طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
بین المللمعامله 13 میلیارد دلاری روسیه و هند، صادرکنندگان نفت خاورمیانه را به چالش می کشد
تدوین بودجه 2017 روسیه براساس نفت 40 دلاری

کمپانی روس نفت با خرید سهام پالایشگاه هند در نظر دارد سهم بالاتری از فروش نفت را به خود اختصاص دهد.

پالایشگاه نفت, روس نفت, صادرکنندگان نفت خاورمیانه, معامله میلیارد دلاری روسیه هند صادرکنندگان نفت خاورمیانه چالش کشد

پالایشگاه نفت, روس نفت, صادرکنندگان نفت خاورمیانه, اسار اویل, روسیه, نفت ونزوئلا, بزرگ ترین بازار مصرف نفت, بین الملل, هند, طلای سیاه
به نقل از گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه اینترنتی بلومبرگ؛ معامله 13 میلیارد دلاری هند و روسیه نه تنها روسیه را به مهم ترین تولیدکننده و صادرکننده نفت دنیا تبدیل می کند بلکه این کشور می تواند بزرگ ترین بازار نفت دنیا را به دست آورد.

کمپانی «روس نفت» با پرداخت 13 میلیارد دلار موفق شد 45 درصد از سهام پالایشگاه "اسار اویل" هند را خریداری کند. کمپانی روس نفت بزرگ ترین تولیدکننده نفت در روسیه محسوب می شود که با خرید سهام پالایشگاه هند و سرمایه گذاری در این کشورِ مصرف کننده در نظر دارد سهم بالاتری از فروش نفت را به خود اختصاص دهد.

در حال حاضر، هند یکی از بزرگ ترین خریداران نفت عربستان و ایران است. مسکو با آگاهی از این موضوع سعی دارد با پالایش نفت خود در یکی از کشورهای مصرف کننده، با ایجاد بازار رقابتی، سهم دیگر کشورها را از بازار نفت گرفته و به سود خود افزایش دهد. روس نفت با به کارگیری این استراتژی سعی دارد علاوه بر سرمایه گذاری در بزرگ ترین کشورهای خریدار نفت، بر مشتریان نفتی خود بی افزاید.

از سوی دیگر، بزرگ ترین کمپانی نفتی روسیه چندی پیش، از خرید نفت از ونزوئلا خبر داد. مقامات این کمپانی روسی اعلام کرده اند نفت ونزوئلا در پالایشگاه هند تصفیه می شود و به احتمال عمده بخش زیادی از آن در داخل هند فروخته شود. این رویه صادرکنندگان نفت خاورمیانه را که دوسوم نفت هند را تأمین می کنند به چالش می کشاند.

«نیل بوریج،» تحلیلگر موسسه «سانفورد سی برنشتاین» در این باره می گوید: هند در 25 سال آینده به مهم ترین و بزرگ ترین بازار مصرف نفت دنیا تبدیل می شود و اقدام کمپانی روسی حاکی از آینده نگری آن در جذب بازار طلای سیاه است.

روس نفت با سرمایه گذاری در بخش انرژی هند به بازار 1.3 میلیارد نفری دست یافته است و قادر خواهد بود 80 درصد نفت مورد نیاز این کشور را از داخل تأمین کند. براساس پیش بینی آژانس بین المللی انرژی، هند تا سال 2040 به بزرگ ترین مصرف کننده نفت در دنیا تبدیل می شود و به واسطه رشد سریع اقتصادی و صنعتی بالاترین تقاضا برای نفت را در دنیا خواهد داشت.

شکایت نیجریه از 5 شرکت نفتی بزرگ جهان به علت «سرقت 12.7 میلیارد دلاری طلای سیاه»
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات