طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
بیش از 1000 خانه تاریخی در شهر اصفهان وجود دارد

بیش از 1000 خانه تاریخی در شهر اصفهان وجود دارد

نوسازی 200 خانه تاریخی توسط شهرداری

استاندار اصفهان گفت: بافت های تاریخی در طول سال های متفاوت مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته است و در شهر اصفهان بیش از یک هزار خانه تاریخی وجود دارد.

خانه تاریخی, دراصفهان, وجود, خانه تاریخی شهر اصفهان وجود

خانه تاریخی, دراصفهان, وجود
به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،رسول زرگرپور در جلسه ستاد فرهنگی و اجتماعی مدیریت و ساماندهی آسیب های اجتماعی استان اظهار کرد: موضوع آسیب های اجتماعی و حاشیه نشینی در شهرها بسیار حساس و با اهمیت است و مورد تأکید مقام معظم رهبری قرار دارد.

وی با بیان اینکه در بحث آسیب های اجتماعی 4 آسیب طلاق، فساد و فحشا، اعتیاد و حاشیه نشینی به عنوان 4 آسیب اولویت دار از سوی مقام معظم رهبری انتخاب شد، افزود: ایشان تأکید کردند که سران سه قوه به این مسائل به صورت جدی بپردازند و تأکید ایشان باید به یک موتور محرکه برای همه مسؤولان تبدیل شود.

استاندار اصفهان گفت: موضوع اعتیاد نیز در شورای مبارزه با مواد مخدر استان و در 5 کمیته دیگر پیگیری می شود، همچنین در بحث فساد و فحشا نیز چندین برنامه ویژه در امور اجتماعی و فرهنگی و در شورای تأمین استان پیگیری شده که نیازمند توجه جدی تری به این موضوع است.

زرگرپور خاطر نشان کرد: طرح بازآفرینی شامل 5 موضوع بافت های فرسوده، سکونت های غیر رسمی، بافت های تاریخی، روستاها و بافت های ناهماهنگ است؛ بافت های فرسوده از 3 دهه پیش مطرح شده است و با توجه به اینکه شهرهای بزرگ بافت های فرسوده زیادی دارند طرح های متوالی و اقدامات زیادی در این رابطه صورت گرفته و در حال حاضر یکی از محورها طرح بازآفرینی است.

وی با بیان اینکه حاشیه نشینی ها بخشی از سکونت های غیررسمی هستند که به شهرها به ویژه کلان شهرها پیوند خورده اند و حالت خوبی ندارند، اذعان داشت: بافت های تاریخی در طول سال های متفاوت مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته است، به عنوان نمونه در شهر اصفهان بیش از یک هزار خانه تاریخی وجود دارد.

استاندار اصفهان یادآور شد: با پیشرفت شهرها و اضافه شدن روستاهای اطراف به شهرها، مناطقی ایجاد شده است که هیچ گونه هماهنگی چه از نظر کالبدی و چه فرهنگی با شهرها ندارند، وجود کارخانجات و نقاط ناهمگون شهری نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

زرگرپور تصریح کرد: در طرح بازآفرینی شهری همه این موضوعات دیده شده است و همزمان با هم پیگیری می شوند و تنها به حاشیه نشینی نمی پردازد؛ در این مباحث تنها به موضوع کالبدی پرداخته نمی شود بلکه تمامی موضوعات از جمله مسائل فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، خدماتی و زیربنایی در این طرح دیده شده است.

وی ادامه داد: در قالب طرح بازآفرینی، یک ساختار مجهز و کامل پیش بینی شده است و یک ستاد ملی، استانی و شهرستانی دارد و در ستاد استانی 5 کمیته پیش بینی شده است که وظایف 3 کمیته ابلاغ شده است که باید به صورت جدی تر به آن پرداخته شود.

استاندار اصفهان با بیان اینکه برای 3 شهرستان اصفهان، خمینی شهر و شهرضا طرح های مصوب بازآفرینی تهیه شده است، متذکر شد: هر منطقه ای که طرح مصوب برای آن منطقه تهیه می شود همانند طرح تفضیلی باید همه موارد از قبیل مسائل فرهنگی، بهداشتی، راه و شهرسازی، آموزشی دیده شود و مشارکت جدی تر مسؤولان مربوطه در این کمیته ها ضروری است.

زرگرپور با بیان اینکه در رابطه با طرح بازآفرینی شهری اعتبارات و تسهیلاتی پیش بینی شده است، تأکید کرد: این اعتبارات کافی نیست ولی باعث شده که برخی از طرح ها پیشرفت داشته باشد، باید به مسائل حاشیه نشینی در قالب طرح بازآفرینی به صورت جدی پرداخته شود.

استاندار اصفهان در پایان عنوان داشت: در کنار این طرح پیگیری هایی نیز در رابطه با طلاق، اعتیاد و فساد و فحشا صورت می گیرد تا اولویت های اساسی در خصوص آسیب های اجتماعی در استان به حداقل برسد.مزایده خانه تاریخی آقایی زاده دَر شهر تاریخی یزد
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات