طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اخبار اجتماعیسبک زندگی مردم ایران و اتوبان سازها
رویکرد سبک زندگی ایرانی اسلامی در شبکه افق

رضا شجیع در خبرآنلاین نوشت: کاهش تحرک و استفاده بی رویه از خودروها نقش بسزایی در افزایش وزن و کاهش سلامتی مردم داشته است.


آسیب های اجتماعی رضا شجیع؛ مدرس دانشگاه در خبرآنلاین نوشت: کاهش تحرک و استفاده بی رویه از خودروها نقش بسزایی در افزایش وزن و کاهش سلامتی مردم داشته است.

هفته تربیت بدنی و ورزش فرصت مناسبی برای پرداختن به مسائلی است که معمولا طرفدار چندانی ندارد. بخش اعظمی از تولیدات رسانه ای همواره به ورزش حرفه ای و قهرمانی اختصاص می یابند و آن دسته از اخباری که از روی اجبار و تکلیف از بالا به موضوع ورزش تربیتی و همگانی می پردازند، عملا تأثیر چندانی ندارند و تنها دانسته های مردم مبنی بر اینکه "ورزش مفید است" را به آنها یادآور می شوند.

انگار همه می دانند و به مفید بودن ورزش یقین دارند، اما باز هم کسی ورزش نمی کند و بارزترین خروجی رسانه ها بویژه رسانه ملی در طول سال های اخیر، تولید بی نهایت ورزش دوست ساکن و یا تماشاگر ورزشی بوده است. هفته تربیت بدنی فرصت مناسبی است تا ساختارهای معیوب اجتماعی را به بوته نقد و نظر بکشانیم. در بخش اول این نقد ساختاری اجازه دهید به سراغ مدیریت شهری برویم و عملکرد آن را در نابودی زیرساخت های ورزش همگانی تشریح کنیم:

 اتوبان سازی بی رویه :

تأثیرات مخرب اتوبان سازی بی رویه در سال های بعد از انقلاب اسلامی، چیزی کمتر از سدسازی نیست. اتوبان ها اساس زندگی روزمره ما را دگرگون کردند. دگرگونی صورت شهر، عکس زندگی همه ما را تغییر داد. احتیاج به وسیله نقلیه شخصی، نخستین و ملموس ترین خروجی اتوبان سازی های بی رویه بود. بودجه ای که باید صرف توسعه حمل و نقل عمومی، مسیرهای دوچرخه سواری و پیاده راه های استاندارد می شد، صرف اتوبان ها و تونل های آنچنانی شد و علاوه بر پر کردن جیب کمپانی های راه سازی، انبارهای انباشته از خودروهای بی کیفیت را هم خالی کرد. عکس شهر به لطف اتوبان ها بزرگتر شد، ولی حتی ذره ای از حجم ترافیک و آلودگی هوا کاسته نشد.

تغییر سبک زندگی مردم:

هالبواکس یکی از پیشگامان جامعه شناسی شهری معتقد است که جامعه در دنیا مادی جای دارد و بر این اساس همواره میان سبک زندگی گروه های اجتماعی و فضای تولید شده جامعه، رابطه دو جانبه ای برقرار است. مگر امکان دارد که صورت اجتماعی اتوبان های عظیم و برج های قوطی کبریتی مردم را به ورزش ترغیب کند؟ میانگین زمان رفت و آمد شاغلین فعال شهر تهران هم اکنون حدود ٢ ساعت است. زمانی که قرار بود به کمک اتوبان ها و خودروهای شخصی شاغلین کم شود که نشد. ساختار شهری به جای هل دادن فرد به سبک زندگی فعال تر، او را به سمت سکون و رفت و آمد مداوم سوق داد. شهروند را در گیر و دار مسیرها و ساختمان ها خسته و له کرد و پس بر روی پل ها بنر زد و او را به ورزش همگانی دعوت کرد. خلاصه اینکه امروز من و شما برای خرید یک عدد نان باید بر خودروهای شخصیمان سوار شویم و زندگی ما بدون خودرو شخصی تقریبا غیرممکن است.

 رشد بی رویه با دگرگونی ساختار شهر به لطف سیاست های اتوبانی مدیران شهری، طبقه فرادست جامعه که همواره به دنبال زندگی در مکان های بکرتر و آرام تر است، مرتب از مرکز شهر دور شده و حومه و حومه های دورتر را برای زندگی خود انتخاب کرد. آنها به واسطه برخورداری از سرمایه های مادی، هر جا که رفتند امکانات و تسهیلات شهری را هم گسترش دادند و در نهایت شهرها را وسیع تر کردند. امروزه کار به جایی رسیده است که کوه ها و جنگل ها و حداقل فضاهای طبیعی ورزش و فعالیت مردم به راحتی و با مجوزهای خریدنی خورده می شوند و در اینجا باز هم رد پای مدیریت بی تفاوت و ناآگاه شهری نیز مشاهده می شود.

نتیجه گیری:

بدون تردید باید مدیران شهری را در ردیف اول کسانی قلمداد کرد که نسبت به سلامت مردم در هر دو پس ورزش و محیط زیست بی تفاوت هستند. تصمیم های آنان فاقد کوچکترین آینده نگری و جامعه پژوهی بوده است. تصمیم هایی که متأسفانه بوی منفعت های مالی زودگذر می دهد و به لطف همین منفعت ها، ماشین های تبلیغاتیشان را روشن می کنند تا به مردم القا کنند، عامل کم تحرکی و سکون آنها، تنها و تنها خودشان هستند. بی شک این یک خیانت آشکار است. خیانتی که مقابله با آن هنوز برای برخی از شهرهای ایران دیر نشده است.

هشدار درباره «سبک زندگی» ایرانی ها
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات