طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
فرهنگی و هنریشانس بازیگران زن در اسکار 2017
بازیگران زن و مرد مشهور هالیوود با چشمان لنگه به لنگه! / تصویر

در حالی که چند ماهی تا برگزاری اسکار و معرفی برندگان امسال باقی مانده است، اما با آغاز فصل جدید سینمایی و آغاز نمایش مطرح ترین فیلم های سال، بازار نقد و بررسی برترین ها گرم می شود.

روزنامه بانی فیلم: در حالی که چند ماهی تا برگزاری اسکار و معرفی برندگان امسال باقی مانده است، اما با آغاز فصل جدید سینمایی و آغاز نمایش مطرح ترین فیلم های سال، بازار نقد و بررسی برترین ها گرم می شود.

منتقد بخش سینمای فرانسه از سایت اسکرین، در بررسی بهترین بازیگران زن سال در دو بخش بازیگران نقش مکمل یا اصلی، امیدداران امسال برای دریافت جایزه اسکار را معرفی کرده است.

در حال حاضر و در این مرحله از فصل جوایز، به نظر می رسد سالی استثنایی برای نقش های اصلی بازیگران زن و نقش های مکمل باشد.

مریل استریپ, بازیگران هالیوود, سینمای جهان, شانس بازیگران زن اسکار

بازیگران هالیوود, مریل استریپ, سینمای جهان


در بخش بهترین بازیگران زن نقش مکمل میشل ویلیامز در فیلم «منچستر در کنار دریا» ساخته کنت لانرگان یکی از نقش های درخشانش را ارایه کرده است و در بازی در کنار کیسی افلک فوق العاده ظاهر شده است.

اما در این رقابت ویلیامز با بازیگر عالی دیگری روبه روست که کسی نیست جز نائومی هریس که در نقش یک مادر معتاد به کرک در فیلمی از بری جنکینز با عنوان «مهتاب» بازی کرده است. در عین حال نیکول کیدمن هم یک مادر فوق العاده دیگر است که در فیلمی از شرکت واینستاین با عنوان «شیر» جلوی دوربین رفته و مادری استرالیایی است که پسری بی سرپرست از هند را به فرزندی می پذیرد و الآن وقتی او بزرگ شده باید شاهد علاقه او برای یافتن والدین واقعی اش باشد. اوکتاویا اسپنسر در فیلم «چهره های پنهان» از شرکت فاکس نیز از همین حالا می تواند به داشتن جایی در میان نامزدهای اسکار امیدوار باشد.

در میان بازیگران نقش های اصلی اما استون با بازی در نقش اول فیلم «لالا لند» برای شرکت لایونزگیت رقیب قدری در این بخش است. این فیلم که در جشنواره ونیز درخشید و فیلم افتتاحیه جشنواره بود، صحنه ای سراسر آوازخوانی و تحرک را برای این بازیگر فراهم کرده است. استون با دریافت شیرطلای ونیز به عنوان بهترین بازیگر زن، حق دارد که به اسکار خیلی جدی فکر کند. او با این فیلم توانایی های خود را در حد آدری هپبورن ارایه کرده و همان موقعیتی را فیلم برای او فراهم کرده که فیلم «دفترچه امیدبخش» برای جنیفر لارنس فراهم کرده بود تا بتواند به اسکار برسد. حتما رای دهندگان اسکار شیفته نمایش او در این فیلم خواهند شد.

لیدو از ناتالی پورتمن در نقش ژاکین کندی در فیلم «جکی» نیز تقدیر کرد؛ نقشی که در کسوتی دیگر به پورتمن خدمت کرد و بانوی اول را در قلمروی داخلی خود به عکس کشید. زیبایی او و آگاهی اش از بروز خطر در زمان ترور کندی از تاثیرگذارترین نقش های سال است. پابلو لاری کارگردان فیلم در جشنواره تورنتو گفته بود معمولا وقتی یک فیلم را به پایان می برد ذهنش را از آن کاملا پاک می کند، اما فیلم «جکی» هنوز در قلب و روحش جای دارد. شرکت فاکس در تصمیمی عاقلانه حقوق پخش فیلم در آمریکا را خریداری کرده است.

ایمی آدامز با بازی در سرزمینی روانی با اتهام ارتباط با بیگانگان روبه روست در حالی که سعی دارد تا از بروز فاجعه پیشگیری کند. دنیس ویلنوو با این نقش امکان اجرایی مختلف برای یک بازیگر زن را در فیلم «ورود» فراهم کرده است. این فیلم نیز برای اولین بار در جشنواره فیلم ونیز نمایش داده شد.

و البته وقتی از اکتشاف روانی صحبت می شود باید از ربکا هال نیز نام برد که برای نمایشش در نقش کریستین چوبوک در فیلم «کریستین» ساخته آنتونیو کمپوس به عنوان یک روزنامه نگار زن در سال ۱۹۷۴ در برابر دوربین تلویزیون خودکشی کرد. این فیلم در جشنواره فیلم ساندنس ۲۰۱۶ به نمایش درآمد.

روت نگا نیز شخصیتی مصمم و بی سروصدا و با وقار است که در نقش میلدرد لاوینگ ظاهر شده و در فیلم «لاوینگ» ساخته جف نیکولز، زندگی واقعی مدلی را ایفا کرده که در دهه ۱۹۵۰ با همسرش در برابر ظلم  نژادی در ازدواج تلاش می کند. او زنی سیاه پوست است که در ازدوج با مردی سفیدپوست باید گرفتاری هایی را به جان بخرد.

فیلم «اله» با بازی درخشان ایزابل هوپرت در نقش زنی مدیر و اجتماعی که با تجاوز روبه رو شده و قصد دارد فردی را که این عمل را مرتکب شده پیدا و تنبیه کند، نیز از امیدهای اسکار امسال است.

و البته مریل استریپ که ۲۰ نامزدی اسکار را در کارنامه دارد و سه بار این جایزه را به خانه برده در نقش فلورانس فاستر جنکینز زنی که سعی دارد تا به عنوان خواننده اپرا موفق شود، در حالی که هیچ استعدادی در این زمینه ندارد، نیز همچنان می تواند به اسکار دیگری چشم داشته باشد.

در عین حال وایولا دیویس در کنار دنزل واشنگتن در فیلم اقتباسی از نسخه برادوی آن با عنوان «فنس» و ماریون کوتیار در فیلمی از رابرت زمکیس با عنوان «متحد» که درامی عاشقانه و جنگی است و در برابر برد پیت ظاهر شده، می توانند از دیگر امیدداران امسال باشند.

کیت بکینسل در نقش ویتی در اقتباسی از «عشق و دوستی» نوشته جین آستین و آنت بنینگ در فیلمی از مایک میلس با عنوان «زنان قرن بیستم» و نیز راشل وایز در نقش یک زن دانشگاهی آمریکایی در موضوعی هولوکاستی با عنوان «انکار» ساخته مایک جکسون نیز نباید از این فهرست جا بمانند. البته حضور سونیا براگا در درام برزیلی اسپایدرمنی از کلبر مندونسا فیلهو نیز شاید بتواند توجه اسکاری ها را به خود جلب کند.

با توجه به این فهرست بلند بالا می توان به این نتیجه رسید که امسال سینمای دنیا تمرکز جدی تر و قوی تری بر شخصیت های زن داشت.

جاور در شانس مجدد پارو می زند
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات