طاها پخش

عوارض مضاعف گمرکی اقلیم کردستان
جزئیات سفر هیئت ایرانی بِه اقلیم کردستان عراق

استاندار کرمانشاه گفت: در شش ماهه اول سال یک میلیارد دلار صادرات از طریق مرزهای مبادلاتی کرمانشاه توسط بازرگانان کرمانشاهی و دیگر استان ها به کشور عراق صورت گرفته است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل یک کاهش 22 درصدی را نشان می دهد.

عوارض گمرکی, مرزهای کرمانشاه, اقلیم کردستان, عوارض مضاعف گمرکی اقلیم کردستان

عوارض گمرکی, مرزهای کرمانشاه, اقلیم کردستان, کرمانشاه

به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ؛رازانی گفت: بستن عوارض مضاعف گمرکی در اقلیم کردستان برای کالاهایی که به بخش عربی صادر می شوند را علت اصلی این کاهش عنوان کرد.


وی گفت: هم اکنون کالاهایی که از طریق مرزهای مبادلاتی خسروی و پرویزخان به اقلیم کردستان مستقیماً صادر می شوند از عوارض متعارف گمرکی برخوردارند ولی کالاهایی که از طریق مسیر اقلیم کردستان به بخش عربی صادر می شوند از هر مبدأ که باشند با یک عوارض مضاعفی که چند برابر عوارض معمول در مرزهای مبادلاتی می باشد روبرو می شوند. این حالت موجب شده هزینه صادرات کالا به بخش عربی افزایش یابد.

این مدیر ارشد افزود:عوارض گمرکی در مرز سومار به علت اینکه به شکل مستقیم به بخش عربی متصل است تغییری نداشته و با استقبال بسیار بازرگانان روبرو شده است.

وی افزود: مرز سومار فعلاً تحت عنوان بازارچه به فعالیت می پردازد و دارای محدودیت هایی برای افزایش صادرات است. بنابراین به دنبال رسمی کردن این مرز هستیم. خوشبختانه گمرک هم در این زمینه آماده هرگونه همکاری است.

تامین نیازهای صنعتی اقلیم کردستان به دست استان اصفهان
facebook google telegram twitter whatsApp