طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اقتصادینفت می تواند پل ارتباطی ایران و غرب باشد؟

نفت می تواند پل ارتباطی ایران و غرب باشد؟

پل ارتباطی ایران و مکزیک قوی تر می شود

روزنامه کریستین ساینس مانیتور در نقل ازی با اشاره به ابراز تمایل ایران برای جذب سرمایه گذاری خارجی در صنعت نفت خود نوشت: رییس جمهور ایران خواهان توسعه روابط تجاری خود با دیگر مناطق دنیا است.


بازار نفت خبرگزاری ایسنا: روزنامه کریستین ساینس مانیتور در نقل ازی با اشاره به ابراز تمایل ایران برای جذب سرمایه گذاری خارجی در صنعت نفت خود نوشت: رییس جمهور ایران خواهان توسعه روابط تجاری خود با دیگر مناطق دنیا است.

روزنامه کریستین ساینس مانیتور در ادامه نقل از خود نوشت: تقریبا یک هفته بعد از آن که وزارت خزانه داری آمریکا محدودیت معاملات بر پایه دلار کمپانی های خارجی با ایران را برداشت، وزیر نفت ایران اعلام کرد که این کشور در خواست های کمپانی های نفتی خارجی را می پذیرد. ایران یک بار دیگر به دنیا یادآوری کرد که دروازه هایش برای تجارت باز است.

این اعلام که کم تر از یک سال بعد از لغو تحریم های مرتبط هسته ای سازمان ملل علیه ایران انجام شده بخشی از خواسته ایران برای جذب سرمایه ای بیش از 150 میلیارد دلار برای افزایش یک میلیون شبکه ای نفت خود برای شروع دهه بعدی است. ایران پیش از این گفته است که اولویتش برای استخراج و تولید نفت توسط کمپانی های خارجی کشورهای همسایه است که با آن ها زمین نفت خیر مشترک دارد.

تاریخچه صنعت نفت ایران به سال 1908 باز می گردد، زمانی که برای نخستین بار نفت خام در جنوب غرب این کشور کشف شد. ایران در حال حاضر سومین تولید کننده بزرگ اوپک است و چهارمین ذخایر نفتی بزرگ دنیا و دومین ذخایر گازی را دارد.

جمهوری اسلامی بعد از سال 1979 و وقوع انقلاب با سرمایه گذاری خارجی به همکاری پرداخت که میلیاردها دلار را در طول این سال ها جذب کرده است اما این سرمایه گذاری ها بعد از آن که آمریکا و اتحادیه اروپا از سال 2011 تحریم هایی را علیه ایران وضع کردند، کاهش یافت. بنابراین چین به بزرگ ترین سرمایه گذار و شریک تجاری ایران تبدیل شد. تجارت چین با ایران در سال 2014 پنج برابر تجارت اروپا با ایران بوده است.

اگر چه چین تمایل دارد که این تجارت را گسترش دهد، حسن روحانی، رییس جمهور ایران قصد دارد روابط تجاری خود را با بخش های دیگر دنیا توسعه دهد اما اقتصاد هنوز آن طور که انتظار می رفت بعد از لغو تحریم ها رونق یابد، تقویت نشده است. بسیاری از بانک های بزرگ هنوز برای تجارت با ایران بازنگشته اند.

مقامات ایرانی، آمریکا را سرزنش می کنند. آن ها می گویند که اگرچه آمریکا و دیگر قدرت های جهانی تحریم های بین المللی را با اجرای توافق هسته ای لغو کرده اند، دیگر تحریم های واشنگتن علیه تهران ادامه دارد تا دورنمای تجارت با ایران را محدود کند.

وزارت خزانه داری آمریکا در هشتم اکتبر اعلام کرد که اکنون ایران می تواند از طریق موسسات مالی و بانک های غیرآمریکایی به دلار دسترسی داشته باشد هر چند که هم چنان اجازه ارتباط مستقیم با نظام مالی آمریکا را ندارد.

به نوشته کریستین ساینس مانیتور، ایران یک بازار با ریسک بالا و امتیازات بالا است.

قراردادهای نفتی باج دادن به غرب است
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات