طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

مجلس افغانستان خواستار دستگیر عاملان قتل یک خبرنگار در زابل شد
مجازات قاتل را خواستارم | پدر ستایش، دختر به قتل رسیده افغانستانی

مجلس افغانستان از نهادهای زیربط امنیتی خواست که حادثه قتل محمد یعقوب شرافت، خبرنگاری که شب گذشته در زابل کشته شد، را بررسی کرده و عاملان آن را به پنجه قانون بسپارند.

مجلس, افغانستان, خبرنگار, مجلس افغانستان خواستار دستگیر عاملان قتل خبرنگار زابل

مجلس, افغانستان, خبرنگار, قتل

به نقل از حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، ظاهر قدیر معاون اول مجلس نمایندگان ضمن محکومت کردن قتل آقای شرافت، گفت: "از نهادهای زیربط امنیتی می خواهیم که قضیه قتل یعقوب شرافت را بررسی کرده و عاملان را به پنجه قانون بسپارند".


زهرا توخی نماینده مردم زابل در مجلس نیز گفت: "یعقوب شرافت خبرنگار جوان توسط دشمنان مردم افغانستان کشته شده است و باید عاملان این قتل شناسایی و تحت پیگرد قرار گیرند".

خانم توخی از مقام های امنیتی کشور خواست که برای تامین امنیت جان خبرنگاران در سراسر کشور توجه کنند.


شینکی کروخیل دیگر عضو مجلس نمایندگان نیز قتل خبرنگاران را که برای انعکاس واقعیت ها در کشور کار می کنند، جنایت بزرگ خواند.


خانم کروخیل افزود: "کسانی که هیچ وسیله ای برای دفاع از خود ندارند به شکل بی رحمانه به قتل می رسند؛ حکومت باید قاتل آقای شرافت را شناسایی و دستگیر کند و به سزای اعمالش برساند تا دیگر کسی جرأت نتواند افرادی که واقعیت ها را برای مردم انعکاس می دهد، این گونه به قتل برساند".

یعقوب شرافت خبرنگار رادیو و تلویزیون ملی افغانستان شام گذشته (۲۵میزان ۱۳۹۵) توسط افراد مسلح نا شناس در شهر قلات مرکز ولایت زابل کشته شد.


گفته می شود، آقای شرافت در چند متری یک پاسگاه امنیتی پولیس به ضرب گلوله کشته شده است.


از ابتدای سال جاری تا هنوز، آقای شرافت یازدهمین خبرنگاری است که به علت اطلاع رسانی به مردم، در سراسر کشور کشته می شود. به نقل از کمیته مصوونیت خبرنگاران همچنان در طول سال جاری ده ها خبرنگار دیگر هنگام اطلاع رسانی مجروح و یا با تهدیدهای گوناگون مواجه شده اند.


این در حالی است که روز گذشته رییس جمهور کرزی فرمانی را صادر کرد که در آن مسوولان ادارات دولتی به اطلاع رسانی درست و سریع به مردم موظف شده اند.
یک خبرنگار در استان «زابل» افغانستان ترور شد
facebook google telegram twitter whatsApp