طاها پخش

مطالعات آبخیزداری در بیش از 967 هزار هکتار از اراضی ملی آذربایجان غربی
کشت کلزا در 4 هزار هکتار از اراضی آذربایجان غربی

در بیش از 967 هزار هکتار از اراضی ملی در آذربایجان غربی کارهای مطالعاتی آبخیزداری انجام شده است.

منابع طبیعی, ارومیه, آبخیزداری, مطالعات آبخیزداری هکتار اراضی ملی آذربایجان غربی

منابع طبیعی, ارومیه, آبخیزداری, اراضی ملی

به نقل از خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه؛، به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان رحمان وهاب زاده مدیر کل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی با بیان این مطلب اظهارکرد : مساحت کلی آذربایجان غربی بدون احتساب دریاچه ارومیه سه میلیون و 763 هزار هکتار است که از این مقدار، مساحت حوزه های آبخیز استان حدودا" سه میلیون و 100 هزار هکتار است .
رحمان وهاب زاده تصریح کرد: بیش از 82 درصد از مساحت استان را حوزه های آبخیز در بر می گیرند و خوشبختانه تا کنون در سطح بیش از 967 هزار هکتار از حوزه های آبخیز برای انجام عملیات آبخیزداری کارهای مطالعاتی و کارشناسی انجام شده است.
وی افزود: در همین راستا تا کنون در بیش از 78 هزار هکتار از این حوزه ها کار عملیاتی آبخیزداری انجام شده است و امیدواریم با تامین اعتبارات لازم عملیات اجرایی حوزه های مطالعاتی انجام گرفته نیز در آینده نزدیک شروع شود .
وهاب زاده ادامه داد: عملیات آبخیزداری نقش مهمی در احیاء اراضی ملی و بخصوص حفظ آب و پوشش گیاهی دارد که از مهمترین نکات مثبت پروژه های آبخیزداری می توان به پیشگیری از ایجاد سیلابهای فصلی ، ذخیره نزولات آسمانی ، افزایش پوشش گیاهی ، پیشگیری از فرسایش خاک و رسوب آن در پشت سدهای موجود اشاره کرد.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجانغربی یاد آور شد: پروژه های آبخیزداری در دو بخش مهم بیو مکانیکی و بیو لوژیکی انجام می شود.
وی خاطر نشان کرد: ایجاد سدهای رسوبگیر ، سازه های ملاتی ، گابیونی ، خشکه چینی و بندهای خاکی در بخش بیو مکانیکی صورت می گیرد و طرحهایی نظیر بانکت بندی ، کنتور فارو ، سکو بندی ، کاشت نهال های مثمر و غیر مثمر، تراس بندی ،حفاظت و قرق ازعملیات بیولوژیکی به شمار می روند.

انتهای پیام/ح

بازدیدمدیر کل املاک سازمان ملی زمین و مسکن از اراضی آذربایجان غربی
facebook google telegram twitter whatsApp