سرنوشت شان است.


هامی از اداره مهاجرت سویدن خواسته که به بررسی درخواست های پناهجویان افغان سرعت بخشد.


از دو سال پیش هزاران پناهجوی افغان در سوئد درخواست پناهندگی داده اند که شمار اندک آنها موفق به دریافت اقامت شده اند.


گفته شده که برای گرفتن جواب اقامت پناهجویان افغان از دو تا سه سال باید منتظر باشند. اما زمان انتظار برای پناهجویان کشورهای دیگر مانند سوریه، عراق و اریتریا بسیار اندک است. تاکنون چندین پناهجوی افغان در سوئد خودکشی کردند.


حالت امنیتی افغانستان


حمید هامی با اشاره به عقد موافقتنامه مبنی بر بازگشت شهروندانی که درخواست اقامت شان در سه مرحله پذیرفته نمی شود، اما مشخصا از اداره مهاجرت خواسته که در هنگام بررسی پرونده ها برخورد بشر دوستانه داشته و تصمیم شان را بر همین مبنا اتخاذ کند.


هامی گفته است: "بسیاری افغان ها در سال ٢٠١٥ با توجه به قوانین سخاوتمندانه ی سوئد، همین کشور را برای اقامت انتخاب کردند و اکثراً زمین، باغ، خانه، دکان و دارایی های خود را مصرف راه کرده و یا با پول قرض و وام و با نوعی خوشبینی به این جا رسیده اند."


به گفته او، تغییر قوانین مهاجرت سوئد در رابطه به افرادی که بعد از ٢٤ نوامبر ٢٠١٥ وارد این کشور شدند، برای مهاجران تازه وارد غیر قابل پیشبینی بود.


مطابق این قانون، دولت سوئد دادن اقامت دایم برای پناهجویان را متوقف کرد و اعطای پناهندگی موقت را نیز به دلایل اسناد و شواهد کافی مشروط کرد.


مطابق این قانون، رسیدگی به درخواست پناهندگی افغان ها بعد از کشورهای سوریه، عراق و حتی اریتریا در مرحله سوم قرار گرفته است.


حمید هامی ضمن تاکید بر احترام به قوانین داخلی سوئد، اما از اداره مهاجرت این کشور خواسته که مساله بشردوستانه را در بررسی درخواست پناهندگی افغان ها در نظر بگیرد.


هامی می گوید با افراد که قبلا وارد سویدن شده و از تغییر قوانین این کشور آگاهی نداشتند باید برخورد بشردوستانه صورت بگیرد.

او تایید کرده است که حالت امنیتی در افغانستان مخصوصا در چندین ولایت خوب نیست و افغان ها به دلایل ناامنی و نبود کار افغانستان را ترک کرده اند.


سفیر افغانستان هر چند می گوید که نیروهای امنیتی افغانستان همواره برای آوردن امنیت تلاش می کنند اما به گفته او چالش های امنیتی هنوز هم جان افغان ها را تهدید می کند.


او از حملات انتحاری و هدف قرار گرفتن افراد ملکی از سوی شورشیان به عنوان بزرگترین چالش امنیتی در افغانستان یاد کرد.منبع بخدی

وزیر دفاع امریکا وارد افغانستان شُد
facebook google telegram twitter whatsApp