طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

تأکید بر تخصیص یارانه کتاب برای ترویج فرهنگ کتابخوانی
ترویج فرهنگ کتابخوانی لازمه توسعه فرهنگی هر جامعه

امام جمعه تبریز با انتقاد از قیمت بالای کتاب گفت: مردم و جوانان به جهت قیمت بالای کتاب توان خرید کتاب را ندارند و راه حل این مسأله تخصیص یارانه کتاب است.

فرهنک کتابخوانی, تبریز, موسسات قرانی, تأکید تخصیص یارانه کتاب ترویج فرهنگ کتابخوانی

فرهنک کتابخوانی, تبریز, موسسات قرانی, آذربایجان شرقی, یارانه کتاب
به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز؛آیت الله مجتهد شبستری، در مراسم افتتاحیه چهاردهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز با ابراز خرسندی از برگزاری نمایشگاه کتاب تبریز و نمایشگاه قرآن و عترت و حضور مؤسسات قرآنی، گفت: قرآن کریم بارها اهمیت کتاب را مورد توجه قرار داده است.

وی با اشاره به جایگاه کتاب در عرصه فرهنگ سازی جوامع انسانی، خاطرنشان کرد: به وسیله کتاب میراث علمی و فرهنگی جوامع انتقال می یابد و در قرآن کریم در اولین آیات نازل شده، مقوله کتاب و کتابخوانی مطرح شده و از امیرالمؤمنین (ع) نقل شده است که اگر کسی با کتاب آرامش پیدا کند این آرامش هرگز از او سلب نمی شود.

امام جمعه تبریز با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص کتاب، خاطرنشان کرد: کتابخوانی و ترویج آن یک وظیفه ملی و یک واجب دینی است و بیش از همه باید جوانان و نوجوانان در خصوص کتابخوانی احساس وظیفه کنند چرا که کتاب خوانی آراستن شخصیت انسان به زینت علم و فرهنگ است.

وی با اشاره به دیدار رهبر انقلاب با شورای حوزه های علمیه کشور ادامه داد: مقام معظم رهبری در این دیدار ترویج مطالعه و تربیت مبلغان قلمی و فضای مجازی در حوزه های علمیه و تشکیل مرکز مطالعات راهبردی حوزه های علمیه را یک امر ضروری عنوان کردند.

عضو مجلس خبرگان رهبری، دلیل اصلی فرهنگ ضعیف کتابخوانی را دانش ناچیز سلاطین ایرانی در زمان های قدیم خواند و تصریح کرد: ضعف زمامداران کم سواد عامل تضعیف فرهنگ کتابخوانی در کشور بود اما با پیروزی انقلاب اسلامی و قرار گیری یک فقیه جامع الشرائط در رآس آن، پیشرفت های بسیاری در ترویج فرهنگ کتابخوانی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه روزگاری از زمامداران بی فرهنگ، بی ادب و بی علم ضربه خورده ایم، خاطرنشان کرد: امروز نیز از جانب استعمارگران دچار ضربه و هجمه هستیم، استکبار جهانی در صدد تضعیف آموزه های دینی و اعتقادات اسلامی مردم است و هیچ زمانی مانند امروز دشمنان به نبرد با دین با تمام قوا و امکانات نیامده است

رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع) با بیان اینکه دشمن به دنبال گرفتن جوانان از این انقلاب است، گفت: دشمن می داند که با تحقق غیرت اسلامی و ترویج آموزه های دینی زمنیه سلطه مجدد استکبار فراهم نخواهد شد و برهمین اساس تلاش دارد تا با فراهم شدن شرائط ابتذال سلطه خود را احیا کند.

وی با تأکید بر تخصیص یارانه کتاب برای ترویج فرهنگ کتابخوانی، تصریح کرد: از جمله ضعف های حوزه کتاب و به تبع آن ضعف های اجتماعی، قیمت بالای کتاب است، کتب مفید و با قیمت بالا که مردم نتوانند آنها را تهیه کنند در فرهنگ سازی مؤثر نخواهد بود.

آیت الله مجتهدشبستری با انتقاد از قیمت بالای کتاب، ادامه داد: مردم و جوانان به جهت قیمت بالای کتاب توان خرید کتاب را ندارند و راه حل این مسأله تخصیص یارانه کتاب است و دولت می تواند در کنار یارانه نان و دیگر موارد یارانه کتاب را در نظر بگیرد چراکه کتاب غذای روحی انسان است.

وی با بیان اینکه نمایشگاه کتاب تأثیر بسزایی در توسعه و ترویج کتابخوانی دارد، گفت: این نمایشگاه برکات فرهنگی و اقتصادی متعددی را به دنبال دارد، همچنین زمینه تعامل میان ناشران، محققان و پژوهشگران با مخاطبان را فراهم می کند تا نیازهای اساسی جامعه شناسایی و برطرف شود.

براساس این نقل از چهاردهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز بیست و ششم مهر تا یکم آبان ماه جاری از ساعت 10 صبح الی 20 در محل نمایشگاه بین المللی تبریز برپاست.رواج فرهنگ کتابخوانی با برنامه ریزی صحیح
facebook google telegram twitter whatsApp