طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اقتصادیبازگرداندن نفتکش های گمشده یا اثبات رفع تحریم
تکذیب تحریم دوباره شرکت ملی نفتکش ایران

کمپانی ملی نفتکش به عنوان مهمترین کمپانی حمل و نقل نفت ایران اگرچه کمپانی غیردولتی محسوب می شود اما در دوران تحریم ها این کمپانی هم گرفتارتحریم شد.


بازار نفت خبرآنلاین: کمپانی ملی نفتکش به عنوان مهمترین کمپانی حمل و نقل نفت ایران اگرچه کمپانی غیردولتی محسوب می شود اما در دوران تحریم ها این کمپانی هم گرفتارتحریم شد.

در اکتبر سال ۲۰۱۰ به دستور آمریکا، بسیاری از اشخاص های حقیقی و حقوقی توسط اتحادیه اروپا تحریم شدند. این تحریم ها فشار زیادی را به اقتصاد کشور آورد،به طوری که کمپانی های ایرانی را بدون شریک و همکار گذاشت. مانند خیلی از کمپانی های دیگر، کمپانی ملی نفتکش ایران نیز گریبانگیر این تحریم ها شد. البته در سپتامبر همان سال اتحادیه اروپا دو مرتبه تحریم هایش را برای این کمپانی لغو کرد، ولی مجدد در فوریه ۲۰۱۵ کمپانی ملی نفتکش را در لیست تحریم ها قرار گرفت.

طی جند روز گذشته خبرهایی در رسانه ها مبنی بر تحریم دوباره این کمپانی و سهامداران آن توسط اتحادیه اروپا منتشر شده است. این در حالی است که با توجه به اجرایی شدن برجام، کمپانی ملی نفت ایران از فهرست تحریم ها خارج شده و در حال حاضر در فهرست تحریم های اروپا و آمریکا قرار ندارد .حال آنکه اگر هرگونه تحریم مجددی صورت بگیرد، نقص صریح برجام محسوب می شود.

تحریمی نیست؛نغتکش گمشده را هم برگرداندیم

 علی اکبر صفایی مدیرعامل سابق کمپانی ملی نفتکش در مراسم معارفه سیروس کیان ارثی به‎عنوان مدیرعامل جدید این کمپانی گفته بود که تحریمی علیه کمپانی ملی نفتکش ایران وجود ندارد و ناوگان این کمپانی در بازارهای بین المللی حضور دارد.

وی با فعالیت های این کمپانی در زمان تحریم ها  اشاره کرده و  گفته است:« این کمپانی افزون بر حفظ ناوگان در دوان تحریم، توانست به بزرگترین ناوگان کشتیرانی نفتی دنیا بدل شود و کار حمل نفت صادراتی کشور را بدون هیچ دغدغه و نگرانی و بدون لحظه ای توقف انجام دهد و نیاز داخل را تامین کند؛یکی از مواردی که مربوط به گذشته بود اما پیگیری آن در این دوره انجام شد موضوع «نفتکش‎های» گمشده بود که این نفتکش‎ها با کمک هیئت مدیره و دستگاه‎های قضایی و زیر نظر دستگاه های نظارتی به ناوگان کمپانی بازگشت.»

مدیرعامل پیشین کمپانی ملی نفتکش ایران در روز خداحافظی اش با بیان این که تحریمی علیه کمپانی ملی نفتکش ایران وجود ندارد، گفت: در موضوع گم شدن کشتی های نفتکش سکوت کردیم تا منافع این کمپانی تهدید نشود.

الآن همه منابع خبری و رسمی می گویند، کمپانی ملی نفتکش ایران با اجرای برجام از تحریم خارج شده است و حتی مشکلی برای بیمه نفتکش‎های ایرانی از سوی بیمه گران اروپایی وجود ندارد و فعالیت‎های کمپانی ملی نفتکش ایران هم اکنون طبق روال معمول ادامه دارد.

امیرحسین زمانی نیا می گوید:« کمپانی ملی نفتکش هم اکنون در تلاش است تا ثابت کند که بی علت تحریم شده است، این موضوع نیز مربوط به پیش از اجرای برجام  است و جنبه حقوقی دارد.»

انتشار اخبار نادرستی درباره تحریم کمپانی ملی نفتکش ایران،موجب پاسخ آنها شد.در بیانیه ای که بدین منظور منتشر کردند،آمده است:« هیچ گونه ابلاغ رسمی از سوی دادگاه‎های اروپا که متضمن تحریم‎های مجدد علیه کمپانی ملی نفتکش ایران باشد، به این کمپانی واصل نشده است لذا خبر ابلاغ حکم به این کمپانی مندرج در رسانه‎ها به طور کامل تکذیب می شود.بدیهی است چون دادگاه اتحادیه اروپا صلاحیت وضع تحریم ندارد، لذا نمی‎تواند شرکت‎های بیمه اروپایی را از بیمه کردن نفتکش‎های ایرانی منع کند، در واقع این امر که نوعی تحریم تلقی می‎شود در صلاحیت شورای اتحادیه اروپا قرار دارد.»

خرابی 10 ساله تحریم، 10 ماهه رفع نمی شود
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات