طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
فرهنگی و هنریذخیره گاه جنگلی ارس چهارطاق ثبت ملی شد
ثبت جهانی جنگلهای ارسباران آذربایجان شرقی در فهرست آثارملی

ذخیره گاه جنگلی ارس چهارطاق شهرستان کیار در استان چهارمحال بختیاری مربوط به دوران چهارم زمین شناسی در فهرست آثار ملی طبیعی ثبت شد.

ذخیره جنگلی, ذخیره گاه جنگلی ارس چهار طاق, ثبت ملی, ذخیره گاه جنگلی ارس چهارطاق ثبت ملی

ذخیره جنگلی, ذخیره گاه جنگلی ارس چهار طاق, ثبت ملی, چهار طاق

به نقل از حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ ذخیره گاه جنگلی ارس چهارطاق شهرستان کیار در استان چهارمحال بختیاری مربوط به دوران چهارم زمین شناسی در فهرست آثار ملی طبیعی ثبت شد. این اثر در جلسه مردادماه کمیته میراث طبیعی واجد ارزش های ثبت شناخته شده بود.

مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی با اعلام این خبر گفت: گونه های موجود در این ذخیره گاه با مساحت حدود 400 هکتار شامل گونه های نادر ارس، زبان گنجشک، محلب و بنه است.

فرهاد نظری افزود: این ذخیره گاه ضمن رعایت حقوق مالکانه تخت حفاظت، نظارت، حمایت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوده و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر در اصالت آن شود ممنوع است.

وی با اشاره به اینکه میراث طبیعی ملی ایران شامل محدوده های جغرافیایی طبیعی و نقاط خاصی از کشور است که به دلیل کیفیت ویژۀ فیزیکی و زیست شناسی، مناظر بدیع جغرافیایی، محوطه های طبیعی – تاریخی، پدیده ها و نمونه های ارزشمند گیاهی، جانوری و زیستگاه های آنها تعیین و تحت حفاظت و بهره برداری پایدار قرار می گیرد گفت: بقایای زمین شناسی و محوطه های برآمده از آن و آنچه از تبادل انسان با طبیعت به وجود آمده، نقاط جغرافیایی حفاظت شده، آثار زیستی و جانوری و ... را در زمره میراث طبیعی برشمرد.

مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی همچنین از ثبت آبشار پلکانی وارک واقع در 37 کیلومتری مسیر خرم آباد به عنوان یکی دیگر از زیبایی های کم نظیر سرزمین آبشارهای لرستان خبر داد.

آبشار وارک یکی از زیباترین آبشارهای کشور با 93 متر ارتفاع، قابلیت های منحصر به فرد و تنوع جانوری و گیاهی همچون درختان بلوط، انجیر کوهی دارای ظرفیت های فرهنگی و تاریخی است.
سرچشمه آبشار وارک یک صخره سنگی است که بعد از طی حدود ۱۵ متر از صخره دوم فرو ریخته و آبشار دوم را به وجود می آورد.

حضور نداشتن تیم ملی هندبال در بحرین با ارسال جریمه نقدی همراه شد
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات