طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

سیاسیفرار سرکرده های داعش از موصل به «رقه»
برچسب ها: ,
سرکرده های داعش از موصل به سوریه فرار کرده اند | وزیر دفاع عراق

رسانه های عراقی و شاهدان عینی در استان نینوا از فرار ده ها تن از سرکرده های داعش و خانواده هایشان در موصل به سمت شهر رقه عراق خبر دادند.


داعش, موصل خبرگزاری ایسنا: رسانه های عراقی و شاهدان عینی در استان نینوا از فرار ده ها تن از سرکرده های داعش و خانواده هایشان در موصل به سمت شهر رقه عراق خبر دادند.

روزنامه مستقل رأی الیوم نوشت: رسانه های عراقی و شاهدان عینی در استان نینوا اعلام کردند که ده ها تن از سرکرده های داعش همراه با خانواده هایشان با شروع عملیات آزادسازی موصل از این شهر به رقه سوریه گریختند.

فعالان در شهر حسکه نیز در این باره اعلام کردند که تعداد زیادی از خودروهای داعش که حامل بیش از ۳۰ خانواده از خانواده های تروریست های خارجی این گروه بودند، از شهر موصل وارد شهرک مرکده در حومه جنوبی حسکه شدند.

عملیات آزادی آخرین مقر داعش در عراق از یکشنبه شب شروع شده و نیروهای عراقی مشغول پیشروی در اطراف موصل هستند.

به گفته منابع عراقی، تروریست های داعش در شهر موصل برای اینکه از دید جنگنده های ائتلاف آمریکا پنهان بمانند انبارهای سوخت و لاستیک ها را به آتش کشیده اند.

تروریست های داعش همزمان با شروع عملیات در تمامی محورها در وضعیت آماده باش قرار گرفته اند و در برخی محورها تلاش می کنند با خودروهای بمب گذاری شده و کار گذاشتن بمب در مسیرها مانع پیشروی نیروهای عراقی شوند.

تروریست های داعش خندق هایی را حفر و منازل را در غرب موصل بمب گذاری کرده اند. داعش همچنین از طریق دیوارهای بتنی محله های این شهر را از یکدیگر جدا کرده و تنها یک گذرگاه را برای ورود و خروج اعضای این گروه باقی گذاشته است.

همچنین فرمان الکورمانجی، یکی از افسران پیشمرگ اعلام کرد که جنگنده های ائتلاف ضد داعش با بیش از شش موشک پادگان تمارات در غرب موصل را هدف قرار دادند که به کشته شدن ۱۵ داعشی و زخمی شدن حدود ۹ تن دیگر منجر شد.

به گفته این مسئول، با تشدید حملات جنگنده های آمریکا در این منطقه تروریست های داعش مجبور شدند خود را در تونل ها یا نقاط مسکونی مخفی کنند.

شهر موصل دومین شهر بزرگ عراق است که از سال ۲۰۱۴ داعش آن را اشغال کرده است.

در همین راستا منابع محلی در شهر موصل اعلام کردند که داعش تمامی مساجد این شهر را به انبارهای ذخیره سلاح و تجهیزات و مقر تجمع نیروهایش تبدیل کرده است.

به گفته این منابع، داعش از ترس هدف قرار گرفتن توسط جنگنده های ائتلاف این مساجد را به پادگان تبدیل کرده و از صبح امروز (دوشنبه) خواندن نماز را در مساجد شهر ممنوع کرده است.

به گفته مسئولان آمریکایی آزادی این شهر احتمالا به چند ماه زمان نیاز داشته باشد. این در حالی است که مقامات عراق تأکید کرده اند که این شهر را تا قبل از پایان سال جاری میلادی آزاد خواهند کرد.

پیش بینی وضعیت داعش دَر جبهه هایِ فلوجه، موصل وَ رقه
facebook google telegram twitter whatsApp