طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اخبار اجتماعیگزارشی از استقبال ایرانی ها از «لاتاری»
استقبال خبرنگاران ایرانی حاضر در ریو از حسن یزدانی فیلم

بخت، شانس و اقبال کلماتی متداول در زندگی انسان هاست و افراد، بسیاری از اتفاقات زندگی خود را به این مفاهیم نسبت می دهند. سوالی که مطرح می شود این است که آیا شانس و اقبال وجود دارد یا روندی برای توجیه مسائل در ذهن انسان هاست.

روزنامه آرمان امروز - رامین علیزاده: بخت، شانس و اقبال کلماتی متداول در زندگی انسان هاست و افراد، بسیاری از اتفاقات زندگی خود را به این مفاهیم نسبت می دهند. سوالی که مطرح می شود این است که آیا شانس و اقبال وجود دارد یا روندی برای توجیه مسائل در ذهن انسان هاست.

به عقیده بسیاری باید دانست که هیچ معلولی در نظام هستی بدون دلیل رخ نمی دهد، منتها گاهی انسان به دلیل آن پی می برد و گاهی دلیل آن را درک نمی کند. اکثر انسان ها وقتی دلیل چیزی را درک نکردند فورا آن را به بخت و شانس و اتفاق نسبت می دهند. اگر انسان این مساله را بخوبی فهمید، آن گاه سه کلمه بخت، شانس و اتفاق برای او حل می شود.

اصل واژه «شانس» فرانسوی و به معنای فرصت است و در فارسی قدیم این واژه وجود نداشته است. خوش شانسی و بد شانسی، بیشتر از آنکه معلول علت‏های ناشناخته باشد، دستاورد تفکر و اندیشه هر شخص درباره خویشتن است. کسی که به هر علت خود را بدشانس می داند، طبیعتا عملی متناسب با آن بروز می دهد و زمینه‏ساز بدشانسی خویش می شود. مثلا وقتی در سال‏های اولیه تحصیل، منظم و محکم درس نخوانده، ممکن است بدشانسی بیاورد و در آزمون سراسری نیز قبول نشود. در مباحث قرآنی نیز از سه جنبه به این مقوله پرداخته می شود. ۱) قانون عمومی «علیت» مورد تصدیق قرآن کریم است یعنی تمامی پدیده های این عالم، معلول دلیل یا دلیل های گوناگونی می باشند. ۲) زمام علیت تمام علل به دست خداست، و بنابر حکمت خویش آن را به هر طرف که بخواهد، می برد. ۳) جهان دار اختیار است و در این جهان، سعادت حقیقی انسان جز از راه اختیار بدست نمی آید، خود انسان باید موجبات سعادت و نیکبختی یا زیان و بدبختی خود را فراهم آورد، و هر یک از این دو را که اختیار کند، خداوند متعال همان را برای او امضا می کند.

استاد مطهری در مورد شانس و اقبال معتقد است: «کسانی که هیچ گونه واقع بینی در آنها نیست و با وهم و خیال، قضایا را بخواهند حل کنند، خیال می کنند یگانه چیزی که باید به کمک و یاری آدمی بیاید و به او ظفر و موفقیت بدهد، بخت و تصادف است؛ گمان می کنند هر کسی با یک بخت و شانس مخصوص، به جهان آمده است». تحقیقات جدید نشان می دهد که افراد، خوش شانس متولد نمی شوند بلکه خود در مسیر زندگی با تلاش و کوشش اقبالشان را به سوی خوبی سوق می دهند. محققان دانشگاه هارتفورد شایر در یک مطالعه ده ساله به منظور یافتن عامل خوش اقبالی، به بررسی زندگی ۴۰۰ نفر از افراد خوش اقبال و بد اقبال پرداختند.

به گفته دکتر ریچارد وایزمن از اساتید این دانشگاه افراد خوش اقبال در زندگی خود از چهار اصل استفاده می کنند: ۱) افزایش تعداد فرصتهایی که در زندگی برای انسان پیش می آید. ۲) با تکیه بر الهامات درونی و حدسیات خود، تصمیمات موثری می گیرند و سعی می کنند در هنگام تصمیم گیری در یک موضوع ذهن خود را از موضوع های دیگر پاک کنند. ۳) همواره در زندگی خود انتظار خوش اقبالی دارند و این انتظار به آنها کمک می کند در هنگام مواجهه با شکست ها و مشکلات پافشاری بیشتری کنند تا در روابط خود با دیگران موفق شوند. ۴) این افراد اقبال بد را به خوش اقبالی تبدیل می کنند. آنها با استفاده از روش های متفاوت روان شناسی بر موقعیت های نامناسب زندگی خود چیره می شوند و آنها را به میل خود تغییر می دهند. بعد با توجه به آنچه گفته شد، می توان وجود شانس و اقبال در زندگی به عنوان یک عامل تعیین کننده را رد کرد.

بخت آزمایی آمریکایی

امروزه موضوعی با عنوان لاتاری بر سر زبان هاست و طی آن مردم از کشور های متفاوت در این قرعه کشی ثبت نام می کنند. ویزای گوناگونی یا گرین کارت لاتاری یکی از انواع ویزاهای مهاجرتی آمریکا است. از سال ۱۹۹۰ و به دستور کنگره آمریکا، هر سال وزارت امور خارجه آمریکا مطابق بخش ۲۰۳ از قانون مهاجرت و ملیت آمریکا، به صورت قرعه کشی (موسوم به لاتاری) تعدادی افراد را برای دریافت این نوع ویزا انتخاب می کند که نهایتا منجر به دریافت کارت اقامت دائم آمریکا (معروف به گرین کارت) می شود.

برنده اصلی در صورت برخورداری از شرایط لازم موفق به کسب ویزای وگ می شود. همسر وی و فرزندان مجردی که در روز نام نویسی اینترنتی زیر ۲۱ سال دارند نیز در صورت برخورداری از شرایط لازم موفق به کسب ویزای وگ می شوند. از آنجا که هدف از صدور ویزای گوناگونی حفظ گوناگونی نژادی در بین مهاجران آمریکا است، این ویزا برای ساکنان کشورهایی که به طور معمول از روش های دیگر مهاجران زیادی به آمریکا می فرستند، صادر نمی شود.

به همین خاطر هر ساله در بولتن ویزا فهرست کشورهایی که مجاز به کمپانی در قرعه کشی هستند مشخص می گردد. به عنوان نمونه، اهالی کشور روسیه تا سال ۲۰۰۴ مجاز به کمپانی در این قرعه کشی بودند اما در فاصله سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ این اجازه از آنان سلب شد. در قرعه کشی ویزای سال ۲۰۱۰ اهالی این کشور دوباره جواز کمپانی در قرعه کشی را کسب کردند. کشورهای غیرمجاز کشورهایی هستند که در ۵ سال گذشته بیش از ۵۰٫۰۰۰ مهاجر از طریق ویزاهای خانوادگی و کاری به آمریکا فرستاده باشند.

از جمله کشورهایی که در بیشتر دوره ها غیرمجاز بوده اند می توان به چین، انگلستان و هند اشاره کرد. در حال حاضر ایران مجاز به کمپانی در قرعه کشی لاتاری است و افراد زیادی در تکاپوی ثبت نام لاتاری به سر می برند. کمپانی در برنامه سالانه لاتاری برای تمام افراد واجد شرایط کاملا «رایگان» است و دولت آمریکا از آغاز ثبت نام تا زندگی در آمریکا هیچ هزینه ای از کمپانی کننده طلب نمی کند، چرا که این برنامه یک قرعه کشی است و برنده همانند برنده هر قرعه کشی ای نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای ندارد. افراد بسیاری در تلاشند تا از طریق ثبت نام لاتاری پولی به جیب بزنند. با نگاهی به فضای شهر، متوجه خیل زیادی از آگهی ها و بروشور های تبلیغاتی برای ثبت نام لاتاری می شویم. در گفت وگویی که با این واسطه های ثبت نام داشتیم، مبالغی از پنج الی ۲۰ هزار تومان برای ثبت نام این قرعه کشی درخواست کردند. همچنین اعلام کردند که برای ثبت نام، پاسپورت نیز لازم است. وقتی از واسطه ها در مورد تامین هزینه ها از سوی دولت آمریکا پرسیدم، آنها اعلام کردند که دولت آمریکا فقط گرین کارت می دهد و سایر هزینه ها با خودتان است.

ایرانیان و لاتاری

حجت که دانشجوی دوره کارشناسی و یکی از کسانی است که در قرعه کشی لاتاری ثبت نام کرده، به «آرمان امروز» می گوید: لاتاری هم یک قرعه کشی است و می خواهم بخت خودم را آزمایش کنم. من با مبلغ پنج هزار تومان از طریق کافی نت در لاتاری ثبت نام کردم. او معتقد است برای عزیمت به آمریکا حداقل پنجاه میلیون تومان نیاز دارد و چون این پول را ندارد، قصد دارد در صورت برنده شدن لاتاری، آن را بفروشد. او در مورد اعتقادش به شانس نیز می گوید: من به شانس اعتقاد ندارم بلکه این خود ما هستیم که شانس را می سازیم. لاتاری می تواند زندگی مرا دگرگون کند چون دولت آمریکا وظیفه دارد مخارج زندگی را برای برندگان لاتاری فراهم کند. محمدرضا نیز از ثبت نام کنندگان لاتاری است و می گوید: کشور آمریکا با ثبت نام لاتاری، جمعی از افراد خوش شانس را در کشور خود جمع می کند و از این راه، می تواند از وجود افراد خوش شانس بهره مند شود. او در مورد انگیزه اش برای ثبت نام لاتاری بیان می کند: اگر در لاتاری برنده شوم می توانم با سرعت بیشتری در زندگی پیشرفت کنم.

آرزوهای دست نیافتنی ما، در آمریکا با کمی تلاش به دست می آیند. با توجه به آمار رسمی که وزارت امور خارجه آمریکا در سال ۲۰۱۱ منتشر کرد، ۱۶۵۱۱۵۰۸ نفر در این قرعه کشی ثبت نام کردند. این عدد در سال ۲۰۱۲ به ۱۹۶۷۲۲۶۸ نفر افزایش یافت، یعنی رشدی سه میلیونی را در یک سال تجربه کرده است. در میان ۱۵ کشوری که بیشترین ثبت نام را داشته اند، ایران در رتبه هفتم قرار دارد. در حالی که در سال ۲۰۱۱، ۴۲۶۵۰۵ نفر از ایرانیان در این قرعه کشی ثبت نام کرده بودند، این تعداد در سال ۲۰۱۲ به ۵۴۷۷۳۵ نفر رسیده است.

بر اساس آمارها، در سال ۲۰۱۵، ۴۹۹۲ نفر از ایرانیان در لاتاری برنده شدند و این رقم با کاهش اندکی در سال ۲۰۱۶، به ۴۵۰۱ نفر رسیده است. بسیاری از افراد برنده شدن در لاتاری را پایان راه می دانند اما مسائلی وجود دارد که بعد از برنده شدن در این قرعه کشی، برای افراد نمایان می شود.

بررسی صحت اطلاعات اظهار شده با توجه به مدارک موجود، سکیوریتی چک از نظر امنیت داخلی آمریکا، داشتن حداقل مدرک دیپلم یا دو سال تجربه در یکی از مشاغل گروه هفت یا بالاتر در پنج سال اخیر، عبور موفقیت آمیز از آزمایشات پزشکی و حضور به موقع در سفارت آمریکا از جمله مسائلی هستند که برنده شدن در لاتاری با آنها اعتبار پیدا می کند. حدود ۲۵ درصد از برندگان ایرانی دوره ۲۰۱۱ به سفارت آمریکا مراجعه نکردند.

استقبال گسترده از نوشت افزار ایرانی و اسلامی برای مدارس فیلم
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات