طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

دانستنی های علمیتغییرات آب و هوا چگونه حال ما را دگرگون می کنند؟
غذاهایی که با تغییرات آب و هوایی از یاد می روند

آیا تا به حال فکر کرده اید که تغییر آب و هوا چگونه بر سلامت ما تاثیر می گذارد؟ این طور که پیداست، سرماخوردگی تنها تاثیر سرد شدن هوا نیست، بلکه بسیاری از مشکلات سلامتی به تغییر فصل ها مرتبط هستند.

مجله دیجی کالا - زهرا غلامی: آیا تا به حال فکر کرده اید که تغییر آب و هوا چگونه بر سلامت ما تاثیر می گذارد؟ این طور که پیداست، سرماخوردگی تنها تاثیر سرد شدن هوا نیست، بلکه بسیاری از مشکلات سلامتی به تغییر فصل ها مرتبط هستند.

سلامت, انسان, محققان, تغییرات آب هوا حال دگرگون

محققان, آب و هوا, انسان, سلامت


طبق یک مقاله پژوهشی درباره رابطه بین حالت هوا و درد، از سال ۴۰۰ پیش از میلاد، مردم از درد مفصل ناشی از تغییر هوا شکایت می کردند.

داستان ها و حکایت های بسیاری درباره این موضوع وجود دارد، اما این بدین معنی نیست که شواهد و مدارک بسیاری هم وجود دارد. تا به امروز، ما هنوز دقیقا مطمئن نیستیم که چرا هنگام بارش باران تجربه درد بیشتر می شود، اما احتمالا علتش این است که هوای سرد باعث کاهش فشار اتمسفر می شود.

فشار اتمسفر همیشه سر جایش هست، اما وقتی با شروع فصل سرد، ناگهان فشار هوا کم می شود، گاز درون بدن مان می تواند منبسط شود. این شامل گاز درون مایعات مفصل ها هم می شود که ناگهان فشار بیشتری به آسیب های کهنه ای وارد می کنند که هیچ وقت ۱۰۰ درصد درمان نشدند. فشار کم هوا می تواند منجر به سردرد هم بشود.

و البته بین هوا و وضعیت روحی هم ارتباطی وجود دارد. اختلال عاطفی فصلی (شکلی از افسردگی خفیف که معمولا با هوای تاریک و سرد اتفاق می افتد) در فصل سرد بیشتر رایج است، اما در واقع آمار خودکشی در فصل بهار و اوایل تابستان بیشتر است. درباره دلیل این موضوع، نظریه هایی وجود دارد. یکی اینکه گرمای ناگهانی فصل بهار و تابستان می تواند وضعیت شیفتگی ایجاد کند و این می تواند خطر خودکشی را افزایش دهد.

همچنین بهار می تواند مشکلات التهاب را بدتر کند. از طرف دیگر، می دانیم که بین التهاب و خودکشی یک رابطه مستقیم وجود دارد. یک علت روان شناسی آن نظریه «وعده های شکسته شده» است: ما معمولا انتظار داریم که در زمستان احساس بدی داشته باشیم و با آمدن بهار حال مان بهتر شود. وقتی بهار فرا می رسد و همچنان احساس بدی داریم، ناامید تر می شویم، چون انتظار داریم همه در آب و هوای گرم خوشحال و سرحال باشند.

هوای سرد با افزایش خطر حمله قلبی هم ارتباط دارد. یکی از دلایل زیاد این موضوع این است که بسیاری از افراد در زمستان عمده ورزش نمی کنند. تعداد کمی از افراد در ماه های زمستان تناسب اندام دارند. بعد از یک برف سنگین، باید بیرون برویم و با زحمت عمده برف را با بیل از محل عبور و مرور کنار بزنیم، این می تواند به قلب آسیب برساند.

هوای گرم برای کسانی که دیابت دارند، می تواند مشکلاتی ایجاد کند. طبق یکی از پژوهش هایی که در ژورنال نیچر منتشر شده، در هوای گرم، افراد بیشتری به خاطر مشکلات ناشی از دیابت در بیمارستان بستری می شوند. مشکل قند خون می تواند فرایند تعریق را سخت تر کند، در نتیجه افراد مبتلا بیشتر ادرار می کنند. این باعث می شود افراد دیابتی بیشتر داغ کنند و آب بدن شان را از دست دهند.

این واقعیت ها می توانند هشدارهایی برای همه ما باشند. ممکن است ما فکر کنیم که شکست ناپذیر هستیم و می توانیم در برف یا گرما مقاومت کنیم، اما شاید سلامت جسمی و ذهنی ما بیشتر از آنچه که تصور می کنیم، به فشار اتمسفر و افت و خیز دمای هوا بستگی دارد.

عواقب تغییرات آب و هوایی در 15 سال آینده
facebook google telegram twitter whatsApp