طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سامان گلریز میهمان ویژه محیط بانان پارک ملی تندوره شد
درگیری مسلحانه شکارچیان غیرمجاز با محیط بانان پارک ملی گلستان

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی درحاشیه بازدید از پارک ملی تندوره از حضور سامان گلریز کارشناس بین المللی آشپزی و صادق فرهادی نیا مدیر راهبری پروژه ردیابی پلنگ ایرانی دراین پارک ملی خبرداد.

خراسان رضوی, مشهد, پارک تندوره, سامان گلریز میهمان ویژه محیط بانان پارک ملی تندوره

خراسان رضوی, مشهد, پارک تندوره, سامان گلریز, میهمان ویژه
به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، حمید صالحی با اشاره به اینکه درنشستی صمیمانه از زحمات محیطبانان این پارک تجلیل شد گفت: طی دیدار با فرماندار شهرستان درگز باحضور سامان گلریز و صادق فرهادی نیا مقرر شد جشنواره ای مختلف با هدف حمایت از فرهنگ و سنت این شهرستان درقالب جشنواره غذاهای سنتی و نیز حمایت از محیط بان و پلنگ ایرانی در اردیبهشت ماه آینده دردرگز برپا شود.

وی با اشاره به اینکه تاکنون حدود 200 تا 250 پلنگ در سراسر دنیا به ردیاب های متفاوت مجهزند،گفت:پروژه ردیابی پلنگ ایرانی در پارک ملی تندوره به عنوان یک افتخار ملی محسوب می شود و لازم است از آن به عنوان بزرگترین پروژه ردیابی گربه سانان درخاورمیانه حمایت شود.

صالحی همچنین ضمن اشاره به اینکه شمال شرق کشور سکان دار ردیابی پلنگ با استفاده از سامانه موقعیت یاب جهانی (GPS) است گفت:به منظور مطالعات علمی و بررسی عادات زیستگاهی و تغذیه ای تاکنون پنج پلنگ پارک ملی تندوره(4 پلنگ نر و یک ماده) با موفقیت مجهز به ردیاب ماهواره ای شده اند و نرم افزار دریافت و کنترل مناطق حضور پلنگها بر روی رایانه حفاظت محیط زیست درگز نصب شده تا مسئولین منطقه بتوانند از این اطلاعات برای اهداف حفاظتی و پایشی بهره برداری کنند .

سامان گلریز کاشناس بین المللی تغذیه و آشپزی نیز درادامه ضمن ابراز خرسندی از حضور در پارک ملی تندوره به عنوان مأمنی برای حیات وحش از زحمات محیطبانان منطقه تقدیر کرد .

وی که به منظور مشاهده پلنگ ایرانی صادق فرهادی نیا را تا این پارک ملی همراهی کرده بود گفت: پارک تندوره فراتر از انتظار من بود و مختلف با پارکهای ملی دیگری که طی سالیان گذشته بازدید کرده ام و دراین خصوص حفاظت مطلوب منطقه و آرامش زیستگاهی گواهی بر تلاش های محیطبانان خدوم خراسانی است.

این فعال محیط زیست جشنواره آشپزی را یک رویداد مختلف در حمایت از فرهنگ و سنت مردم درگز خواند و گفت :هدف من از پیگیری برگزاری این جشنواره تجلیل از محیط بان پرتلاش منطقه و حمایت از گونه ارزشمند پلنگ ایرانی است .

گلریز درادامه به سوابق فعالیت های زیست محیطی خود اشاراتی داشت و گفت :تاکنون در راستای حمایت از گونه های درمعرض انقراض و نیازمند حمایت همچون یوزپلنگ آسیایی ، لاکپشت و دلفین نیز گامهایی را برداشته است.

وی ضمن اشاره به تنوع بالای زیستی درپارک ملی تندوره گفت: انتخاب پارک ملی تندوره برای اجرای این پروژه وسیع که با هدف ردیابی پلنگ ایرانی درحال انجام است، یک انتخاب بی نظیر بوده است.

سامان گلریز چهره شناخته شده آشپزی و رکورد دار تدریس آشپزی درایران است . شانزده سال سابقه آشپزی مدرن از تلویزیون در روزمه فعالیت های حرفه ای اوست و رویکرد زیست محیطی وی در پیام هایی که درخلال برنامه های پر مخاطب خود به عموم انتقال میدهد درخور تقدیر است .وی این بار به خراسان سفر کرده تا بهشت پلنگ های ایرانی را ببیند و زین بعد حامی پلنگ ایرانی نیز باشد.

صدور حکم قاتل محیط بان پارک ملی بمو
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات