طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

انگل فاسیولا شایع ترین انگل در مازندران
کلینزمن شایعات هدایت انگلیس را تکذیب کرد

انگل فاسیولا (کبدی) مختص شمال ایران و شایع ترین نوع انگل در مازندران است که کرمی پهن و برگی شکل است.

انگل فاسیولا, کرم پهن, ساری, انگل فاسیولا شایع انگل مازندران

انگل فاسیولا, کرم پهن, ساری, بیماری نادر

دکتر سید حسن عابدی، فوق تخصص گوارش و کبد بیمارستان آیت الله روحانی بابل در مصاحبه با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری ، گفت: این آلودگی با درد در ناحیه زیر جناغ سینه و سنگینی شکم، ترشی و نفخ روده، سرفه های شبانه و بالا رفتن ائوزینوفیل خون و ایجاد بثورات جلدی و به ندرت کم خونی بروز می کند.

وی به ایجاد مشکلات کبدی ناشی از رشد انگل در بدن انسان اشاره کرد و افزود: کرم های جوان به داخل بافت پارانشیم کبد رفته و سبب افزایش فعالیت سنتز پروتئین در کبد و در آلودگی شدید و مراحل پیشرفته بیماری، موجب فیبروز بافت کبد و آبسه در سطح آن می شود.

فوق تخصص گوارش و کبد بیمارستان آیت الله روحانی بابل گفت: آلودگی به این کرم بر اثر مصرف سبزی ها، سالاد و آب آلوده بوده و بیشتر در نقاطی که به پرورش دام های اهلی اشتغال دارند، شایع است.

عابدی با بیان اینکه آلودگی به انگل فاسیولا در گاو، گاومیش، گوسفند، بز، خوک، خرگوش و آهو بیشتر دیده می شود، افزود: آلودگی به این انگل در مناطق متفاوت کشور در حیوان های علفخوار نقل از شده که نسبت آلودگی در نقاط شمال و غرب بیش از سایر مناطق بوده است.

فوق تخصص گوارش و کبد بیمارستان آیت الله روحانی بابل افزود: با توجه به شرایط جوی و جغرافیایی کشور خصوصیات زندگی ، پایه های فرهنگی و بهداشتی مردم ، انواع متفاوت انگل ها به ویژه گونه های بیماری زا در ایران زیست می کنند و به آسانی وارد بدن انسان می شوند.

وی ژیاردیا، اکسیور، آمیب، آسکاریس، کرم کدو، فاسیولا و کیست هیداتیک را از انواع شایع انگل های روده ای برشمرد و افزود: بهترین وسیله برای مبارزه با بیماری های انگلی و جلوگیری از مبتلا شدن به آنها، دقت در رعایت بهداشت فردی، بهداشت محیط و مواد غذایی همراه با درمان افراد مبتلا است.

این فوق تخصص گوارش و کبد دقت کافی در پخت کامل گوشت گاو، شستن مکرر دست ها با آب و صابون به ویژه قبل از غذا خوردن و پس از استفاده از سرویس بهداشتی، کوتاه نگه داشتن ناخن ها، جوشاندن آب آشامیدنی، پیشگیری از بازی کودکان با خاک آلوده، نخوردن سبزی خام در نقاط آلوده، استفاده نکردن از کود تازه در مزارع صیفی جات، سبزی کاری و باغ های میوه را مهمترین عوامل در جلوگیری از انتقال انگل اعلام کرد.

عابدی گفت: برای از بین بردن تخم انگل ها در خانواده ای که فرد مبتلا در آن باشد باید ظروف و لباس های فرد مبتلا جوشانده شود.

وی با اشاره به اینکه باید سبزیجات و میوها خام به ویژه آنهایی را که از مزارع با کود حیوانی رشد کردند به صورت کامل شسته و قبل از مصرف ضدعفونی کرد، افزود: کرم های انگلی در مجاری صفراوی حیوان های علفخوار نشخوارکننده مانند بز، گوسفند، گاو، شتر، گاومیش، آهو، خرگوش به سر برده و انسان را مبتلا می کند.

وی گفت: افراد در صورت مشاهده هر کدام از علائم هشدار دهنده به پزشک متخصص باید مراجعه و از انجام خود درمانی و مصرف آنتی بیوتیک ها خودداری کنند.

انگل به موجودی گفته می شود که داخل یا خارج پیکر موجود زنده به طور موقت به سر برده و از آن تغذیه می کند و سبب ضرر و زیان میزبان خود می شود.


سفر وزیر دفاع آمریکا به انگلیس و نروژ
facebook google telegram twitter whatsApp