طاها پخش

اخبار اجتماعیسالانه 3000 ایرانی می سوزند
ایرانی ها سالانه چقدر فست فود می خورند؟

رییس انجمن حمایت از بیماران سوخته، میزان سوختگی در استان های محروم را به دلیل استاندارد نبودن محیط زندگی، فقر و اعتیاد، بیشتر از استان های دیگر اعلام کرد.


آسیب های اجتماعی خبرگزاری ایسنا: رییس انجمن حمایت از بیماران سوخته، میزان سوختگی در استان های محروم را به دلیل استاندارد نبودن محیط زندگی، فقر و اعتیاد، بیشتر از استان های دیگر اعلام کرد.

دکتر محمد جواد فاطمی با اعلام این خبر، اظهار کرد: سوختگی بیماری است که برای افرادی با تمکن مالی پایین اتفاق می افتد؛ علت آن هم این است که سوختگی با استاندارد بودن وسایل گرمایشی، پخت وپز و فیزیک محل زندگی سرو کار دارد. با این وجود استانداردسازی از آموزش نیز اهمیت بیشتری دارد.

خلاء سیستم ثبت اطلاعات بیماران سوخته

وی یکی از مشکلات جلوگیری از ابتلا به سوختگی در کشور را نداشتن آمار درستی از تعداد موارد سوختگی دانست و گفت: در تمام ایران آمار درستی از تعداد موارد سوختگی نداریم، دلیل آن هم نداشتن سیستم ثبت اطلاعات جامع بیماران سوختگی در کشور است. هیچ دانشگاه علوم پزشکی و بیمارستانی نیز آمار خود را به صورت دقیق ثبت نمی کند. تمام آمارهایی که اعلام می شود نیز تخمینی و براساس اطلاعات جمع آوری شده از بیمارستان های متفاوت است.

رییس انجمن حمایت از بیماران سوخته، استفاده از وسایل غیراستاندارد در محل زندگی را مهم ترین عامل آتش سوزی دانست و افزود: اگر در خانه ای زندگی کنید که سیستم گرمایشی، پخت و پز و فیزیک آن استاندارد باشد، حتی اگر آموزشی نیز ندیده باشید، حادثه کمتر اتفاق می افتد. در استان هایی که فقر بیشتری وجود دارد مانند سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، مناطقی از خوزستان، استان های مرزی و مناطقی که اقلیت ها در آنها زندگی می کنند، به علت محرومیت استان معمولا از وسایل پخت و پز غیر استاندارد مانند اجاق گازهای بدون ترموکوبل و چراغ های شعله ای استفاده می کنند.

وی تصریح کرد: هرکجا که از شعله استفاده شود خطر آتش سوزی و سوختگی بیشتر است. بیشتر نقاطی که افراد تمکن مالی چندانی ندارند از چراغ های خوراک پزی یا بخاری های قطره ای و دارای کاربراتور استفاده می شود که اغلب این وسایل می توانند باعث آتش سوزی شوند.

مشکلات روانی ناشی از فقر، از شایع ترین علل خودسوزی در استان های محروم

فاطمی تاکید کرد: مشکلات روانی ناشی از فقر مالی در این استان ها، یکی از شایع ترین علل خودسوزی در این استان ها است. بیشتر موارد خودسوزی در استان های سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، چهارمحال و بختیاری و لرستان و نقاط مشابه اتفاق می افتد. این سوختگی ها نیز بسیار فجیع است و درصد بالایی از بدن فرد را گرفتار می کند، چون  اغلب با نفت یا بنزین است، در عین حال موارد مرگ و میر هم در آنها خیلی بیشتر است.

رییس انجمن حمایت از بیماران سوخته، اعتیاد را یکی دیگر از عوامل موثر در ایجاد آتش سوزی مطرح کرد و گفت: اعتیاد ارتباط جدی با آتش سوزی و سوختگی دارد. درصد قابل توجهی از بیماران در بیمارستان های سوختگی را افرادی تشکیل می دهند که به دلیل وضعیت های قبل و پس از مصرف، باعث ایجاد آتش سوزی می شوند. در استان های مرزی به خصوص  کرمان و سیستان و بلوچستان، شیوع استفاده از مواد مخدر بیشتر است. در این استان ها سوختگی معمولا با درصد بیشتری اتفاق می افتد

فوت سالیانه ۳۰۰۰ نفر در کشور به دلیل سوختگی

وی در باره آمار سوختگی در کشور نیز توضیح داد و گفت: طبق آمارهای اعلام شده سالانه  ۱۸۰ هزار نفر در کشور دچار سوختگی می شوند، از این تعداد ۳۰ هزار نفر در بیمارستانهای سوختگی بستری می شوند و ۳۰۰۰نفر نیز فوت می کنند. قرار است با کمک وزارت بهداشت، سیستم ثبت اطلاعات جامع بیماران سوختگی راه اندازی شود؛ در این صورت همه مراکز سوختگی با هم ارتباط پیدا می کنند و ما می توانیم آمار درستی از پراکندگی سوختگی، تعداد تخت، نیازهای هر استان و عوامل مرگ و میر  جمع آوری کنیم.

فاطمی، جلوگیری را اصلی بسیار مهم در موضوع سوختگی خواند و گفت: ما هرچقدر  تخت سوختگی راه اندازی و بودجه صرف آن کنیم، تا زمانی که جلوگیری از سوختگی ایجاد نشود این اقدامات نیز تاثیری نخواهد داشت.

یک بخش! سهم استان سیستان و بلوچستان از درمان سوختگی

رییس انجمن حمایت از بیماران سوخته، تعداد بیمارستان سوختگی در استان سیستان و بلوچستان را یک مرکز اعلام کرد و گفت: این مرکز در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به شکل یک بخش سوختگی با تعداد اندکی تخت وجود دارد و امکانات زیادی هم ندارد. هنوز سیستم نظارت و ارزیابی بخش های سوختگی سراسر کشور به طور دقیق راه اندازی نشده است.

فاطمی در ادامه بیان کرد: ما در کشور بیمارستان سوختگی استاندارد نداریم، شاید بتوان بیمارستان امیرالمومنین شیراز که به تازگی افتتاح شده است را به استانداردها نزدیک دانست. تمام بیمارستان های سوختگی سراسر کشور نیاز به استانداردسازی دارند. تشکیل تیم های درمانی مناسب سوختگی و همین طور تهیه و استفاده از پانسمان های نوین و روش های بیولوژیک سوختگی باید در این بیمارستان ها استفاده شود که متاسفانه تقریبا هیچکدام از آنها ندارند.

شیوع سوختگی در پاییز و زمستان

رییس انجمن حمایت ازبیماران سوخته در ادامه، ضمن اشاره به شیوع سوختگی در پاییز و زمستان، بیان کرد: هر ایرانی باید اطلاع داشته باشد که اگر آتش سوزی اتفاق افتاد یا خودش سوخت باید اقدامی انجام دهد. همه مردم  روش  استفاده از کپسول اطفای حریق را بدانند، در منزل خود یک کپسول داشته باشند و بدانند با چه شماره ای تماس بگیرند. همچنین سیستم های اعلام حریق باید در ساختمان ها جدی گرفته شود.

وی ادامه داد: ما حوادث بسیار تلخی داریم که ناشی از آگاه نبودن افراد است. اگر  آنها آموزش دیده بودند حتما آن اتفاق تلخ، تبدیل به حادثه ای جزئی می شد.

فاطمی در مورد مدارس نیز توصیه کرد: مدارس به دانش آموزان، به ویژه معلمان باید آموزش دهند که اگر آتش سوزی اتفاق افتاد چه کاری باید انجام دهند. حادثه شین آباد اتفاقی بود که در اثر ناآگاهی یک معلم اتفاق افتاد. اگر او می دانست که باید اول بچه ها را از کلاس خارج کند و پس بخاری آتش گرفته را، هیچکدام از این ۲۴ بچه نمی سوختند. خواهس می کنیم صدا و سیما و رسانه ها مداخله کنند و به مردم آموزش دهند. انجمن حمایت از بیماران سوختگی محتوای کافی آموزشی را دارد. این انجمن می تواند اطلاعات را در اختیار آنها قرار دهد.

ایرانیان سالانه 4 میلیارد دلار بلیت می خرند
facebook google telegram twitter whatsApp