طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

رازهای موفقیتموفقیت در عصر دیجیتال
سهم ایرانی ها در تولید محتوای دیجیتال مطلوب نیست فیلم

جهانی سازی که روزگاری بر مبنای تجارت کالاها و بازارهای مالی فرامرزی سنجیده می شد، امروز به طرز اجتناب ناپذیری با مبحث دیجیتال سازی درهم تنیده شده است.

وب سایت دیجی کالا - سام راد: در زمانه ای که جریان های دیجیتال سهمی فزاینده از تجارت و رشد اقتصادی را تحت فرمان خود درآورده اند، مدیران اجرایی باید پاسخگوی سؤالات جدیدی باشند. جهانی سازی که روزگاری بر مبنای تجارت کالاها و بازارهای مالی فرامرزی سنجیده می شد، امروز به طرز اجتناب ناپذیری با مبحث دیجیتال سازی درهم تنیده شده است.

انتقال لحظه ای جریان های عظیم داده و اطلاعات و توانایی این شبکه های تودرتوی دیجیتال در مرتبط ساختن هر چیز و هر کس در هر مکان، کمپانی ها را ناگزیر ساخته تا از نو به مفهوم جهانی بودن بیاندیشند. کمپانی مشاور مدیریتی مک کینسی در یکی از  پژوهش های خود بعد از ارزیابی اثرات اقتصادی این چرخش دیجیتال، پنج حوزه حیاتی را که باید کانون توجه مدیران و تیم های ارشد مدیریتی باشد، شناسایی کرده است.

کسب وکار, موفقیت در کسب و کار, کسب وکار, موفقیت عصر دیجیتال

کسب وکار, موفقیت در کسب و کار


تجارت نوین، بیت به بیت

مک‎ کینسی با تدوین یک مدل اقتصادسنجی بر مبنای جریان های ورودی و خروجی کالاها، خدمات، داده ها و منابع مالی و انسانی در ۹۷ کشور از اقصی مناطق دنیا، درصدد ارزیابی اثرات اقتصادی جهانی سازی دیجیتال برآمده است. نتایج این پژوهش نشان می دهد جریان های یادشده در طول یک دهه گذشته میزان تولید ناخالص داخلی جهانی را در حدود ۱۰درصد افزایش داده اند. این ارزش افزوده تنها در سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۷٫۸ تریلیون دلار بوده است.

در این میان، جریان های داده ای، حتی بالاتر از سرمایه گذاری مستقیم خارجی، منشأ بلافصل ۲٫۲ تریلیون دلار یا نزدیک به یک سوم این ارزش افزوده بوده اند؛ سهمی که با در نظر گرفتن نقش غیرمستقیم این جریان ها در میسرسازی دیگر انواع داد و ستدهای فرامرزی، به ۲٫۸ تریلیون دلار می رسد. جریان های داده ای در اثرگذاری توأمان بر تولید ناخالص داخلی حتی از تجارت جهانی کالاها هم پیشی می گیرند.

این خود یک تحول چشم گیر است، چرا که جریان های داده ای فرامرزی همین ۱۵ سال پیش بسیار ناچیز و قابل چشم پوشی بودند. شاهد این مدعا نیز پهنای باند فرامرزی به عنوان پای بست و زیرساخت این دست فعالیت های روبه رشد اقتصادی است که در طی دهه گذشته ۴۵ برابر شده و برآورد می شود در پنج سال آتی هم افزایشی ۹ برابری داشته باشد.

جریان های دیجیتال اما گذشته از آن که خود رأسا ارزش تولید می کنند، دست به کار متحول ساختن ارزش های سنتی تر دیگر هم شده اند. برای مثال، نزدیک به ۵۰ درصد از خدمات قابل معامله جهانی تاکنون دیجیتال شده اند و این میزان هم چنان در حال گسترش است. حدود ۱۲ درصد از تجارت جهانی کالاها هم امروزه در چارچوب تجارت الکترونیک بین المللی صورت می پذیرد. دیجیتال سازی هم چنین بواسطه وبسایت هایی چون AirBnB و TripAdvisor که اطلاعات لازم را برای سفر فراهم می آورند، جریان های انسانی را نیز تسهیل کرده است.

در این بین، نرخ رشد تجارت کالاها به شدت کاهش یافته است. این آشکارا برخلاف روند دهه های گذشته است که شاهد افزایش سهم ۱۳٫۸ درصدی (۲ تریلیون دلاری) تجارت کالاها از تولید ناخالص داخلی جهانی در سال ۱۹۸۵ به ۲۶٫۶ درصد (۱۶ تریلیون دلار) در آستانه رکود بزرگ در دهه اول قرن جدید میلادی بوده ایم.

با آن که تجارت کالاها، از دوران بحران به این سو، در هر دو بخش کالاهای تولیدی واسطه ای و نهایی دچار افت شده، اما بخش بزرگی از این شتاب کاهشی اخیر ناشی از کاهش تقاضا و تنزل قیمت کالاها است.

در همین اثنا، بسیاری از کمپانی ها در حال بازنگری مخاطرات و پیچیدگی های مدیریت زنجیره های تأمین طولاتی خود بوده و از آن جایی که اهمیت بیشتری برای هزینه های کسب وکاری چون "سرعت تبدیل ایده به محصول یا خدمت” نسبت به هزینه نیروی کار قائل هستند، امروز شاهد تولید بیشتر در کشورهایی هستیم که بناست مصرف کننده کالاهای تولیدشده باشند. با نگاهی به آینده به نظر می رسد فناوری چاپ سه بعدی هم می تواند افول هرچه بیشتر تجارت بین‎ الملل را به همراه داشته باشد، زیرا در آینده ای نزدیک می توان بسیاری از کالاها را درست در نقطه مصرف آن چاپ کرد. تمامی این تحولات امکان ازسرگیری رشد پرشتاب پیشین در تجارت جهانی کالاها را بسیار نامحتمل می سازد.

کسب وکار, موفقیت در کسب و کار, کسب وکار, موفقیت عصر دیجیتالپلتفرم های باز، کالاهای مجازی و Digital Wrappers

بزرگترین بنگاه ها و کمپانی های تجاری از مدت ها پیش در بعد پرده دست به کار ایجاد پلتفرم هایی برای مدیریت تأمین کنندگان، ارتباط با مشتریان و برپایی کانال های داخلی ارتباطی و به اشتراک گذاری داده ها بوده اند. اگرچه بسیاری از این پلتفرم ها درون سازمانی هستند، اما بزرگترین و شناخته شده ترین آنان ماهیت بازتر و همگانی تری داشته و با دربرگرفتن بازارهای تجارت الکترونیک، شبکه های اجتماعی و رسانه های دیجیتال، صدها میلیون نفر از کاربران جهانی را به یکدیگر متصل می سازند.

این پلتفرم های باز نه تنها به خودی خود پایگاهی عظیم از مشتریان برای کسب وکارها فراهم آورده، بلکه بازارهایی با ابعاد و شفافیت جهانی نیز پدید می آورند؛ چنان که مشتریان تنها با چند کلیک می توانند به اطلاعاتی جزئی از محصولات، خدمات، قیمت ها و تأمین کنندگان متعدد آنان در اقصی مناطق جهان دسترسی پیدا کنند.

این امر با ایجاد اختلال در برخی مراحل میانی فرآیند بازار، کارآمدی و بازده بازارها را افزایش می دهد. گذشته از این، پلتفرم های دیجیتال به کمپانی هایی که کالاها و خدمات دیجیتال ارائه می دهند، کمک می کنند تا بدون نیاز به حضور فیزیکی، وارد بازارهای بین المللی شوند. آنان هم چنین میلیون ها کسب وکار کوچک و متوسط را در معرض دید جهانیان قرار داده و زیرساخت های لازم صادراتی را هم در اختیارشان می گذارند.

برای مثال، تنها در پلتفرم eBay، ۸۸ تا ۱۰۰ درصد از این کمپانی های نسبتاً متوسط در ۱۸ کشوری که مورد مطالعه قرار گرفته اند، در حال صادرات محصولات و خدمات خود هستند که به هیچ عنوان قابل قیاس با نرخ ۲۵درصدی کمپانی های سنتی در همین کشورها نیست.

تجارت کالاهای مجازی از جمله کتاب های الکترونیکی، اپلیکیشن ها، بازی های آنلاین و موسیقی های قابل دانلود هم درست به مانند ارائه خدمات نرم افزاری، پخش آنلاین (Streaming) و رایانش ابری (Cloud-Computing)، به سرعت در حال رشد است. با پایین آمدن هزینه چاپ ۳بعدی، انتظار می رود تجارت های این چنینی ابعاد جدیدتری نیز پیدا کنند؛ برای نمونه، کمپانی ها قادر خواهند بود با ارسال فایل هایی دیجیتال، کالا را در محل تولید کنند. همین الآن هم تعداد زیادی از کمپانی ها برای تولید قطعات و ذخایر یدکی در نقاط دوردست از چاپ ۳بعدی استفاده می کنند.

بسیاری از کمپانی ها هم چنین به منظور افزایش ارزش خدمات و محصولات فروشی خود از Digital Wrapperها استفاده می کنند که در حقیقت واسطی برای انتقال داده ها از طریق شبکه انتقال نوری هستند. به طور مثال، کمپانی های پشتیبانی و تدارکاتی از سنسورها، داده ها و نرم افزارهای گوناگونی برای ردیابی محموله های فیزیکی ارسالی خود بهره می برند.

نتایج مطالعات نشان می دهد فناوری شناسایی با امواج رادیویی یا همان RFID، ضمن بهبود کارآیی می تواند بهای تمام شده موجودی کالا را تا ۷۰ درصد پایین آورد. مطالعات موردی در آلمان بر روی برخی مراکز پشتیبانی شرکتی از جمله BMW و HP حاکی از آن است که این فناوری ضرر و زیان های ناشی از حمل ونقل کالا را هم ۱۱ الی ۱۴ درصد کاهش می دهد.

موفقیت در کسب و کار, موفقیت در کسب و کار, کسب وکار, موفقیت عصر دیجیتالبنیان های تجارت در عصر دیجیتال

امروزه با تسلط هرچه بیشتر روند دیجیتال سازی، احتمال می رود آن دست مدل های تجاری که پیش تر بر مبنای جهانی سازی قرن بیستمی تدوین شده بودند، مدت زمان زیادی پایدار باقی نمانند. در این میان و در شرایطی که رهبران تجاری در حال ارزیابی فرصت ها و تهدیدهای پیشارو هستند، پاسخ گویی به پنج پرسش زیر می تواند مبنای مباحثات و تصمیم گیری ها باشد:


۱- آیا ما درک روشنی از چشم انداز و دورنمای رقابتی داریم؟

در شرایطی که پلتفرم های دیجیتال به کمپانی ها اجازه می دهند تا فارغ از اندازه و جایگاه جغرافیایی خود، محصولاتشان را با سرعت هرچه بیشتر به بازارهای جدید معرفی و عرضه کنند، عرصه رقابت نیز تنگاتنگ تر از پیش شده است. آمازون امروز در حالی میزبان دو میلیون فروشنده ثالث است که نزدیک به ۱۰ میلیون کسب وکار کوچک نیز پلتفرم علی بابا را به عرصه داد و ستد خود بدل ساخته اند.

روند رو به رشد تجارت از طریق کمپانی های چندملیتی خرد، بیش از هر جا در ایالات متحده قابل مشاهده است؛ یعنی کشوری که طی سال های ۱۹۷۷ تا ۲۰۱۳، شاهد سقوط سهم صادراتی کمپانی های چندملیتی بزرگ از ۸۴ درصد به ۵۰ درصد بوده است. آن چه مسلم است، ظهور رقبای جدید دیجیتال در سرتاسر جهان فشارهای قیمت گذاری را تشدید و چرخه محصول را شتاب می بخشد.


۲- آیا ما از دارایی و ویژگی های لازم برای رقابت برخورداریم؟

ساخت پلتفرم های دیجیتال و مراکز داده و برقراری ارتباط آنلاین با مشتریان دیگر تنها مختص به غول های اینترنتی نیست. به طور مثال، جنرال الکتریک یکی از کمپانی هایی است که با تغییر و تحول در ویژگی های اصلی تولیدی خود، به دنبال تثبیت جایگاهش در مقام یک پیشگام جهانی در فناوری اینترنت اشیاء است. بنابراین به نظر می رسد تمامی کسب وکارهای صنعتی بایستی با نگاهی تازه به دارایی های خود هم چون داده های بازار یا کانال های ارتباطی با مشتریان، به این بیاندیشند که چگونه می توانند این دارایی ها را مبنای شیوه های جدیدی برای درآمدزایی قرار دهند.

آنان برای این منظور نیازمند ویژگی های پیشرفته دیجیتال، به عنوان یک مزیت زیاد رقابتی و نیروی کاری با مهارت های نوین و پیشرفته هستند که هم چنان کمیاب است. در این میان، پلتفرم های آنلاین استعدادیابی می توانند با هدایت کمپانی ها به سمت یک بازار کار جهانی تر، امکان جذب افراد موردنیاز را در دوردست ترین مناطق فراهم آورند.


۳- آیا می توانیم استراتژی محصول خود را هر چه ساده تر سازیم؟

دیجیتال سازی شاید موجب تسهیل فرآیند سازگارسازی محصولات، برندها و قیمت ها برای کمپانی هایی باشد که در بازارهای متعدد جهانی حضور دارند، اما به موازات آن شاهد گرایشاتی به سمت ترکیب کالاهای جهانی ساده و جمع وجور نیز هستیم. بسیاری از کمپانی های خودروسازی در همین مسیر حرکت کرده اند. کمپانی اپل هم تنها تعداد محدودی از مدل های آیفون و آیپد خود را به بازار عرضه می کند که فارغ از محل فروششان، از طراحی و برندینگ یکدستی برخوردارند.

Airbnb، Uber و فیسبوک هم پلتفرم های دیجیتال خود را با کمترین تغییرات بر حسب نیاز، صرفاً کشور به کشور بسط و گسترش داده اند. در این میان، صنایع رسانه ای و تکنولوژی مصرفی آرام آرام به سمت معرفی همزمان محصولات جدید خود در سطح جهانی چرخش پیدا کرده اند؛ چرا که پلتفرم های دیجیتال، از جمله شبکه های اجتماعی به مصرف کنندگان در سرتاسر جهان اجازه می دهند تا به صورت لحظه ای شاهد عرضه این محصولات در دیگر کشورها باشند.

همین امر فرصتی برای محصولات تازه عرضه شده فراهم می آورد تا به صورت ویروسی و با سرعت و ابعاد بی سابقه ای در جمعیت مصرف کنندگان جهانی نفوذ کنند. خلاصه آن که ایجاد یک توازن هوشمندانه در حوزه سفارشی سازی کالاها و خدمات هر روز به اولویتی مهم تر از پیش برای مدیران ارشد بدل می شود.

موفقیت در کسب و کار, کسب وکار, موفقیت در کسب و کار, موفقیت عصر دیجیتال


۴- آیا باید سازمان و زنجیره تأمین خود را از نو ساماندهی کنیم؟

ابزارهای دیجیتال ارتباط لحظه ای و همکاری از راه دور امکان متمرکزسازی برخی کارها و وظایف هم چون عملیات واحد پیشتیبانی یا تحقیق و توسعه و تشکیل گروه های مجازی جهانی و فرامرزی را فراهم آورده و اجازه می دهند تا کمپانی ها دیگر حتی در قید داشتن یک دفتر مرکزی جهانی هم نباشند. فناوری های دیجیتال هم چنین دست به کار تغییر شکل زنجیره های تأمین هستند.

برای مثال، "برج های کنترل” دیجیتال که رؤیت پذیری دقیقه ای زنجیره های پیچیده تأمین را ممکن می سازند، می توانند هماهنگی بلادرنگ فروشندگان جهانی را نیز به همراه داشته باشند. از آن جایی که اصل ” سرعت تبدیل ایده به محصول یا خدمت” امروزه در دنیای دیجیتال بیش از همیشه حائز اهمیت است، بسیاری از کمپانی ها درصدد ارزیابی دوباره زنجیره های تأمین طولانی و پیچیده و محاسن آنان برآمده اند؛ چنان که اکنون این هزینه های تدارکات و پشتیبانی، زمان انتظار، بهره وری و نزدیکی به دیگر عملیات شرکتی است که از اولویت بالاتری برخوردارند.

نتایج پیمایش اخیر کمپانی UPS حاکی از آن است که تقریباً یک سوم کمپانی های های تک در حال انتقال خطوط تولید یا مونتاژ خود و هرچه نزدیک تر ساختن آنان به بازارهای کاربری شان هستند. رواج گسترده تر فناوری های چاپ ۳بعدی هم می تواند کمپانی های بیشتری را مجاب سازد تا درباره محل استقرار تولید خود تجدیدنظر کرده و در این میان، به شکلی بالقوه، زنجیره ارزش تولید جهانی را نیز شکلی دوباره بخشند.


۵- مخاطرات جدید از چه قرارند؟

حفظ امنیت داده ها باید در هر صنعتی، یکی از اولویت های اصلی کمپانی ها باشد. البته که پیشی گرفتن از هکرهایی که هر روز کارکشته تر از پیش می شوند، به راستی مشکل است، اما کمپانی ها باید با در اولویت قرار دادن دارایی های اطلاعاتی شان، آنان را به طور مستمر تست کرده و در همکاری با کارکنان خط مقدم خود بر اجرای اقدامات حفاظتی اصولی پافشاری کنند.

گذشته از این، رقابت های اینترنتی و بین المللی آن دریچه انحصاری را از هم گسیخته که کمپانی ها روزگاری در قبال محصولات و خدمات جدید خود از آن بهره می بردند؛ تا بدان جا که امروزه نسخه های تقلیدی محصولات جدید حتی پیش از آن که مبدعین اصلی آنان فرصت بسط و گسترش توان و دامنه تولید و عرضه را یافته باشند، به بازارهای جدید عرضه می شوند.

عکس های موفقیت محققین در ثبت ی از یک بچه وال سفید نادر فیلم
facebook google telegram twitter whatsApp