طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
رایزنی درباره صلح باطالبان یکی ازمحورهای سفر "عبدالله" به عربستان است
سفر هنیه به عربستان برای ادای حج

امید میثم گفت: موضوع صلح با طالبان، یکی از محورهای گفت وگوهای "عبدالله عبدالله" در سفر به ریاض خواهد بود.

بازرگانان افغان, طالبان, عبدالله عبدالله, رایزنی صلح باطالبان یکی ازمحورهای سفر

بازرگانان افغان, طالبان, عبدالله عبدالله, عربستان سعودی
به نقل از حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، امید میثم معاون سخنگوی رئیس اجرائی دولت وحدت ملی افغانستان گفت: موضوع صلح با طالبان، یکی از محورهای گفت وگوهای عبدالله عبدالله در سفر به ریاض، پایتخت عربستان سعودی خواهد بود.


معاون سخنگوی رئیس اجرائی دولت وحدت ملی افغانستان ادامه داد: گسترش تجارت افغانستان با عربستان و سرمایه گذاری ریاض در بخش انرژی، یکی از مباحث و گفت و گوهای مهم سفر رئیس اجرائی دولت وحدت ملی با مقام های عربستان سعودی خواهد بود.


امید میثم اضافه کرد: 21 تن از بازرگانان افغان و خانجان الکوزی معاون اتاق تجارت و بازرگانی افغانستان نیز در همین ارتباط، در سفر عبدالله به عربستان حضور خواهند داشت.


وی خاطرنشان کرد: اختصاص بورس های تحصیلی به افغانستان و فراهم کردن تسهیلات برای اعزام نیروی کار از افغانستان به عربستان، از دیگر محورهای گفت و گوهای رئیس اجرائی دولت وحدت ملی با مقام های عربستان خواهد بود.


وی گفت که 6 وزیر کابینه دولت وحدت ملی در این سفر حضور خواهند داشت.


پیشتر محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان از عربستان خواسته بود تا زمینه اعزام 10 هزار نیروی کار افغان را در عربستان فراهم کند و ریاض وعده داده بود که آن را بررسی خواهد کرد.


رئیس اجرایی دولت افغانستان بعداز ظهر امروز با دعوت رسمی ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود پادشاه عربستان سفری 3 روزه به ریاض خواهد داشت.


عبدالبصیر انور وزیر دادگستری، همایون رسا وزیر تجارت و صنایع، صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه، محمد حنیف بلخی وزیر آموزش و پرورش، فریده مومند وزیر آموزش عالی، نسرین اوریاخیل وزیر کار و امور اجتماعی و رئیس اجرایی را در این سفر همراهی می کنند.


عطامحمد نور استاندار بلخ، قیام الدین کشاف، رئیس شورای علما، عطاالرحمان سلیم معاون شورای عالی صلح، از دیگر همراهان عبدالله در سفر به ریاض خواهند بود.


مسفربن عبدالرحمان الغاصب سفیر عربستان سعودی در کابل 23 اردیبهشت ماه امسال در دیدار از رئیس اجرایی دولت افغانستان، از وی برای سفر به آن کشور دعوت کرد و عبدالله به این دعوت پاسخ مثبت داد و گفته بود که گسترش روابط میان کابل و ریاض به نفع هر دو کشور است.


افغانستان با عربستان سعودی روابط نزدیک دارد و محمد اشرف غنی رئیس جمهوری این کشور بعد از ادای مراسم تحلیف نخستین سفر خارجی خود را از عربستان سعودی شروع کرد.


دومین سفر رئیس جمهوری افغانستان کمپانی در مراسم خاکسپاری پادشاه عربستان صورت گرفت و در این سفر نیز با مقامات عربستان دیدار و گفت وگو کرد و آخرین سفر وی 23 اسفند سال 1393 انجام شد.


عربستان سعودی سفر شهروندان خود به ایران را ممنوع کرد
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات