طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

دانستنی های علمیایرانسل کاربران تلگرام را به دردسر انداخت
استفاده از الفاظ رکیک آکسفورد را به دردسر انداخت

مساله سلب مالکیت سیم کارت های ایرانسل از افرادی که به مدت ۹۰ روز از سیم کارت شان استفاده نکنند، به موضوع داغ این روزها تبدیل شده و برای بعضی از کاربران نگرانی ها و سوالاتی را ایجاد کرده است.

مجله دیجی کالا - اسماعیل دلخموش: مساله سلب مالکیت سیم کارت های ایرانسل از افرادی که به مدت ۹۰ روز از سیم کارت شان استفاده نکنند، به موضوع داغ این روزها تبدیل شده و برای بعضی از کاربران نگرانی ها و سوالاتی را ایجاد کرده است.

ایرانسل, تلگرام, اپراتور, ایرانسل کاربران تلگرام دردسر انداخت

تلگرام, اپراتور, سیم کارت, ایرانسل

برای پاسخ به این سوال ها دیجی کالا مگ با روابط عمومی ایرانسل مصاحبه کرده است. روابط عمومی کمپانی ایرانسل به کاربرانی که سیم کارت شان سلب مالکیت شده توصیه کرده است که در پیام رسان تلگرام خود قطعا تایید دومرحله ای را فعال کنند و پیش از قرار گرفتن اطلاعات پیام رسان خود در اختیار صاحبان جدید شماره های غیرفعال، این اطلاعات را کاملا پاک کنند.

مدتی است که کمپانی ایرانسل از کمپانی های مخابراتی فعال در ایران در مورد تعلیق سیم کارت های غیرفعال به کاربران خود هشدار داده است. نخستین بار در اطلاعیه این کمپانی اشاره شده بود که «کلیه سیم کارت های اعتباری کمپانی خدمات ارتباطی ایرانسل که بعد از فعال سازی، حداقل به مدت ۹۰ روز متوالی منتهی به ۲۰ مرداد ۱۳۹۴ خاموش بوده و یا از آنها هیچ استفاده ای نشده باشد، در صورت عدم فعالیت تا پایان روز ۲۰ آبان ۱۳۹۴، به حال تعلیق دائم درآمده و به مالکیت کمپانی خدمات ارتباطی ایرانسل بازگردانده می شود».

براساس آنچه در اطلاعیه ایرانسل اشاره شده بود منظور از فعالیت، «برقراری تماس، ارسال و یا دریافت MMS و SMS  غیر تبلیغاتی، شارژ مجدد و یا استفاده از اینترنت همراه است».

این موضوع باعث ایجاد برخی ابهامات در میان کاربران این اپراتور شد. در عین حال چند روزی است که بحث درباره استفاده از اکانت تلگرام صاحبان شماره های قبلی سیم کارت های ایرانسل هم داغ شده است. در واقع اگر سیم کارت فرد سلب مالکیت شود صاحب جدید آن می تواند از شماره صاحب قبلی استفاده کند و از طریق آن به شبکه های اجتماعی او از جمله اطلاعات و مسیج های شخصی او در تلگرام دسترسی پیدا کند.

این مساله باعث شد پلیس فتا هم درباره موضوع به اظهارنظر بپردازد.

سرهنگ نیک نفس ، رئیس مرکز تشخیص و جلوگیری از جرائم سایبری پلیس فتا هم در این باره در گفتگو با مشرق نیوز به کاربران گفته است «پیش از فروش سیم کارت خود تمامی اکانت های فعال درشبکه های اجتماعی و پیام رسان ها را غیر فعال کنند و حتی لازم است پیش از واگذاری سیم کارت، کانال ها و گروه های فعال در شبکه های اجتماعی را نیز غیر فعال و حذف کنند و علاوه بر این تصویر و فیلم های بارگذاری شده را هم از شبکه های اجتماعی حذف نمایند».

به علت اهمیت موضوع و برای شفاف سازی بیشتر، دیجی کالا مگ در همین زمینه با روابط عمومی کمپانی ایرانسل به مصاحبه پرداخته است.

روابط عمومی ایرانسل در گفتگو با دیجی کالا مگ درباره مساله سلب مالکیت سیم کارت های ایرانسل گفت: کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در مصوبه شماره ۱ جلسه ۲۱۷ مورخ ۸/۴/۱۳۹۴ خود با ­توجه به افزایش تقاضا برای سیم­ کارت­ های اعتباری شبکه­ های تلفن همراه کشور و در راستای حمایت از حقوق مشترکان و افزایش رضایت آن ها و به منظور ساماندهی استفاده از این سیم­ کارت­ ها در جهت بهره­ مندی موثر و کارآمد از شماره­ ها که جزء منابع کمیاب محسوب می­ شوند و همچنین جبران هزینه­ های اپراتورها، دستور­العمل مدیریت سیم­ کارت­ های اعتباری را تصویب کرده است.

بر اساس این مصوبه که درباره همه اپراتورها صادق است، اپراتورهای تلفن همراه قانونا مجاز هستند تا سیم کارت های اعتباری غیرفعال موجود در شبکه را بعد از طی مراحل قانونی سلب مالکیت کنند. البته لزوما همیشه این اتفاق نمی افتد اما این حق برای اپراتور محفوظ است. شماره های تلفن همراه در زمره سرمایه های ملی محسوب می شوند و این قانون نیز برای نیاز به پاسخگویی به تقاضای موجود در بازار و نبود شماره آزاد وضع شده و محدود به شبکه ایرانسل نیست و در سایر اپراتورها هم به وقوع می پیوندد.

روابط عمومی ایرانسل به ما گفت: «ما علاقه ای به سلب امتیاز سیم کارت های غیر فعال نداریم و تا حد امکان نیز تلاش می کنیم که این اتفاق نیفتد؛ ولی در عین حال در برخی مواقع به علت محدودیت هایی که در رنج شماره ها وجود دارد مجبور به این کار هستیم. در چنین مواقعی نیز ملاک ما برای غیر فعال بودن سیم کارت، به مراتب فراتر از حداقل زمان تعیین شده در مصوبه کمیسیون است.»

به گفته روابط عمومی ایرانسل، این اپراتور درباره سلب مالکیت اطلاع رسانی لازم را انجام می دهد و مشترکان می توانند به سادگی با انجام هرگونه فعالیت در شبکه، سیم کارت خود را مجددا فعال و از سلب مالکیت پیشگیری کند.

یکی از مشکلاتی که احتمالا برای فردی که سیم کارتش سلب مالکیت می شود پیش خواهد آمد استفاده صاحب جدید از شبکه های اجتماعی او و بویژه پیام رسان تلگرام است. روابط عمومی ایرانسل در این باره به دیجی کالا مگ گفت: این موضوع یکی از مشکلات موجود در پیام رسان تلگرام است و ما در این زمینه به مشترکان خود هشدار داده ایم. توصیه ما به کاربران تلگرام این است که موارد ایمنی را لحاظ کنند.

کاربران تلگرام بهتر است گزینه «تایید دو مرحله ای» (Two-Step Verification) را در پیام رسان تلگرام فعال و برای حساب تلگرام خود یک رمز عبور شخصی تعیین کنند تا اگر فرد دیگری قصد داشت با همان شماره در دستگاه دیگری حساب کاربری فرد را فعال کند نیاز به وارد کردن رمزعبور داشته باشد. از طرفی ایرانسل به همه افرادی که سیم کارت شان را تغییر مالکیت داده اند اکیدا توصیه می کند قطعا حساب تلگرام خود را پاک (Delete Account) کنند.

عکس های خانه ای که کاربران اینترنت را به وحشت انداخت
facebook google telegram twitter whatsApp