طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
نگرانی ها از حالت آموزشی و جایگاه اجتماعی نابینایان در افغانستان
پردیس دانشگاه تهران برای استادان دانشگاه های افغانستان دوره آموزشی برگزار می کند

نابینایان افغانستانی می گویند که با مشکلات عدیده ای همچون تعلیم و تربیت، معیشت، کار و درآمد و جایگاه اجتماعی در تنگنا قرار دارند.

جایگاه اجتماعی, نابینایان, افغانستان, نگرانی حالت آموزشی جایگاه اجتماعی نابینایان افغانستان

جایگاه اجتماعی, نابینایان, افغانستان
به نقل از حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، نابینایان افغانستانی می گویند که با مشکلات عدیده ای همچون تعلیم و تربیت، معیشت، کار و درآمد و جایگاه اجتماعی در تنگنا قرار دارند.


این نابینایان می افزایند که دولت باید برایشان زمینه سازی کند، همچنین باید فرهنگ سازی شود تا نابینایان در اجتماع به عنوان انسان های عادی قبول و شناخته شوند.


احسان شاهین، رییس انجمن نابینایان کابل در مراسم روز جهانی "عصای سفید" گفت، که تعداد انگشت شماری از افراد نابینا در افغانستان جایی برای حضور در اجتماع باز کرده اند.

وی افزود که نابینایان با مشکلات و معضلات کلان اجتماعی زندگی می کنند، مشکلاتی که بزرگتر از آن چیزی است که دیگران تصور می کنند.

شاهین علاوه کرد که در افغانستان متاسفانه به علت عوامل مختلفی چون جنگ، فقر اقتصادی، آلودگی محیط زیست و عدم دسترسی مردم به خصوص زنان به مراکز درمانی، بر اساس تخمین سازمان صحت جهانی، ۴۵۰ هزار فرد نابینا و یک و نیم میلیون نفر با دید ناقص وجود دارد.

به گفته وی، با جذب کمک های هنگفت جهانی حالت نابینایان در کشور بهبود نیافته است، اما هنوز هم در راستای آموزش، بهداشت روانی و برطرف ساختن مشکلات جسمی تغییر قابل ایجاد نشده است.

موصوف یادآور شد که کودکان زیادی هستند که اقدام به آزار و اذیت نابینایان کرده و به آنها واژه های مانند "کور" و"قاری" را استفاده می کنند که همه این واژه ها روی روحیه نابینایان تاثیرات منفی و ملموسی از خود برجای گذاشته است.

وی خاطرنشان کرد که در کابل یک مکتب نابینایان وجود دارد که درآن تعداد ۶۰۰ تن از نابینایان با امکانات بسیار محدود مشغول تحصیل هستند.


شاهین تصریح کرد که باید در نظر داشت که نابینایی تنها یک مشکل جسمی نیست و اگر جدی به آن نگاه نشود، می تواند مشکلات اجتماعی زیادی در پی داشته باشد.

نابینایان در اخیر از دولت خواستند که استعداد های نابینایان باید در راستای رشد و بالندگی کشور مورد استفاده قرار گیرد، نشریاتی برای تمام گروههای سنی نابینایان چاپ شود و رسانه های شنیداری و در صورت امکان رسانه ای تخصصی برای نابینایان نخبه و دانشجو ایجاد شود،در پیاده روها مکانی برای تردد نابینایان ساخته شود، در نمایشگاهایی مثل نمایشگاه کتاب، مطبوعات و دهها نمایشگاه های فرهنگی دیگر بخش هایی برای نابینایان تدارک دیده شود.

این درحالی است که همه ساله (۱۵اکتبر، ۲۴ میزان) از روز جهانی عصا سفید در سراسر دنیا تجلیل به عمل می آید، و این روز در جهت اهمیت به نا بینایان، توجه به مشکلات و همسویی با آنها و ایجاد محیط های مناسب برای استفاده کنندگان از عصای سفید است.نگرانی پاکستان اَز افزایش نفوذ هند دَر افغانستان
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات