طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
تنها 16 درصد بودجه دولت در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
«رقص باد صبا»، دَر انتظار اخذ مجوز اَز وزارت فرهنگ وَ ارشاد اسلامی

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه تنها 16 درصد بودجه دولت در اختیار این وزارتخانه است، گفت: در سه سال اخیر بیش از 43 میلیارد تومان کتاب خریداری و به کتابخانه ها اهدا کرده است.

نمایشگاه کتاب, آذربایجان شرقی, بودجه دولت, تنها درصد بودجه دولت اختیار وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی

نمایشگاه کتاب, آذربایجان شرقی, بودجه دولت, وزارت فرهنگ, تبریز

به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز؛صالحی در مراسم افتتاحیه چهاردهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز گفت: نمایشگاه کتاب تبریز فرصتی برای ادای دین به فرهیختگان فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان است.

وی با اشاره به اهمیت کتاب و کتابخوانی از دیدگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: رهبری کتاب را مبدا و عصاره تمدن بشری می دانند و به جرأت می توان گفت؛ بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اتفاقات خوبی در عرصه تولید کتاب افتاده، چنانکه بیش از یک میلیون عنوان کتاب بعد از انقلاب منتشر شده است.

صالحی ادامه داد: یکی از افتخارات انقلاب اسلامی این است که نظام بستری را فراهم کرد تا میزان انتشار کتاب افزایش قابل توجهی داشته باشد، از سوی وزارت ارشاد برای رونق کتاب و کتابخوانی اقدامات مختلفی را انجام داده است؛ هر چند باید تمام عوامل را باید در کنار یکدیگر مشاهده کرد.

وی با بیان این که تنها 16 درصد بودجه دولت در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، تصریح کرد: بخش قابل توجهی از این بودجه در امور جاری و بخشی نیز در اختیار مؤسسات و نهادهای فعال فرهنگی قرار می گیرد، از این رو باید اقدامات وزارتخانه را در حد 16 درصد بودجه دولت ارزیابی کرد.

صالحی ادامه داد: معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سه سال اخیر بیش از 43 میلیارد تومان کتاب خریداری و به کتابخانه ها اهدا کرده است، ضمن این که 6 میلیارد تومان کتاب از ناشران استانی از سوی ادارات کل استان ها خرید شده است.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: در این مدت؛ تلاش داشته ایم، دیپلماسی فرهنگی با کشورهای متفاوت دنیا با محوریت کتاب و نشر مکتوب داشته باشیم، ضمن این که بیش از 70 نمایشگاه کتاب استانی با هدف ارتقای فرصت دسترسی ارزان به کتاب در سراسر کشور برگزار شده است.

وی با اشاره به این که نمایشگاه های کتاب به عنوان یک رویداد بزرگ فرهنگی شناخته می شوند، افزود: نمایشگاه کتاب تبریز برای تمامی ناشران کشور و علاقه مندان فرهنگ مکتوب، یک رویداد فرهنگی ویژه از جهات متفاوت شناخته می شود، پس از نمایشگاه تهران، همواره نمایشگاه کتاب تبریز جایگاه ویژه ای داشته و اقتصاد نمایشگاه تبریز همواره برای ناشران قابل توجه بوده است.

صالحی با بیان این که نمایشگاه کتاب تبریز از نظر میزان بازدیدکننده نیز پس از نمایشگاه تهران در رتبه دوم کشوری قرار دارد، خاطرنشان کرد: این نمایشگاه تنها نمایشگاه بین المللی است که در یک استان غیر از تهران برگزار می شود و این امر نشان از سابقه فرهنگی، تمدنی و اجتماعی این شهر دارد.

وی با بیان این که سال گذشته بیش از هر 60 هزار کتاب و در سه سال گذشته بیش از 200 هزار عنوان کتاب به چاپ رسیده است، افزود: بیش از نیمی از این تعداد کتاب، چاپ اولی بوده اند که نشان می دهد روند نشر آثار مکتوب در سال های اخیر افزایش قابل توجهی داشته است.فعالیت ٢٦ دستگاه موازی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات