طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

رها سازی یک بوتیمار در سواحل دریاچه زاینده رود
دام های گسترده بر دریاچه زاینده رود

یک بوتیمار در سواحل دریاچه زاینده رود رها سازی شد.

بوتیمار, اصفهان, زاینده رود, رها سازی بوتیمار سواحل دریاچه زاینده رود

بوتیمار, اصفهان, زاینده رود

به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان چادگان، گفت: در تماس یکی از شهروندان دوستدار محیط زیست مبنی بر حضور یک پرنده ناشناس در حیاط منزل، بلافاصله ماموران این اداره به محل اعزام شدند.

مجتبی حاجتی افزود: ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان چادگان این پرنده را که یک بوتیمار از خانواده حواصیل ها بود شناسایی و به این اداره منتقل کردند.

وی گفت: بعد از بررسی و اطمینان از سالم بودن پرنده، برای رهاسازی و بازگرداندن به زیستگاهش، به سواحل دریاچه زاینده رود رفته و در آنجا عملیات رها سازی انجام شد.

قابلیت اصل این پرنده که آن را از دیگر اعضای تیره حواصیلان متمایز می کند، گردن کوتاه تر آن است.

دو زیرگونه از بوتیمار در ایران به همین نام شهره اند که در سیستان و سواحل خزر به میان نیزارها و باتلاق ها به فصول پرباران می زیند.

بوتیمار آهسته و به دشواری و در ارتفاعی کم پرواز می کند و گردن خود را هنگام پرواز جمع می کند و به هنگام خطر بی حرکت می ایستد و منقار خویش را به شکلی ویژه عمودی نگاه می دارد و به شکلی گوژپشتانه حرکت می کند.

وی رابطه نامأنوسی با انسان دارد و بیشتر از انسان دوری می جوید و صبح زود یا به هنگام غروب از نهانگاه خود بیرون می آید.

بوتیمار از جمله مرغان افسانه ای ادبیات پارسی است که به تنگ چشمی و بخیلی آوازه دارد. مشهور است که بوتیمار همیشه در تشنگی به سر می برده اما آن هنگام که به رودخانه و دریا می رسیده، چه غم بسیار می خورده که مبادا آب دریا تمام شود و او از تشنگی بمیرد، از این جهت آب نمی خورده. بوتیمار به معنای صاحب غم خواری است.عکس های رها کردن زباله ها در حاشیه زاینده رود
facebook google telegram twitter whatsApp