طاها پخش

اخبار اجتماعیشروع نمونه گیری ژنتیک از مجرمین با سابقه در مشهد
شروع اجرای طرح نمونه برداری از کالاهای وارداتی

در راستای تکمیل فاز نخست بانک هویت ژنتیک ایران در مرحله عملیاتی که به نمونه گیری از مجرمان سابقه دار مربوط می شود؛ مدیر کل پزشکی قانونی خراسان رضوی از شروع نمونه گیری از افراد معرفی شده توسط سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی در زندان مشهد برای ذخیره در بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران خبر داد.

دکتر حجازی, نمونه گیری ژنتیک, بانک هویت, شروع نمونه گیری ژنتیک مجرمین سابقه مشهد

دکتر حجازی, نمونه گیری ژنتیک, بانک هویت, مجرمین با سابقه, اقدامات تربیتی

به نقل از گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، دکتر سید آریا حجازی با اشاره به گسترش بانک اطلاعات هویت مجرمین با نمونه گیری از مجرمین با سابقه در زندان مرکزی مشهد اعلام کرد: در این مرحله از ذخیره پروفایل ها در بانک هویت ژنتیک ایران، لیست اسامی با همکاری سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی به اداره کل پزشکی قانونی اعلام شده و با حضور ناظرین پزشکی قانونی نمونه گیری از زندانیان با همکاری کارکنان زندان انجام می شود و ادامه مراحل تعیین پروفایل ژنتیکی و ذخیره آنها در آزمایشگاه پزشکی قانونی استان انجام خواهد شد.

دکتر حجازی با تأکید بر اهمیت تشخیص هویت افراد در زمان نمونه گیری گفت: این مرحله از کار به علت اهمیت تعیین هویت افراد با همکاری سازمان زندان ها و سازمان پزشکی قانونی انجام می شود.

وی همچنین افزود: بانک هویت ژنتیک ایران تنها متعلق به سازمان پزشکی قانونی نیست و منافع آن همه جامعه را در بر می گیرد چرا که مهم ترین هدف از تشکیل آن جلوگیری از تکرار جرم می باشد.

عضو هیئت علمی سازمان پزشکی قانونی کشور افزود: مطالعات نشان می دهد ارتکاب به جرم توسط مجرمان سابقه دار به مراتب بیش از افراد فاقد سابقه کیفری است؛ بنابراین بانک اطلاعات هویت ژنتیک تا حد قابل توجهی از تکرار عمل مجرمانه افراد پیشگیری کرده و به نوعی از ابزار جلوگیری از جرم محسوب می شود.

از آنجا که بخش قابل توجهی از جرایم توسط مجرمان سابقه دار اتفاق می افتد و به نوعی این افراد عمل مجرمانه خود را تکرار می کنند، ذخیره اطلاعات ژنتیکی آنان می تواند در کشف جرایم و همچنین جلوگیری از تکرار آن کمک کننده باشد. قطعاً اگر مجرمان بدانند اطلاعات ژنتیکی آنان در یک بانک ذخیره شده و احتمال دستگیری آنان در صورت ارتکاب جرم به مراتب بیشتر است از تکرار جرم خودداری خواهند کرد آنچنان که بر اساس پژوهش های صورت گرفته آمار جرایم در کشور انگلستان بعد از تأسیس بانک ژنتیک 26 درصد کاهش یافت.

لازم به ذکر است در حال حاضر در 56 کشور جهان بانک اطلاعات ژنتیک راه اندازی شده و مجرمان سابقه دار در تمامی کشورها نخستین اولویت برای ذخیره پروفایل ژنتیکی در بانک هستند.

23 تیر شروع ثبت نام پذیرفته شدگان مدارس نمونه دولتی
facebook google telegram twitter whatsApp