طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
حسینیه های کودک تا اربعین حسینی در حاشیه شهر پذیرای کودکان خواهند بود
راه اندازی ۱۳ حسینیه کودک با هدف تبیین واقعه عاشورا در مشهد

مدیر فرهنگ سرای کودک و آینده از ادامه پیدا کردن طرح حسینیه کودک از دهه دوم محرم تا اربعین حسینی در 28 منطقه حاشیه شهر خبر داد.


اربعین حسینی, حاشیه شهر, حسینیه کودک, مشهد به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، حمید صادقی افزود: 28 مجموعه فعال فرهنگی و انقلابی حاشیه شهر انتخاب شدند تا با مشارکت آن ها طرح حسینیه کودک برای کودکان و نوجوانان این نقاط طی سی شب و از دهه دوم محرم تا اربعین حسینی برگزار شود.
وی با اشاره به اینکه در طرح حسینیه کودک موضوع های عاشواریی با تلفیق مباحث اجتماعی، اخلاقی و انقلابی به کودکان و نوجوانان آموزش داده می شود؛ گفت: امسال دومین سال متوالی بود که طرح حسینیه کودک در مشهد و در دهه اول محرم در نقاط شهری اجرایی شد که با توجه به استقبال فراوان و همچنین تاکیدات و توجهات مسئولین شهرداری به ارائه خدمات به ساکنان حاشیه شهر، تصمیم گرفتیم در مرحله دوم این طرح را در نقاط حاشیه شهر نیز برگزار کنیم.

مدیر فرهنگ سرای کودک و آینده در خصوص برنامه های اجرایی در حسینیه های کودک توضیح داد: در این حسینیه ها واقعه عاشورا، قیام امام حسین(ع) و ... از طریق عمو روحانی که که در امر کودک و نوجوان تخصص دارد و در قالب اشعار عاشورایی، همخوانی، داستان، نقاشی و... به زبان کودکانه منتقل می شود.

صادقی ادامه داد: برنامه در حسینه های کودک با دعوت از مخاطبان و تلاوت قرآن شروع می شود؛ سبعد عموروحانی حاضر در حسینیه متناسب با سیر اتفاقات عاشورا در هرشب، در قالب داستان های عاشورایی مطلب را با زبان کودکانه بیان می کند و در خلال موضوعات عاشورایی به ارائه توضیحاتی در خصوص مدافعان حرم نیز می پردازد. در نهایت روضه کودکانه و قابل فهم برای مخاطبان گفته می شود و مراسم سینه زنی با استفاده از مداحان خردسال در هر تشکل، مسجد و حسینیه انجام می گیرد. مراسم با دعای کودکان و آموزش نحوه ی دعا کردن به آن ها پایان می پذیرد.

وی افزود: فرهنگسرا علاوه بر اعزام روحانی، توزیع بسته های فرهنگی از قبیل مداد رنگی و لوازم مورد نیاز برای طراحی و فضاسازی کودکانه در حسینیه را در اختیار تشکل ها قرار می دهد و ساماندهی و ارائه روش مناسب اجرای برنامه را به مسئولین و فعالان تشکل ها آموزش می دهد.

مدیر فرهنگ سرای کودک و آینده در ادامه به برپایی غرفه کودکان «مدافع حرم» در نمایشگاه مفهومی و موضوعی کودک در دهه اول محرم اشاره کرد و گفت: هدف از برپایی این غرفه آشنایی کودکان و نوجوانان با مدافعین حرم و کسانی که از حریم اهل بیت دفاع می کنند؛ بود.

صادقی با اشاره به ضرورت آشنایی کودکان و نوجوانان با بحث دفاع از حرم، گفت: هجمه بالای تبلیغات در رسانه های خارجی در خصوص مدافعان حرم را باید پاسخ داد. ما در بحث دفاع از حرم باید شفاف سازی بیشتری بکنیم. به خصوص ذهن کودکانمان را باید با ارائه اطلاعات درست روشن کنیم. این موضوعی است که اگر امروز روشن و شفاف به کودکانمان منتقل نکنیم؛ فردا باید پاسخ گوی تلقیّات غلط و اشتباه آنان که ناشی از تلقینات رسانه های غربی است؛ باشیم.

وی به استقبال مخاطبین از غرفه «کودکان و مدافعان حرم» در این نمایشگاه اشاره کرد و افزود: روازنه 600 مخاطب از نمایشگاه بازدید داشتند؛ غرفه در ساعات برگزاری نمایشگاه شلوغ بود و این به خوبی نشان می دهد که کودکان ما نسبت به موضوع دفاع از حرم کنجکاو هستند.

مدیر فرهنگ سرای کودک و آینده به برنامه های اجرا شده در غرفه «کودکان و مدافعان حرم» در نمایشگاه مفهومی-موضوعی کودک در دهه اول محرم اشاره کرد و گفت: مربی با زبان کودکانه داستانی از مدافعان حرم را بیان کرده و کودکان نقاشی می کشیدند. همچنین روحانی در محل حضور داشت و شبهاتی که در فضای مجازی در خصوص مدافعان حرم مطرح است؛ را پاسخ گو بود.

جمع آوری کودکان کار برای تغییر نمای شهر!
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات