طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسیدر کنار ملت و دولت عراق می مانیم | قاسمی
کمک تهران به بغداد با درخواست رسمی دولت عراق و نظر مثبت رهبری بود | ولایتی

سخنگوی وزارت خارجه ایران با تاکید بر اینکه از هرگونه مبارزه دولت عراق علیه تروریست ها حمایت می کنیم، گفت: تا پاکسازی کامل عراق و برقراری ثبات در این کشور در کنار ملت و دولت این کشور خواهیم ماند.


عراق, بهرام قاسمی

خبرگزاری فارس: بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در گفت وگو با خبرگزاری صدا و سیما درباره تناقض حضور آمریکایی ها در عملیات موصل با وجود نقش حمایتی از داعش و دیگر گروه های تروریستی اظهار داشت: نگاه های مختلفی درباره حاضران در صحنه عراق و منطقه وجود دارد، یکی نگاه بدبینانه و یکی نگاه خوشبینانه.

وی افزود: ما از هرگونه رفتاری که در مبارزه و مقابله با تروریسم به صورت صادقانه باشد حتما حمایت می کنیم و مهم تر این است که به آنچه دولت عراق به عنوان دولتی مستقل تصمیم بگیرد احترام می گذاریم و حتما قصد دخالت در مسائل داخلی این کشور نداریم.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه آنچه مهم است موصل بخشی از خاک عراق است و سرنوشت آن و تصمیم گیری درباره آن به دولت این کشور مربوط می شود، عنوان کرد: به همین علت، هر آنچه با خواست و هماهنگی دولت عراق در چارچوب مبارزه با تروریسم اتخاذ شود، گامی مثبت است.

قاسمی ادامه داد: ما از ابتدا به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی کشور همسایه، عراق احترام گذاشته، به آن پایبند بوده، برایش سرمایه گذاری کرده و به آن اهمیت بالایی داده ایم و این مواضع ما تغییرناپذیر است.

وی اضافه کرد: ما عراقی باثبات و توسعه یافته می خواهیم که از صلح و ثبات برخوردار باشد و بتواند از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود دفاع کند.

سخنگوی وزارت خارجه با تاکید بر اینکه از هرگونه مبارزه ای که دولت عراق بتواند علیه تروریست ها داشته باشد و آنان را از این کشور براند، حمایت می کنیم، تصریح کرد: همچنانکه بارها اعلام کرده ایم تا پاکسازی کامل عراق و برقراری ثبات در این کشور در کنار ملت و دولت این کشور خواهیم ماند.

قاسمی افزود: ما در کنار همه قشرها، همه پیروان مذاهب، قومیت ها و قبایل و گروه های متفاوت عراقی که همواره و در طول تاریخ به طور مسالمت آمیز کنار یکدیگر زندگی کرده اند و می کنند خواهیم بود و به آنان کمک می کنیم.

وی مبارزه با تروریسم را سیاست اصولی و تغییرناپذیر کشورمان از گذشته تاکنون دانست و تاکید کرد: همانطور که در سالیان گذشته تاکنون در عمل نشان داده ایم ما در مبارزه با تروریسم با هیچکس تعارف نداریم و شوخی نمی کنیم و به صورت جدی و در این مبارزه سهیم خواهیم بود و از آن حمایت می کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از هرگونه مبارزه جدی و صادقانه علیه تروریسم در منطقه به ویژه در کشورهای همسایه حمایت می کند و در آن سهیم است و خواهد بود.

قاسمی تاکید کرد: تا پاکسازی کامل عراق از گروه های تروریستی و برقراری ثبات کامل در این سرزمین در کنار ملت و دولت این کشور قرار داریم.

وی با اشاره به شروع عملیات موصل گفت: موضوع موصل موضوع بسیار جدی و اساسی است که مدت هاست در منطقه به ویژه در سطح دولت عراق مطرح است، جایی که متاسفانه به تصرف تروریست ها درآمد و به پایگاه آنان تبدیل شد.

سخنگوی وزارت خارجه خاطرنشان کرد: اینکه عملیات موصل به طور جدی و با خواست و هماهنگی دولت مرکزی عراق علیه تروریست ها و در دفاع از تمامیت ارضی این کشور شروع شده است و ادامه می یابد خبر خوبی است.

قاسمی در پایان ابراز امیدواری کرد دولت و ارتش عراق بتوانند سرزمین خود را از شر تروریست ها رها کنند و صلح و ثبات و آرامش و توسعه بر این کشور حاکم شود.

نقش ایران در عراق؛ محور اصلی جلسه اطلاعاتی دولت آمریکا و ترامپ
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات