طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
برداشت 6 هزار تن کلزا سیستان وبلوچستان
یش بینی برداشت بیش از 30 هزار تن مرکبات از باغات سیستان وبلوچستان

امسال ۶۰۰۰ تن کلزا در سیستان و بلوچستان برداشت می شود.

برداشت, کلزا, سیستان وبلوچستان, برداشت تن کلزا سیستان وبلوچستان

برداشت, کلزا, سیستان وبلوچستان

به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان.،مدیر زراعت جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: طبق برنامه ریزی انجام شده و با افزایش سطح زیر کشت دانه روغنی کلزا در استان، در صورت همکاری مناسب کشاورزان، ۶۰۰۰ تن کلزا برداشت می شود.

حسین کیخا افزود: با توجه به این که در دو سال گذشته محصول مناسبی از کشت گیاه زراعی کلزا در سیستان و بلوچستان حاصل نشده، برنامه ریزی شده امسال سطح زیر کشت این گیاه در استان افزایش یابد تا بتوان از این طریق میزان تولید و برداشت محصول را افزایش داد.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: در سال های گذشته با وجود اینکه بالغ بر 2 هزار هکتار از اراضی استان به کشت گلزا اختصاص داشت، چیزی حدود 500 تن محصول از این اراضی برداشت می شد که مطلوب نبود و به نیاز استان پاسخ نمی داد.

وی افزود: در نتیجه با برنامه ریزی های صورت گرفته تصمیم بر آن شد که در فصل زراعی جدید، سطح زیر کشت این گیاه روغنی را به 3 هزار هکتار افزایش دهیم تا بتوان از این طریق محصول بیشتری تولید کرد.
مدیر زراعت جهاد کشاورزی استان بیان کرد: از آنجا که کلزا یک گیاه دگر گرده افشان است و بذر تولیدی آن نیز هر ساله به صورت اصلاح شده تولید و وارد استان می شود، بعد از برداشت محصول نمی توان از بذر تولیدی آن برای کشت در سال پس استفاده کرد، چرا که محصول مناسبی تولید نمی کند.
کیخا ادامه داد: در نتیجه نیاز است هر سال بذر مورد نیاز برای کشت در اراضی استان وارد شود که در سال های قبل از یک کمپانی اصفهانی، بذر مورد نیاز خریداری و وارد می شد اما امسال با توجه به تقاضای ما این بذر از کشور استرالیا خریداری و به استان وارد شده که از نوع بسیار مرغوبی است.

وی گفت: در حال حاضر بالغ بر 15 تن بذر کلزا خریداری و وارد استان شده که به زودی بین کشاورزان و بهره برداران مربوطه توزیع می شود و با توجه به اینکه قیمت بذر خریداری شده بسیار عمده است، دولت بخش اعظم قیمت آن را به صورت یارانه تقبل کرده و کشاورزان از قرار هر کیلویی 18 هزار تومان می توانند این بذر را تهیه و اقدام به کشت کنند.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان اظهار کرد: اگر بهره برداران، امسال همه ضوابط کشت از جمله استفاده کود و آب مناسب، مبارزه به موقع با آفات و علف های هرز و همچنین استفاده از بذر توزیع شده توسط جهاد کشاورزی را رعایت کنند، پیش بینی می شود میزان تولید به حدود 2 تن در هر هکتار برسد.

کیخا افزود: مراحل کاشت، داشت و برداشت کلزا در سیستان و بلوچستان از ابتدای آبان ماه شروع می شود و تا پایان آذرماه ادامه دارد و در صورت همکاری کشاورزان می توان انتظار حدود 6 هزار تن دانه روغنی کلزا در استان برداشت شود.

وی در خصوص صنایع تبدیلی و تکمیلی کلزا در استان گفت: به علت آنکه احداث یک واحد کارخانه روغن کشی در استان نیاز به حداقل تولید 40 تا 50 هزار تن محصول تولیدی در استان دارد و ما تاکنون در بهترین شرایط توانسته ایم حدود 2 هزار تن تولید داشته باشیم، در نتیجه احداث کارخانه روغن کشی در استان به صرفه نیست.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان افزود: محصول تولید شده کلزا که هر سال توسط کمپانی غله استان خریداری می شود، به دو کارخانه در نیشابور و شیراز فرستاده می شود تا از آن روغن کشی شود.

برداشت بیش از17 هزار تن انار در سیستان و بلوچستان
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات