طاها پخش

تبلیغ درکار
75 درصد مرگ و میر استان به خاطر بیماری های غیرواگیردار است
بیماری های عروق قلب عامل ٢٦ درصد مرگ و میر ایرانیان

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه 75 درصد مرگ و میر استان به خاطر بیماری های غیرواگیردار است، گفت: نباید اجازه دهیم که بیمار شویم که در این استان به ازای هر 3 هزار نفر یک مراقب سلامت وجود دارد.

آذربایجان شرقی, تبریز, بیماری غیرواگیر, درصد مرگ میر استان خاطر بیماری غیرواگیردار

آذربایجان شرقی, تبریز, بیماری غیرواگیر, مرگ و میر, مرکزدرمانی

به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز؛قاضی زاده هاشمی در مراسم افتتاحیه کلینیک نگهداری سالمند دوستدار گوگان و مرکز درمانی و آموزشی این شهر گفت: در اینکه مردم نیازی به خدمات رسانی داشته و دولت نیز محدودیت های دارد بر هیچ کس پوشیده نیست ولی باید به این امر توجه کنیم که مردم انتظاراتی از نمایندگان و مسؤولان دارند.

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی از نظر آموزش و پژوهش و مخصوصا خدمات بهداشتی در زمره بهترین های کشوری است، گفت: به طور کلی این استان زیر پوشش خدمات شبکه بهداشتی قرار گرفته است و برکات این امر را در سال های آینده مشاهده خواهیم کرد.

قاصی زاده هاشمی با اشاره به اینکه 75 درصد مرگ و میر استان به خاطر بیماری های غیرواگیردار است، گفت: باید اجازه ندهیم که بیمار بشویم و در این استان به ازای هر 3 هزار نفر یک مراقب سلامت وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: وجود چنین مراکز درمانی باید در همه استان ها رشد داشته باشد و در طول یک سال این مراکز در تمام بخش های استان احداث و راه اندازی شوند.

وزیر بهداشت به فعالیت های ارزنده نمایندگان و حمایت آنها از طرح سلامت اشاره کرد و گفت: امید است نیازها و نقیصه های این طرح و همچنین سایر مسائل در امر آموزشی در اسرع وقت رفع شود.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: باید با بسترسازی کاری کنیم که خدمات اولیه در این مراکز صورت گیرد و این مراکز و در کل خدمات درمانی به گونه ای است که نیاز به کمک همه حانبه از طرف دولت را دارد زیرا یک امر خیر و کار حسنه است.

هاشمی به ارائه دو مشکل مهم در امر خدمات درمانی اشاره کرد و گفت: یکی از این مشکل ها بیمه روستایی است و امروزه در طرح سلامت 10 میلیون نفر عضو هستند و خدمات رایگان دریافت می کنند که باید بیمه روستایی نیز مانند این طرح باشد و فرقی در بین آن ها نباشد.

وی مشکل دوم را ارجاع بیمار برای مهر و امضای پزشک دانست و گفت: این کار موجب ایجاد محدودیت در بین آنها می شود و اگر از مرکز ارجاع نیامده باشد محدودیتی ایجاد نشود و بلکه به افرادی که مهر و امضای پزشک دارند تسهیلات بیشتری از جمله نگرفتن فرانشیز داشته باشند.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: ساختمان و احداث مراکز و بیمارستان ها بخش کوچکی است و مهم کارهای انسان دوستانه و همکاری دلسوزانه در بین افراد است.

گفتنی است :در پایان مراسم زمین محل احداث مرکز نگهداری سالمند دوستدار با متراژ 480 مترمربع کلنگ زنی شد.41 درصد بار بیماری های استان مربوط به بیماری های قلبی و عروقی
facebook google telegram twitter whatsApp