طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
ورزشیاراده، حلقه گمشده پرونده فساد در فوتبال
مسیر نافرجام پرونده فساد در فوتبال

پرونده فساد در فوتبال به دلیل نبود اراده و عزم مسئولان همچنان در سردرگمی به سر می برد.

فوتبال و فوتسال, بازی ایران, کره جنوبی, اراده حلقه گمشده پرونده فساد فوتبال

فوتبال و فوتسال, بازی ایران, کره جنوبی
به نقل از خبرنگار حوزه فوتبال و فوتسال گروه ورزش باشگاه خبرنگاران جوان ماجرای ورود مجلس به فساد در فوتبال به سه سال پیش برمی گردد. سال 92 جرقه ماجرا را علی دایی زد و افشاگری های وی پای کمیسیون اصل 90 رابه این موضوع باز کرد.

هرچند که قرار بود تا پایان همان سال مجلس نقل از مفصلی در رابطه با فساد ارائه بدهد اما محمدعلی پورمختار رئیس سابق کمیسیون اصل 90 اعلام کرد که فقط کلیات این موضوع را بررسی کردند و قصد دارند که جزئیات هم بپردازند.

بر این اساس اتفاقات پشت پرده فوتبال آنقدر پیچیده بود که از زمان بررسی دو سال طول کشید تا نقل از پرونده فساد در فوتبال منتشر شد.

به هرحال پس از دو سال و ماه های پایانی مجلس نهم نقل از مفصلی از سوی کمیسیون اصل 90 منتشر شد.

نقل ازی که در آن به صراحت از وجود تبانی، ارتشا، دوپینگ، شرط بندی ، جعل، استفاده از سند مجهول، تصدیق نامه های خلاف واقع، فرار مالیاتی، مصرف الکل و روابط نا مشروع، مصرف مواد مخدر، رواج خرافه گرایی، از جمله سحر، جادو، تحصیل مال از طریق نامآغاز و قراردادهای غیرواقعی نام برده شد اما هیچ خبری از اسم متخلفان در آن نبود.

هر چند که در این نقل از به مسائلی همچون مشکلات ساختاری اساسنامه فدراسیون، منفعل بودن وزارت ورزش و جوانان در برابر تخلفات متعدد ارگان فدراسیون، نبود نظارت و اعمال وظایف در اساسنامه از سوی مجمع فدراسیون فوتبال، سوءمدیریت و تصمیمات خلاف قانون روسای وقت سازمان تربیت بدنی وغیره به عنوان علل اصلی فساد در فوتبال اشاره شده اما به جز دستگیر یک شخص اتفاقات ویژه ای برای برخورد با متخلفان این پرونده صورت نگرفت.

حتی شنیده شد که پرونده فساد در فعالیت پس از پایان مجلس نهم مختومه شده است اما مسئولان جدید کمیسیون اصل 90 این موضوع را تکذیب کردند.

نکته جذاب توجه پرونده فساد در فوتبال این است که این پرونده هنوز برای رسیدگی به قوه قضائیه ارجاع نشده است و معلوم نیست کمیسیون اصل 90 چه زمانی این پرونده را در اختیار نهادهای قضایی قرار می دهد.

با وجود اعترافات نمایندگان مجلس به وجود فساد وسیع در فوتبال اما هنوز با متخلفان این پرونده به جزء یک شخص برخورد قانونی صورت نگرفته است.

به هر حال پرونده فساد در فوتبابل همچنان در راهروهای مجلس سرگردان است و برای بررسی همه جانبه این پرونده نظر مسئولان و اهالی فوتبال را در این خصوص جویا شدیم که از نظر خواهیم گذراند.

پارسایی: برخورد با متخلفان تأثیری در کاهش فساد در فوتبال ندارد

بهرام پارسایی سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی گفت: برخورد با افراد متخلف در پرونده فساد در فوتبال بازدارنده است اما تأثیری برکاهش تخلفات در فوتبال ندارد.

وی در ادامه عنوان کرد: به هر حال مسئولان ورزش با تنظیم مقررات می توانند باعث جلوگیری تخلفات در فوتبال شوند.

پارسایی بیان کرد: نقل از پرونده فساد در فوتبال با اینکه در مجلس نهم قرائت شد اما هنوز مفتوح است. همچنین، بخشی از پرونده فساد در فوتبال به قوه قضائیه ارجاع می شود تا این نهاد قضایی با متخلفان برخورد قانونی کند.

وی بیان کرد: 1500پرونده از مجلس نهم باقی مانده است. بر این اساس تعدد پرونده ها باعث تأخیر در رسیدگی پرونده فساد در فوتبال شده است.

پارسایی در مورد اینکه برخورد با متخلفان پرونده فساد در فوتبال تا کنون صورت نگرفته است، بیان کرد: اگر قاضی پرونده فساد در فوتبال تشخیص بدهد که جرمی صورت گرفته است، به طور حتم با متخلفان برخورد قانونی می کند.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس درباره حالت شاه حسینی مسئول سابق بررسی پرونده فساد در فوتبال گفت: تحقیقات لازم در خصوص پرونده فساد در فوتبال صورت گرفته است و دیگر نیازی به ارائه مشاوره از سوی شاه حسینی را نداریم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: به هر حال پرونده فساد در فوتبال طبق روال قانونی رسیدگی می شود و با متخلفان پرونده برخورد می کنیم.

رسایی: اراده قوی برای برخورد با متخلفان وجود ندارد

حمید رسایی مسئول سابق رسیدگی به پرونده فساد در فوتبال گفت: اراده قوی برای برخورد با متخلفان پرونده فساد در فوتبال وجود ندارد. این پرونده آنقدر پیچیده و فراگیر است که مسئولان فوتبال احساس می کنند در صورت برخورد با متخلفان شاهد فروپاشی فوتبال هستیم، به هر حال آنها راهکار پیشگیری از فساد در فوتبال را در مدارا با این موضوع می دانند.

وی در ادامه عنوان کرد: کفاشیان سفرهای بی شمارس را توجیه می کرد اما سفرهای وی بی جهت بود. وی حتی اقدامی در جهت لغو بازی ایران و کره جنوبی درشب عاشورا انجام نداد.

رسایی عنوان کرد: فوتبال با پول دولتی اداره می شود حقوق همه ارگان فوتبال را دولت متقبل می کند. بر این اساس تا روزی که فوتبال به بخش خصوصی واگذار نشود، اراده ای برای برخورد با متخلفان فوتبال وجود ندارد.

مسئول سابق رسیدگی به پرونده فساد در فوتبال بیان کرد: مسئولان توجیهات غیرمنطقی برای واگذار نکردن تیم ها به بخش خصوصی ارائه کردند. آنها اعلام کردند که واگذاری سرخابی ها به بخش خصوصی استفاده سیاسی صورت می گیرد، در صورتی که این موضوع صحت ندارد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: تیم های فوتبال استقلال و پرسپولیس مؤسسه فرهنگی نیستند و فقط به عنوان فرهنگی را یدک می کشند. برنامه فرهنگی، تنها کاری که در این دو باشگاه صورت نمی گیرد.

پرونده فساد در فوتبال اواخر مجلس نهم قرائت شد
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات