طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
قدرت تجاری ایران در راستای توسعه چابهار
توسعه روابط تجاری ایران و هندوستان

توسعه بندر چابهار ایران را به قدرت تجاری منطقه تبدیل می کند.

توسعه چابهار, قدرت, تجاری, قدرت تجاری ایران راستای توسعه چابهار

توسعه چابهار, قدرت, تجاری, ایران

به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان.،مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: بندر چابهار با تسریع در سرمایه گذاری بخش دولتی و خصوصی و ایجاد راه های مواصلاتی ریلی و جاده ای، می تواند به عنوان مرکز بزرگ تحرک اقتصادی جهانی ایفای نقش کند.

به نقل از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان، آقایی در جلسه کمیته سرمایه گذاری این اداره کل که با حضور سرمایه گذاران در بندر چابهار برگزار شد اظهار داشت: بندر چابهار با تسریع در سرمایه گذاری بخش دولتی و خصوصی و ایجاد راه های مواصلاتی ریلی و جاده ای، می تواند به عنوان مرکز بزرگ تحرک اقتصادی جهانی ایفای نقش کند.

مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به مزایای ترانزیتی و ترانشیپی بندر چابهار و بهره برداری فاز اول آن در پایان سال جاری و اتمام فاز دو در کمتر از دو سال آتی، ایران به عنوان قدرت جدید تجارت منطقه مطرح می شود.

وی تصریح کرد: کشورهای CIS، روسیه، هند، افغانستان و عمان مطمناً بیشترین بهره برداری را از طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار خواهند داشت، زیرا ارتقای ظرفیت این بندر می تواند به تقویت نقش و قدرت منطقه ای کشورها در تعاملات سیاسی و سهم خواهی از تجارت منطقه ای در خلیج فارس، دریای عمان، اقیانوس هند و توازن معادلات سیاسی و تجاری در منطقه کمک کند.

آقایی افزود: توسعه بندر چابهار می تواند در عمران و آبادانی کشورهای منطقه و خصوصاً پیشگیری از جنگ های سیاسی و فرقه ای نقش موثری داشته باشد و از طرفی افق های جدید توسعه در تجارت بین المللی از طریق دسترسی آسان به آب های آزاد برای این کشورها را فراهم آورد.

وی گفت: وجود صنایع پیشرفته کشور هند و ذخایر نفتی، پتروشیمی و گاز ایران و همچنین معادن غنی کشور افغانستان، توسعه بندر "گوادر" پاکستان و از طرفی تولیدات کالاهای اساسی مازاد در کشورهای CIS و روسیه پتانسیل هایی است که با برقراری صلح و آرامش می توان از آن برای ارتقای سهم تجارت دریایی و عمران و آبادانی کشورهای منطقه بهره گیری کرد.

آقایی تاکید کرد: اتمام فاز یک طرح توسعه بندر "شهید بهشتی" چابهار در پایان سال جاری، تسریع در پسکرانه ها و راه های مواصلاتی، اصلاح فرآیندها و پرهیز از هرگونه جزیی نگری می تواند در پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی و تثبیت نقش حاکمیتی کشور در منطقه موثر باشد.

با ایران و افغانستان بدنبال تسریع اجرای توسعه بندر چابهار هستیم | وزیر هند
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات