طاها پخش

سیاسیتبعات خداحافظی جنتی
برای همیشه با ترک پاهای تان خداحافظی کنید

علی نظری؛ نماینده سابق مجلس در روزنامه آرمان نوشت: چند روز است که استعفای علی جنتی از وزارت ارشاد به محل بحث اهالی فرهنگ و سیاست تبدیل شده است، با نظر به این اخبار و مباحث باید اذعان داشت که اگر رئیس جمهور در این مقطع با کناره گیری وزیر ارشاد موافقت کند، بدترین تصمیم دوره ریاست جمهوری خود را اتخاذ کرده است!


وزیر ارشاد

علی نظری؛ نماینده سابق مجلس در روزنامه آرمان نوشت: چند روز است که استعفای علی جنتی از وزارت ارشاد به محل بحث اهالی فرهنگ و سیاست تبدیل شده است، با نظر به این اخبار و مباحث باید اذعان داشت که اگر رئیس جمهور در این مقطع با کناره گیری وزیر ارشاد موافقت کند، بدترین تصمیم دوره ریاست جمهوری خود را اتخاذ کرده است!

علی جنتی سیاستمداری معقول و کارآمد است که به قضاوت نخبگان اهالی فرهنگ، نماد اعتدال و عقلانیت است؛ در میان انبوه فعالان در عرصه فرهنگ و هنر نمی توان عضوی را یافت که از مجموع عملکرد جنتی در سه سال و نیم گذشته ناخرسند باشد؛ اگرچه شاید درحدود اخیر کنسرت های قم و مشهد برخی تعریضی داشته باشند که چرا وزیر موضع قاطع اتخاذ نکرده است اما مقاومت جنتی در برابر دلواپسان و گرفتن سه کارت زرد از مجلس نهم بر کسی پوشیده نیست که این وزیر در انجام ماموریت مهم برای تحقق شعارهای انتخاباتی روحانی در ۲۴ خرداد ۹۲ مافوق توان عمل کرده است.

تلاشی که جنتی در احیای ارکستر سمفونیک ملی داشت و ایجاد فضایی قابل تنفس برای بازگشت سینماگران از کار برکنار شده به پرده سینمای کشور، هرگز قابل کتمان و انکار نیست. ایجاد رونق در بازار نشر و کتاب از جمله اقدامات موثری بود که وزیر فعلی ارشاد در سالیان اخیر بخوبی از عهده انجامش بر آمد.

بازگشت جمعی از روزنامه نگاران از کار بیکار شده دولت های نهم و دهم و احیای تعداد زیادی از نشریات توقیف شده دوران احمدی نژاد را می توان از اقدامات بزرگ این وزیر با کیاست دانست. اگر بخواهیم عملکرد جنتی را زیر ذره بین ببریم، بی انصافی است که چشم بر چالش های سر راه این وزارتخانه ببندیم. بسیاری از نهادها بودند و هستند که به عملکرد سایر وزارتخانه ها بی اعتنایند اما با دقت زائدالوصفی نورافکن به تمام روزنه های وزارت ارشاد می اندازند تا مستمسکی به دست آورده و بلوایی به پا سازند!

هرگز نباید ضریب حساسیت وزارتخانه ها را یکسان ارزیابی کرد! وزارت ارشاد به لحاظ ضریب حساسیت به همراه وزارتخانه های خارجه و اطلاعات از حساس ترین وزارتخانه های کشور محسوب می گردد. با کمال تاسف این روزها شاهد هستیم که جریانی بیرون از دولت معرکه گردان تسویه حساب با وزیر ارشاد است. این جریان که حضور چنین وزیر هزینه داده ای را بر صدر وزارت ارشاد بر نمی تابد، از سال گذشته بر طبل جدایی او از دولت کوبید!

جدایی جنتی از دولت یازدهم در فاصله ۱۰ماه مانده به عمر کابینه روحانی خسارات جبران ناپذیری را برای اعتدالیون در پی خواهد داشت. رئیس جمهور نباید به این جابه جایی تحمیلی تن دهد. با حذف ناباورانه وزیر محبوب ارشاد، دولت روحانی در گرداب کاهش مقبولیت عمومی گرفتار خواهد شد. این معضل می تواند در انتخابات ۹۶ برای روحانی گران تمام شود. البته جریان ضد اعتدالی که بنایش بر تخریب وجهه عمومی رئیس جمهور است، از طریق حذف چهره های کارآمد در دولت فعلی با روحانی برای انتخابات آینده تسویه حساب می نماید.

فداکاری علی جنتی در چهل ماه گذشته به عنوان دولتمرد حامی جامعه مدنی هرگز فراموش نخواهد شد. با حذف علی جنتی از وزارت ارشاد، اهالی فرهنگ در آستانه انتخابات ۹۶ در معرض فشارهای پیدا و پنهان دلواپسان قرار خواهند گرفت که همین امر موجب رنجش نخبگان و اهالی فرهنگ خواهد شد!

روحانی ظاهرا ناگزیر است که یکی از بهترین وزرایش را از دست بدهد تا برای ورود به عرصه انتخابات دوره دوازدهم مانعی نداشته باشد! ظاهرا تجربه تلخ هاشمی رفسنجانی در دوره دوم ریاست جمهوری، گریبان حسن روحانی را هم خواهد گرفت اما حداقل انتظار اهالی رسانه و نیز انتظار همه مردم از حسن روحانی این است که علت اصلی حذف علی جنتی را با صراحت تمام بیان نماید.

تکذیب حضور جنتی در مجلس دراویش صوفیه
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp