طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

دانستنی های علمیچین برای ششمین بار انسان را به فضا فرستاد
اولین زن برنامه نویسی که انسان را به فضا فرستاد

ساعاتی پیش، چین نخستین ماموریت سرنشین دار به ایستگاه فضایی «تیانگونگ ۲» (Tiangong) را از سر گرفت. چین می خواهد سامانه حفاظت جان انسان در این ایستگاه را تست کند و طی ۳۰ روز آینده آزمایش هایی را انجام دهد.

مجله دیجی کالا - زهرا غلامی: ساعاتی پیش، چین نخستین ماموریت سرنشین دار به ایستگاه فضایی «تیانگونگ ۲» (Tiangong) را از سر گرفت. چین می خواهد سامانه حفاظت جان انسان در این ایستگاه را تست کند و طی ۳۰ روز آینده آزمایش هایی را انجام دهد. این ماموریت طولانی ترین پروازی است که این کشور تا کنون انجام داده.

فضانورد, فضانورد, چین, چین ششمین بار انسان فضا فرستاد

ایستگاه فضایی, فضا, چین, فضانورد


از سال ۲۰۱۳، این نخستین ماموریت سرنشین دار این کشور است و توسط دو فضانورد چینی به نام های «جینگ هایپنگ» و «چن دانگ» انجام می شود. این دو نفر سوار بر فضاپیمای «شنژو ۱۱» (Shenzhou) به فضا رفتند. این فضاپیما هم سوار بر موشک «لانگ مارچ ۲F» از سکوی پرتاب «جیکوان» در صحرای گوبی در چین پرتاب شد. سرنشیان دو روز بعد از پرتاب به تیانگونگ ۲ می رسند. این طولانی ترین ماموریت سرنشین دار چین خواهد بود. رکورد قبلی این کشور ۱۵ روز و برای ماموریت شنژو ۱۰ بود.

چین ایستگاه فضایی ۸٫۶ تنی تیانگونگ ۲ را در تاریخ ۱۵ سپتامبر به مدار زمین فرستاد. این ایستگاه فضایی به عنوان یک بستر آزمایشی برای بلندپروازی های بزرگ تر این کشور در مدار پایینی زمین طراحی شده است. برنامه های این کشور شامل یک ایستگاه فضایی بسیار بزرگ تر و دایمی می شود که قرار است در سال ۲۰۲۰ ارسال شود. تیانگونگ ۲ جایگزین ایستگاه فضایی تیانگونگ ۱ می شود. این ایستگاه فضایی در سال ۲۰۱۱ به مدار پرتاب شده بود. این کشور اخیرا کنترل ایستگاه اول را از دست داد. انتظار می رود این ایستگاه سال پس دوباره وارد اتمسفر زمین شود.

این دو فضانورد چینی آزمایش هایی انجام خواهند داد که شامل انجام آزمایش های فراصوت برای نخستین بار در فضا و پرورش گیاه می شود. یک ماموریت دیگر هم با هدف سوخت رسانی به این ایستگاه برای آوریل سال ۲۰۱۷ میلادی برنامه ریزی شده است.

چینی ها دقیق ترین ساعت اتمی را به فضا فرستادند
facebook google telegram twitter whatsApp