طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسیپیشروی برق آسا به سمت موصل
قبلروی ارتش عراق دَر جنوب موصل+عکس

نیروهای عراقی از شروع عملیات آزادسازی موصل تاکنون موفق شدند چندین روستا را از چنگ تروریستهای داعشی آزاد کنند و این در حالی است که پیشروی برق آسای نیروهای عراقی همچنان ادامه داد.

خبرگزاری تسنیم: پیشروی برق آسای نیروهای عراقی به سمت شهر موصل از چندین محور ادامه دارد.

 بر اساس این نقل از، نیروهای ارتش عراق عملیات خود را از پایگاه القیاره شروع کردند و از محور جنوبی به سمت منطقه الشوره پیشروی کردند. این منطقه مهمترین و اصلی ترین خط دفاعی عناصر داعش در جنوب موصل به شمار می رود.

نیروهای عراقی  5 روستای "إبراهیم الخلیل"،"العدلة"،"کان حرامی"، "عباس رجب"  و"جدیدة"، در محور الکویر در شرق موصل را از چنگ تروریستهای داعشی آزاد کردند و پیشروی آنها به سمت روستای بلاوات ادامه دارد.

این در حالی است که 5 نیروی پیشمرگه کرد در درگیری با گروه تروریستی داعش در منطقه الخازر در شمال موصل کشته شدند.

یک منبع امنیتی نیز گفت که نیروهای پیشمرگه موفق شدند 8 روستا در  منطقه الخازر را از چنگ داعش آزاد کنند که این روستاها عبارتند از "باصخره" و"ترجله" و"بازکرتان" و"شیخ أمیر" و"بدنه الکبری" و"بدنه الصغری" و"کبرلی" و"شاقولی". همزمان جنگندههای ائتلاف بین المللی مواضع داعش را در این نقاط بمباران کردند.

پایگاه خبری رووداو نیز نقل از داد که نیروهای پیشمرگه از سه محور به مواضع داعش حمله کردند و موفق شدند به چهارراه شهرستان الحمدانیه برسانند. این در حالی است که در پی به آتش کشیدن چاههای نفت توسط داعش، آسمان این شهر را دود فرا  گرفته است.

از سوی دیگر فرماندهی نیروهای داوطلب مردمی تاکید کرد که عملیات زمینی این نیروها هنوز انجام نشده و عملیات آنها تاکنون صرفا به حملات توپخانه ای  و موشکی دقیق به منظور حمایت از نیروهای امنیتی منحصر شده است.

حمله به موصل واقع در شمال عراق بزرگترین عملیات نظامی نیروهای عراقی از زمان خروج نیروهای آمریکایی از این کشور در سال 2011 میلادی تاکنون به شمار می رود و واشنگتن پیش بینی کرده است که داعش شکست بخورد.

موصل بزرگترنی شهری است که گروه تروریستی داعش آن را در اشغال خود دارد و این شهر که حدود یک و نیم تا دو میلیون نفر جمعیت دارد، آخرین پایگاه اصلی این گروه تروریستی در عراق به شمار می رود.

به نقل از خبرگزاری رویترز، برآوردها از مشارکت حدود 30 هزار سرباز ارتش عراق، نیروهای پیشمرگه کرد، نیروهای داوطلب عشایری برای بیرون راندن حدود 4 الی 8 هزار تروریست  داعشی حکایت دارد.

حیدر العبادی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، بامداد امروز ــ دوشنبه ــ از شروع عملیات آزادسازی شهر موصل از چنگال گروه داعش خبر داد.

حیدر العبادی در سخنانی تلویزیونی گفت: زمان پیروزی فرا رسید و عملیات آزادسازی موصل شروع شد.

نخست وزیر عراق روز گذشته از نزدیکی زمان آزادسازی شهر موصل از چنگ گروه تروریستی داعش خبر داده بود.

گروه تروریستی داعش سحرگاه روز بیستم خرداد (10 ژوئن) سال 1393 به موصل مرکز استان نینوا و دومین شهر بزرگ عراق واقع در 400 کیلومتری بغداد پایتخت این کشور حمله کرد و این شهر را به تصرف خود درآورد.

همزمان با قبلروی ارتش عراق بِه سوی موصل، عناصر داعش ریش هایشان را تراشیدند
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات