طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
امامزاده شاهزاده حسین اصغر(ع) ثبت ملی می شود
آمادگی برای اقامه عزای حسین در رامیان ؛ سنتی دیرین که ثبت ملی شد

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیشابور از پیگیری ثبت ملی امامزاده شاهزاده حسین اصغر این شهرستان خبر داد.

امامزاده, ثبت ملی, حسین اصغر, امامزاده شاهزاده حسین اصغرع ثبت ملی

امامزاده, ثبت ملی, حسین اصغر, مشهد
به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، مهدی کوثری گفت: کارشناسان میراث فرهنگی، با توجه به شواهد موجود و فرم معماری، قدمت بقعه را مربوط به قرن هفتم هجری می دانند.
وی افزود: این امامزاده فرزند امام چهارم حضرت زین العابدین(ع) است که موقعیت مکانی زیارتگاه این امامزاده موجب جذب بسیاری از مردم به این منطقه شده است.
مهدی کوثری گفت: امامزاده حسین اصغر(ع) از فرزندان حضرت امام زین العابدین(ع) است و حرم وی بر فراز ارتفاعات سنگی قرار دارد که با راه ارتباطی سخت اما با چشم انداز زیبای طبیعت در اطراف خود، میعادگاه مسافران و زائران دلباخته فراوانی است که از شهرستان های متفاوت خراسان و ایران به این مکان مشرف می شوند.
وی افزود: بقعه امامزاده حسین اصغر(ع) در ضلع جنوبی برزنون، شمال غربی نیشابور و در خط الراس رشته کوه اردلان و بر فراز ارتفاعات سنگی اردلان و جازندر و بین روستای گرماب شاهزاده شهرستان فیروزه و روستای برزنون از بخش سرولایت شهرستان نیشابور قرار گرفته است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیشابور گفت: از نظر آب و هوایی نیز حداقل دمای این منطقه نسبت به دمای شهر نیشابور در تابستان ده درجه کمتر بوده و دارای محیطی مناسب از منظر زیارتی و سیاحتی است.
کوثری افزود: جاده آسفالت از راه نیشابور و با عبور از شهرستان فیروزه، سه راهی قوچان در شهر فیروزه، روستای کلاته محمدجان و روستای برزنون به نزدیکی امامزاده و پای کوهی که امامزاده بر آن قرار گرفته می رسد.
وی گفت: مسیر جاده آسفالت از راه نیشابور تا امامزاده حدود 85 کیلومتر است که نزدیک ترین روستا به امامزاده، روستای گرماب امامزاده(شاهزاده) است که در دامنه های جنوبی ارتفاعات امامزاده قرار دارد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیشابور افزود: در اطراف بقعه و در جهت شمال و شرق آن واحدهایی برای اقامت کوتاه مدت زوار و نیز چند واحد تجاری و فروشگاهی ساخته شده است.
کوثری عنوان کرد: کشتارگاه و آشپزخانه و واحد کرایه ظروف و واحد سیار پاسگاه نیروی انتظامی از دیگر اماکن موجود در امامزاده است.
کوثری خاطر نشان کرد: البته از قدیم الایام شخصیت مدفون در این بقعه به عنوان حسین الاصغر، فرزند بلافصل امام زین العابدین(ع) خوانده می شده است اما به نظر می رسد شخصیت مدفون در این بقعه همین ابو عبدالله حسین است که در کنیه و نام و نام پدر با حسین اصغر تشابه اسمی داشته و همچون او به زهد و تقوی و نیز نقل حدیث شهرت داشته است.

ثبت ملی مراسم سینه زنی نشسته و علم گردانی پیرغلامان حسینی
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات