طاها پخش

برگزاری جشنواره غذای سالم در جیرفت
برگزاری جشنواره غذای سالم دَر شهر خواجه هریس

به مناسبت روز جهانی غذا، جشنواره غذای سالم در دبیرستان عشایری زینبیه شهرستان جیرفت برگزار شد.

غذای سالم, جشنواره, کرمان, برگزاری جشنواره غذای سالم جیرفت

غذای سالم, جشنواره, کرمان

به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان؛ منصوره رستمی، مدیر دبیرستان عشایری زینبیه، با اشاره به اینکه هرسال روز 24 مهر مطابق با 16 اکتبر، روزجهانی غذا نامیده می شود، گفت: در سال 1945 میلادی در چنین روزی سازمانی جدید در سازمان ملل به نام سازمان خوار و بار و کشاورزی (FAO) ایجاد شد تا تلاش نماید دولت ها را متقاعد، متعهد و هدایت کند

که سیاست های کشاورزی پایدار و سالم را توسعه دهند، به مدیریت آب در کشاورزی اهمیت دهند و بر قیمت غذا نظارت کنند، به گونه ای که مردم در تمام اوقات به غذای کافی و سالم دسترسی داشته باشند.

همچنین اسلام ستوبر کارشناس مشاوره اداره آموزش و پرورش عشایری نیز در این مراسم با پرداختن به نقش تغذیه در یادگیری دانش آموزان گفت: ورزش، خواب و تغذیه مناسب از جمله عوامل مهم و تاثیر گذار در یادگیری می باشند که دانش آموزان باید به این امر توجه خاصی داشته باشند.

وی افزود: تحقیقات انجام شده نشان داده که زمان وعده های غذایی از اهمیت خاصی برخوردار است، مثلا زمان استفاده از صبحانه باید قبل از ساعت 7و 30 دقیقه ،نهار قبل از 13 و 30 دقیقه و شام قبل از 20 و 30 دقیقه باشد.

سوگند مشایخی کارشناس تغذیه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت ،نیز شرط اصلی سالم زیستن را داشتن تغذیه صحیح دانست و افزود: تغذیه صحیح یعنی رعایت دو اصل تعادل و تنوع در برنامه غذایی روزانه، تعادل به معنی مصرف مقادیر کافی از مواد مورد نیاز برای حفظ سلامت بدن و تنوع یعنی مصرف انواع متفاوت مواد غذایی که در 4 گروه اصلی غذایی معرفی شده اند.

وی گفت: بهترین راه اطمینان از تعادل و تنوع در غذای روزانه استفاده از هر 4 گروه اصلی غذایی است.

فریبا رشیدی مربی بهداشت و سلامت این مدرسه نیز در ادامه این مراسم به تعادل در خوردن غذا و ویتامین های محلول در چربی ها و ضرورت خوردن این ویتامین ها اشاره کرد و گفت: ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین A ویتامین D، ویتامین E و ویتامین K نقش زیادی در بدن ایفا می کنند.

وی افزود: نیاز روزانه ی ما به این ویتامین ها بر هیچ کس پوشیده نیست و برای این که بدن ما به خوبی بتواند وظایف خود را انجام دهد باید قطعا ویتامین های مورد نیاز را جذب کند.

برگزاری جشنواره ملی غذای جاده ابریشم
facebook google telegram twitter whatsApp