طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
تغییر مسیر در خط 3 قطارشهری نداریم / پیشرفت فیزیکی 66 درصدی خط 2 قطار شهری مشهد
وروددومین سری از ناوگان خط 2 قطار شهری مشهد

شهردار مشهد از پیشرفت فیزیکی خط 2 معادل 66 درصد خبر داد و گفت: این خط در 3 فاز مورد بهره برداری قرار می گیرد.

شهردار مشهد, مشهد, قطار شهری, پیشرفت فیزیکی درصدی خط قطار شهری مشهد تغییر مسیر خط قطارشهری نداریم

شهردار مشهد, مشهد, قطار شهری, برج سلمان
به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، سید صولت مرتضوی در نشست خبری که به منظور تشریح فعالیت های مدیریت شهری در 3 سال گذشته برپا شد اظهار کرد: خط 2 قطارشهری مشهد با پیشرفت 66 درصدی همراه است و در 3 فاز به بهره برداری خواهد رسید.

وی افزود: فاز اول که دپو تا میدان شهدا است در بهمن ماه سال جاری به بهره برداری می رسد و فاز دوم که از میدان شهدا تا میدان شریعتی است در اردیبهشت ماه 96 افتتاح خواهد شد. همچنین فاز 3 از محل میدان شریعتی تا شهید فکوری در آذرماه 96 مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه تعداد 4 ایستگاه خط 2 قطارشهری مشهد در حال تکمیل معماری است، عنوان کرد: ایستگاه های A2، B2، C2 و G2 در این فاز است و ایستگاه D2 در حال تکمیل سازه است و فعلا به صورت ایستگاه مرکزی مورد استفاده قرار می گیرد و ایستگاه های F2 و G2 در حال تکمیل سازه و معماری است.

شهردار مشهد با بیان اینکه ایستگاه های بعدی نیز در حال اتمام سازه هستند، گفت: ابعاد ایستگاه ها 14 در 120 متر است و عمدتا ایستگاه های خط 2 در دو طبقه احداث شده و ایستگاه های شریعتی و شهید کاوه در 3 طبقه بنا شده است.

مرتضوی با اشاره به اینکه ریل گذاری ازمحل دپوی خط 2 قطارشهری تا میدان راه آهن به اتمام رسیده است، افزود: بخشی از مسیر میدان راه آهن تا میدان شهدا نیز به پایان رسیده و بخشی دیگر در مرحله بتن ریزی است.

وی در ادامه بیان کرد: تعداد 3 رام قطار شامل 15 واگن در محل دپو مستقر شده و 3 رام دیگر در بندر عباس است تا برای مونتاژ به تهران اعزام شود.

شهردار مشهد ادامه داد: برای تامین برق مورد نیاز خط 2 تاکنون 44 میلیارد تومان به حساب کمپانی برق استان واریز شده است.

مرتضوی در خصوص هزینه کرد خط 2 نیز گفت: از سال 88 تا پایان 92 مبلغ ریالی 195 میلیارد تومان و مبلغ ارزی 55 میلیون یورو پرداخت کردیم که در مجموع 418 میلیارد تومان با احتساب 17 درصد پیشرفت است.

وی خاطر نشان کرد: از سال 92 تاکنون مبلغ ریالی 606 میلیارد تومان و مبلغ ارزی 73 میلیون یورو هزینه شده در مجموع نیز 900 میلیارد تومان برای 49 درصد پیشرفت فیزیکی هزینه شده است.
مرتضوی با تاکید بر اینکه برای اتمام خط 2 به 700 میلیارد تومان اعتبار دیگر نیاز است، عنوان کرد: البته منابع ارزی و ریالی این پروژه تامین شده و دغدغه ای در این خصوص نداریم.

وی در خصوص مشخصات خط 3 نیز گفت: خط 3 قطارشهری 28.5 کیلومتر است و برای تملک میدان فردوسی 120 میلیارد تومان هزینه پرداخت شده است.

شهردار مشهد با اشاره به اینکه هر دو دستگاه حفار 1200 متر حفاری کرده است، بیان کرد: خط 3 از شمال غربی به جنوب شرقی از شهرک ابوذر به امیریه طی مسیر می کند.

مرتضوی با اشاره به اینکه تا قبل از مهر 92 حدود 51 درصد از اتوبوس ها در بخش خصوصی فعالیت می کرد، اظهار کرد: در دوره مدیریت جدید این رقم به 73 درصد افزایش یافت.

وی به بهره برداری از 281 اتوبوس جدیدالورود طی سال های 92 تا 95 اشاره کرد و گفت: 112 اتوبوس دیگر نیز تا هفته های آتی به بهره ‎برداری خواهد رسید و در مجموع در این دوره 400 دستگاه اتوبوس جدید مورد استفاده قرار می گیرد.

شهردار مشهد با اشاره به معطلی برخی اتوبوس ها به علت گازوئیل سوز بودن، توضیح داد: 114 دستگاه اتوبوس گازسوز را تعمیر کردیم و به بهره برداری رسید.

مرتضوی اضافه کرد: از سال 88 تا 90 تعداد 1158 دستگاه اتوبوس نو وارد ناوگان اتوبوسرانی مشهد مقدس شد و 82.5 درصد اعتبارات آن از محل منابع دولتی تامین گردید.

وی خاطر نشان کرد: در دوره جدید مدیریت شهری، رئیس جمهور در حرم مطهر قول 200 دستگاه جدید را داد. اما تلاش های ما تاکنون منجر به تامین 20 میلیارد تومان شده است. یعنی 115 میلیارد تومان مورد نیاز است که 20 میلیارد آن پرداخت شده و مابقی تا سقف 400 دستگاه را شهرداری خریداری کرده است.

تنها 8 دستگاه اتوبوس وعده داده شده رئیس جمهور محقق شده است

شهردار مشهد توضیح داد: نزدیک 18.5 درصد از اتوبوس های وعده داده شده رئیس جمهور معادل 8 دستگاه محقق شده است. در حالی که این رقم در گذشته به مراتب چشمگیرتر بود.
مرتضوی در خصوص نوسازی تاکسی های فرسوده اظهار کرد: از سال 83 تا 93 تعداد 1909 تاکسی نوسازی شد همچنین از سال 93 تا پایان نیم سال اول 95 بیش از 3000 تاکسی نوسازی شده است.

وی همچنین به کسب رتبه برتر کشور در ساماندهی و نظارت بر سرویس های مدارس اشاره کرد و ادامه داد: افتخارات دیگری در زمینه تاکسیرانی کسب شده است.

شهردار مشهد به ارائه ارقامی در حوزه قطارشهری و میزان جابه جایی مسافر و کاهش سرفاصله زمانی اعزام اتوبوس ها پرداخت و گفت: همچنین سازمان بار نیز تاقبل از مهر 92 تعداد 42 پروانه بهره برداری بار صادر کرده بود که تا پایان نیم سال اول 95 این رقم به 216 پروانه رسیده است که تحول 5 برابری را نشان می دهد.

مرتضوی تعداد دوربین های ثبت تخلف را 78 دستگاه خواند و گفت: این تعداد به 109 دستگاه افزایش یافته است.

وی تعداد دوربین های نظارت تصویری را 193 دستگاه دانست و افزود: این تعداد به 310 دستگاه افزایش یافته است.

شهردار مشهد به احداث 13 پل عابر پیاده جدید و تجهیز 20 پل دیگر اشاره کرد و ادامه داد: بالغ بر 60 میلیارد ریال برای تجهیز پل ها به آسانسور اختصاص داده شده است.

مرتضوی در بخش دیگری از صحبت های خود به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت و در واکنش به سوالی پیرامون تغییر مسیر خط 3، گفت: بر اساس مطالعات انجام شده پیش بینی شده بود احتمال تغییر وجود دارد. اما با نشست های کارشناسی که صورت گرفت اکنون به زرس قاطع اعلام می کنم خط 3 در محدوده مصوب اجرایی خواهد شد و تغییرات محسوسی نخواهد داشت.

شهردار مشهد توضیح داد: دولت باید کمک 50 درصدی به اجرای خطوط قطار شهری داشته باشد. برای تکمیل خط یک به صورت صددرصدی کمک صورت گرفت. در سال 93 حدود 95 میلیارد تومان تخصیص داده شد و در سال 94 تقریبا 48 درصد از بودجه تخصیص داده شد.

مرتضوی افزود: یعنی 119 میلیارد تومان در بودجه پیش بینی شده بود که 58 میلیارد آن پرداخت شد. در سال 95 ، رقم 120 میلیارد تومان مصوب شد که تاکنون در حال مذاکره برای اخذ 45 میلیارد تومان هستیم.

وی ادامه داد: امروز به لحاظ مشکلات که وجود دارد، مردم تمایلی به خرید اوراق مشارکت ندارند و شهرداری ‎ها چاره ای جز اینکه با بنگاه های اقتصادی وارد مذاکره شوند، ندارند.

شهردار مشهد تصریح کرد: به استناد قانون بازپرداخت 50 درصد اصل و سود اوراق مشارکت بر عهده دلت و مابقی برعهده شهرداری است. البته در سنوات گذشته که اوراق منتشر شد و اجازه ندادیم این سود معطل بماند و پرداخت کردیم.

مرتضوی با اشاره به اینکه هیچ تغییری در عمق خط 3 وجود ندارد، به تغییر مبانی پیمان در خط 2 اشاره کرد و گفت: خوب است نیمه پر لیوان را دید. پیشرفتی که انجام شده 66 درصد است.

تمام پروژه ‎های کشور با نوسانات قیمتی همراه بوده است

وی در خصوص خسارت پرداختی برای خط 2، عنوان کرد: تفاوت قیمت به علت نوساناتی بود که در کل کشور به وقوع پیوست و در تمام پروژه ها بود و مختص یک پروژه نبود که باید جبران شود.

شهردارمشهد با اشاره به اینکه قصدم کالبدشکافی گذشته نیست، گفت: هیچ وقت وارد گذشته دیگران نشده ام اما هیچ وقت نیز دنبال این نباشید که پاسخگوی گذشته باشم.

مرتضوی در خصوص طلب و بدهی شهرداری گفت: اززمانی که شهرداری را تحویل گرفتیم، 2هزار میلیارد تومان بدهی داشت که بالغ بر 1600میلیارد آن پرداخت شده است.
شهردار مشهد عنوان کرد: پدافند غیرعامل در تمامی پروژه های شهری به ویژه پروژه قطارشهری لحاظ شده است.

مرتضوی در واکنش به سوالی پیرامون دریافت استفتاء برای هزینه کرد در کربلای معلی، گفت: شهرداری در این زمینه استفتاء نمی کند بلکه بر اساس مصوبات شورای اسلامی شهر مشهد اقدام می کند و کسی استفتاء می کند که شبهه دارد و ما شبهه ای در این کار نداریم.

وی در خصوص جذب سرمایه در این دوره گفت: اقدامات خوبی صورت گرفته است. سرمایه گذاری در کشور با رکود جدی مواجه بود. تقریبا ساخت و ساز در کل کشور بالغ بر 50 درصد تعطیل بود.

شهردار مشهد افزود: سرمایه گذاری در صنعت ساختمان دچار رکود بود اما در شهرداری مشهد بالغ بر 60 هزار میلیارد تومان پروژه های سرمایه گذاری آماده شد که بخشی از آن وارد قرارداد با سرمایه گذاران شده است.

مرتضوی با اشاره به ضرورت همکاری شهرداران و مشارکت با مردم در آبادانی حاشیه شهر، گفت: در آینده باید بدون اخذ دریافت مبلغ مشارکت از شهروندان، نسبت به توسعه و آبادانی این محدوده اقدام شود.

وی با اشاره به اینکه پروژه میدان شهدا یکی از بزرگترین پروژه های مشهد و کشور است، گفت: اساسا احداث پروژه ها ناشی از تفکرات بشری است. چون تفکرات، معلومات و دانش انسان ها دارای نقص است، ممکن است در هر کاری نقصی ببیند.

شهردار مشهد اضافه کرد: به اعتقاد من پروژه میدان شهدا یکی از بهترین پروژه هایی است که اجرایی شده است. منکر اینکه ممکن است پروژه دارای نقص باشد، نیستم.

مرتضوی خاطر نشان کرد: باید اجازه داد پروژه تکمیل شده و خود را نشان دهد. المان ها، آبنماها، ایستگاه های قطارشهری و ... احداث شود تا پس اظهار نظر در خصوص آن صورت گیرد. البته باب نقد همواره باز است.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون پروژه میدان شهدا 75 درصد پیشرفت دارد، اظهار کرد: هر صاحب نظری که پیشنهاد اصلاحی دارد، بر دیده منت می گذاریم و آن را می پذیریم.

شهرداری با تخلفات پروژه سلمان که منجر به حادثه شد، برخورد می کند

شهردار مشهد در خصوص پروژه سلمان گفت: شهرداری در چارچوب برخوردهایی که با سایر پروژه ها می کند، با تخلفات پروژه سلمان که منجر به حادثه شد، برخورد می کند.

شهردار مشهد در خصوص مسایل پیش آمده با شورای عالی شهرسازی و معماری کشور، عنوان کرد: نگاه ما تعاملی است، با تعامل است که امورات شهر می گذرد البته ممکن است عده ای سر ناسازگار داشته باشند اما صبوری می کنیم.

مرتضوی با بیان اینکه ملتزم به قانون هستیم، اظهار کرد: هر چه در چارچوب قانون مصوب شود، عملیاتی می کنیم. اما آنچه خارج از قانون و ضوابط است، اجرا نمی کنیم.

وی گفت: تصویب طرح های جامع وظیفه شورای عالی شهرسازی و معماری است. اما تعداد طبقات و پیشروی طولی و ... در چارچوب طرح های تفصیلی است و از وظایف کمیسیون ماده 5 به شمار می رود که این کمیسیون نیز در استان تشکیل می شود.

شهردار مشهد در خصوص ناوگان خط 2 قطارشهری، اظهار کرد: تعداد 30 واگن خط 2 وارد کشور شده و بر اساس برنامه زمانبندی شده مابقی ناوگان نیز به مرور وارد کشور خواهد شد.

به گل نشستن خط 2 قطار شهری مشهد
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات