طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
افراد مشهوردختری که در اینستاگرام انقلاب کرد
نمایش فیلم های انقلاب و دفاع مقدس در بنیاد سینمایی فارابی

ماریا پترسون، خلبان کمپانی «راین ایر» که او را ملکه سلفی های هوایی دنیا خوانده اند، در فضای مجازی به آموزش نکات مهم به خلبانان تازه کار و دانش جویان این رشته و نقل از وقایع سفر خود می پردازد.

 روزنامه دنیای خودرو: اینستاگرام ماریا پترسون به معنای واقعی کلمه در حال ترکیدن است! حتی اگر سلفی های زیبایی را که از درون کابین خلبان (کاکپیت) می گیرد، از فاکتورهای محبوبیتش حذف کنیم، نشستن پشت رول بوئینگ، شهرت و طرفداران بسیاری را برای او دست و پا کرده است.


خیلی جای تعجب نیست که بعد از گذراندن دوره ای سخت و طاقت فرسا در مدارس آموزش پرواز، سلبریتی این روزهای فضای مجازی در پایگاه اینترنتی شخصی و شبکه های اجتماعی پرطرفدار به آموزش نکات مهم به خلبانان تازه کار و دانش جویان این رشته و نقل از وقایع سفر خود بپردازد.

 آیا پیش از ایجاد حساب کاربری اینستاگرام، انتظار این همه استقبال را داشتید؟

صادقانه بگویم، خیر! انتظار داشتم به عنوان یک خلبان زن مورد توجه قرار بگیرم، اما نه تا این حد. البته تصاویری که از علاقه به ورزش یوگا و مناظر دیدنی که در طول سفرهایم به اشتراک گذاشته ام، در این محبوبیت بی تاثیر نبوده اند.

اینستاگرام, خلبان, ماریا پترسون, دختری انقلاب

خلبان, اینستاگرام, ماریا پترسون


 چه اتفاقی افتاد که به فکر سلفی گرفتن افتادید؟

من عاشق سفر هستم و بسیار علاقه مند بودم تجریبات خودم را با جهان به اشتراک بگذارم. به همین خاطر یک دوربین «گوپرو – GoPro» خریدم و آن را گوشه کابین خلبان نصب کردم. اوایل فکر نمی کردم این تصویر ها تا این اندازه مورد توجه قرار بگیرند، اما بعد از گذشت مدتی، از علاقه ای که مردم نشان می دادند، شگفت زده شدم.

 چند درصد از سلفی هایتان با شکست روبه رو می شود؟

اتفاقا قسمت خنده دار داستان همین است! تقریبا 99 درصد سلفی ها خراب می شوند.

 بیشترین بازخوردها را از چه کسانی داشتید؟

بیشترین بازخوردها از جوانان است، دختران و پسرانی که علاقه بسیاری به پرواز دارند، اما هنوز راه صحیح و اصولی را پیدا نکرده اند. یکی از بیشترین سوالاتی که از من می شود این است که چگونه خلبان شویم؟

 آیا به آنها مشاوره هم می دهید؟

بله، اگر داخل کامنت های (نظرها) اینستاگرام را دیده باشید، تا جایی که بتوانم سعی کرده ام پاسخ سوالات را بدهم، حتی بسته به منطقه جغرافیایی شخص موردنظر بهترین مدرسه پرواز را برای ثبت نام معرفی می کنم. بسیار خوشحالم این میزان علاقه نسبت به این شغل وجود دارد و علاقه دارم تمام سوالات را نیز پاسخ دهم، اما متاسفانه وقت محدود است، به همین علت اقدام به راه اندازی یک وب سایت شخصی کرده ام تا به طور کلی به سوالات پاسخ دهم.

 پیشنهادتان به کسانی که علاقه زیادی به پرواز دارند، چیست؟

به نظر من بهترین کار این است که در ابتدا نسبت به پیدا کردن نزدیک ترین فرودگاه هواپیماهای شخصی اقدام کنند. این فرودگاه ها معمولا هر هفته یک روز بازدید رایگان دارند تا علاقه مندان بتوانند از امکانات آن بازدید کنند.

همچنین می توانند با پرداخت هزینه ای به صاحبان هواپیماهای شخصی، مدت زمانی حدود نیم ساعت را در کنار خلبان به پرواز بپردازند. اگر این کار را انجام دادند و بعد از آن در هنگام راه رفتن روی زمین نگاهشان مدام به آسمان بود، بدانند این شغل برای آنها بسیار مناسب است.

 علاقه مندان چگونه تلاش هایشان را به استخدام شدن در کمپانی های هواپیمایی به ثمر برسانند؟

اگر قدم اول را با موفقیت پشت سر گذاشتند، دومین قدم گذراندن مراحل تست سلامتی است. پیشنهاد می کنم حتی قبل از ثبت نام در کلاس های آموزشی پرواز این کار را انجام دهند.

کلاس های پرواز بسیار گران هستند و شرایط آن در هر کشوری مختلف است. به طور مثال، در اروپا، بسته به کشور و سطح مدرسه، کلاس های پرواز حدود 50 تا 150 هزار یورو هزینه می برند. برخی مدارس معروف نیز هزینه های بسیار بیشتری را در بر دارند، اما مزیت بزرگ آنها این است که به علت قراردادهایشان با کمپانی های هواپیمایی معروف، امکان پیدا شدن شغل برای کارآموز بسیار بیشتر است.

اینستاگرام, ماریا پترسون, خلبان, دختری انقلاب


 چگونه گواهینامه هایتان را کسب کردید؟

قدم به قدم! برای کسب گواهینامه های پرواز، دو راه وجود دارد. یک راه این است که تمام هزینه ها را در یک مرحله پرداخت کنید و تمام کلاس ها را به طور پیوسته پشت سر بگذارید. راه دوم هم این است که قدم به قدم گواهینامه ها را دریافت و پیش از هر مرحله هم هزینه مربوط به آن را پرداخت کنید. خود من هم از همین راه استفاده کردم، زیرا تاثیری در کاهش هزینه کلاس ها ندارد.

می توانید به صورت یک دوره ای تمام گواهینامه ها اعم از پی پی ال، ای تی پی ال، مولتی انجین، اینسترومنت، سی پی ال و ام ام سی را بگذرانید یا بسته به علاقه خودتان به ترتیب برای اخذ آنها اقدام کنید. از همان اول تکلیفم را با خودم روشن کردم و می دانستم چه کاری می خواهم انجام دهم، بنابراین قدم به قدم برای اخذ گواهینامه ها اقدام کردم.

یکی از مزیت های اصلی گذراندن کلاس ها به صورت قدم به قدم این است که هرگاه در میان راه از تصمیم خود مبنی بر خلبان شدن پشیمان شدید، هزینه ای که کرده اید هدررفت کمتری داشته باشد.

تمام کلاس های پروازم را در سوئد گذراندم و تمام هزینه هایش را هم خودم پرداخت کردم. هنگامی که در تصمیم برای خلبان شدن مصمم شدم، تمام درآمدم را برای ثبت نام در کلاس ها بعد انداز کردم. تمام تلاش هایم نتیجه داد و از این که امروز در چنین شرایطی به فعالیت مشغول هستم، بسیار خرسندم.

 با توجه به پیشرفت تکنولوژی و ابداع هواپیماهای اتوماتیک، آیا نگران آینده شغلی تان نیستید؟


ممکن است بسیاری از همکاران من از این بابت نگران باشند، اما سوال من از شما این است. آیا خودتان سوار چنین هواپیماهایی خواهید شد؟ از سوی دیگر، فهرست فروش کمپانی هایی مانند بوئینگ، ایرباس و ... تا مدت ها پر است، بنابراین تا زمانی که این فهرست پر از سفارش است، هیچ نگرانی وجود ندارد.

 از چه چیز شغل خلبانی بیشترین لذت را می برید؟

تماشای مناظر خارق العاده، لذت بخش ترین بخش این شغل است. هر روز صبحانه ام را در حالی در ارتفاع 38 هزار پا می خورم که آفتاب از سمت شرق در حال طلوع است، در حالی که مردم در غرب کره زمین در خواب هستند. هر روز با چیزهایی گوناگونی از جمله مقصدهای جدید، طلوع چشمگیر خورشید، ماه کامل و ... روبه رو هستم.

 نقاط مورد علاقه تان کجا هستند؟

یکی از مناطقی که همیشه دوست داشتم به آنجا بروم، ماداگاسکار بود. یکی از نقاط بسیار زیبایی که تجربه سفر به آن را داشته ام کلمبیاست، طبیعت زیبا و مردم بسیار میهمان نوازی دارد. از پرواز به لس آنجلس و نیویورک هم بسیار لذت بردم، این دو شهر در یک کشور واقع شده اند، اما بسیار با هم تفاوت دارند. لس آنجلس سواحلی زیبا، شهری دیدنی و هوایی بسیار مناسب دارد. هر جا خورشید در آن حضور داشته باشد، من خوشحال ترین آدم روی زمین هستم.

 سختی های یک خلبان زن در چنین شغل مردانه ای چیست؟

کمی چالش برانگیز است، اما این چالش ها را سدی بر سر راه خود نمی بینم، بلکه آن را سکوی پرتاب در نظر گرفته ام. در شروع هرچه می گفتم می خواهم خلبان شوم، کسی مرا جدی نمی گرفت. حتی برخی ادعا می کنند به علت زن بودن موفق به کسب این شغل شده ام، این صحبت ها من را بسیار ناراحت می کند. من به اندازه خلبانان مرد درس خوانده و تلاش کرده ام.

 هدفتان برای پنج سال آینده چیست؟

در پنج سال آینده باز هم همین شغل را ادامه خواهم داد، زیرا از شرایط و شرکتی که در آن کار می کنم بسیار راضی هستم. حتما به کسب گواهینامه های حرفه ای تر خواهم پرداخت و امیدوارم بتوانم در اوقات فراغت به مکان های بیشتری سفر کنم و جهان را بهتر ببینم. در پایان، سلفی های بیشتری خواهم گرفت تا بیشتر با مردم در ارتباط باشم.

 معرفی ماریا پترسون

ماریا پترسون متولد کشور سوئیس و ساکن شهر سیسیل ایتالیاست و در حال حاضر خلبان رسمی کمپانی هواپیمایی «راین ایر» است. این خلبان معروف، بیش از 130 هزار دنبال کننده (فالوور) در اینستاگرام دارد.

علت اقبال این همه طرفدار، سلفی های منحصر به فردی است که ماریا از سفرهای خود منتشر می کند. پترسون می خواهد به زنان نشان دهد در شغل هایی مانند خلبانی که ریشه آن مردانه است، امکان موفقیت وجود دارد. خودش هم راه آسانی را برای رسیدن به این محبوبیت طی نکرده است!

او می گوید: «در آغاز، در دوران اخذ «پی پی ال»، گواهینامه خلبانی شخصی، امید خود را از دست داده بودم. احساس حماقت و عقب ماندگی می کردم. احساس می کردم تنها کسی هستم که در آن دوره به مشکل خورده است.»

به گفته خودش، برای جبران عقب ماندگی ها، برای مطالعه بیشتر، هر صبح یک ساعت زودتر بیدار می شده و بعد از اتمام کلاس ها و استراحتی کوتاه، مجددا دروس را مرور می کرده است. او معتقد است تلاش های بی وقفه اش جواب دادند و تا آگوست سال 2012 میلادی موفق به اخذ تمام گواهینامه های پروازی شده است.

اما پیدا کردن شغل داستان دیگری دارد. ماریا می گوید:«بنا به عادت، در برخی ایرلاین ها هنوز او را آقای پترسون صدا می زنند!» پترسون در ماه ژانویه سال 2014 میلادی به خدمت کمپانی هواپیمایی «راین ایر» آمریکا درآمد.

عید غدیر، قضیه رهبری جامعه اسلامی است | رهبر معظم انقلاب
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات