طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسیاحمدی نژادی های بدلی وارد می شوند
رونمایی از پوستر جدید احمدی نژادی ها

اسامی آنهایی که هوای پاستور به سرشان زده است یکی بعد از دیگری مطرح می شوند، این روزها حتی برخی از آنهایی که روزگاری با رییس دولت های نهم و دهم در پاستور قدم می زدند بدشان نمی آید در قامت رییس دولت به پاستور بازگردند.


انتخابات ریاست جمهوری 96 خبرآنلاین: اسامی آنهایی که هوای پاستور به سرشان زده است یکی بعد از دیگری مطرح می شوند، این روزها حتی برخی از آنهایی که روزگاری با رییس دولت های نهم و دهم در پاستور قدم می زدند بدشان نمی آید در قامت رییس دولت به پاستور بازگردند.

بازار رقابت انتخابات ریاست جمهوری در این سوی میدان که اصولگرایان ایستاده اند آنچنان شلوغ شده که الآن جبهه یکتا هم می گوید :«ما هم نامزد داریم».

نام ها را پشت هم ردیف می کنند و از ایده هایشان برای اداره کشور می گویند ؛ همان ها که روزگاری در کنار محمود احمدی نژاد در پاستور قدم می زدند، الآن یک هویت سرشار از ابهام دارند تا آنجا که معلوم نیست که می خواهند «با» احمدی نژاد باشند یا «بی» او . این سر گیجگی سیاسی البته جزوی از شناسنامه آنهاست؛ چنانکه که برخی معتقدند اصل وجودی یکتا در همین سرگشتگی و مانور میان «با» و «بی» است. آنها که روزگاری که برخی می گفتند آمده اند تا اسب تراوای احمدی نژاد باشند تا امروز از جای خود تکان نخورده اند و دورتر از هر میدانی بوده اند که رقابتی در آن برقرار بوده است.

اما اکنون که آنها گفته اند می خواهند جزوی از بازی سیاسی باشند و در فرآیند انتخابات حضور یابند قطعا باید آنها را رصد کرد و با بررسی دگرباره چیستی شان به تصویری روشن تر رسید که یکتا و تصمیم سازانش چه در سر دارند .

حواریون آشوب زده

دوران صدارت محمود احمدی نژاد قطعا در نوع خود بی نظیر و یکتاست. این یکتایی البته نه در نظم و شیوه خوب سیاست ورزی و کشور داری که کلاسی برای «چگونه نبودن» است . مصداق اینکه هر چه او کرد دیگران تکرارش نکنند. در میانه همین یکتایی می توان خصوصیاتی همچون آشوب زایی در کابینه را هم یافت. آشوبی که نه از خارج از دولت بلکه از همان صندلی های صدر دولت سرچشمه می گرفت. نمونه اش همان ماجرای ظهور مشایی و ترقی او در دولت. آنچنان بلوایی به راه افتاد که برای نخستین بار در دولت های جمهوری اسلامی نیمی از کابینه به سمتی و نیمی دیگر به سمتی دیگر رفتند. برای در دولت ماندن «با» مشایی بودن فضیلت بود و برای اخراج از کابینه «بی» مشایی بودن علت مکفی .

شاید حتی بتوان دوران صدارت محمود احمدی نژاد را به دو دوره قبل از ماجراهای آقای رییس دفتر و پس از آن تقسیم کرد. این مبنا البته سرشروع تحولات مهمی هم بوده، چه درآرایش سیاسی و چه در رخدادهای بعد از آن.

همینجاست که می توان ریشه های تولد «یکتا» را یافت . جبهه ای با عنوان یاران کارآمدی و تحول ایران اسلامی و متشکل از وزرای سابق محموداحمدی نژاد، که یکی دو روز پس اعلام موجودیت از سوی معاون سیاسی وزیر کشور به علت نداشتن مجوز، غیرقانونی اعلام شد. یکتا مولود دوران پسا احمدی نژاد بود اما ردیف شدن نام های کابینه دولت نهم و دهم در فهرست موسسین آن نگاه ها را خیره به احمدی نژاد کرد. آیا او منفذی برای بازگشت به قدرت رسمی یافته بود؟ کسانی که پاسخی مثبت برای این سوال داشتند به جد می گفتند این یکتا همان اسب تروا ست. آمده است تا جای پای محمود را باز کند . می گفتند این حزب یک خصوصیت جذب کنندگی برای اصولگرایان دارد. آنجا که به جد از مشایی انتقاد می کردند.

ناگهان اما صدای آژیر احمدی نژادی ها همه تحلیل های اینچنینی را بی محتوا کرد. احمدی نژادی ها به روشنی گفتند :«این ها که آمده اند بدل اند و از ما نیستند» . چنانکه سایت دولت بهار که نزدیکترین رسانه به رییس دولت نهم و دهعم است در مطلبی نوشته بود "ریل یکتا با احمدی نژاد یکی نیست." این سایت با بیان اینکه ارتباطی بین این دو جبهه وجود ندارد ادامه داده بود: "درباره جبهه یکتا، ضمن احترام به شخصیت های موسس آن که در گذشته خدماتی انجام داده اند، خاطرنشان می شود که ریل این تشکل سیاسی با رئیس جمهور سابق کشورمان یکی نیست. و شایسته است از هر اقدامی که زمینه ایجاد تصور این همانی بین رفتار سیاسی جبهه یکتا و هواداران دکتر محمود احمدی نژاد می شود پیشگیری شود."

الآن زمان واکنش به این وابعد زدن احمدی نژادی ها بود. محمد عباسی وزیر پیشین ورزش و از موسسین یکتا در گفتگو ای گفته است: «ما آقای احمدی نژاد را تنها به عنوان رئیس جمهور دولت نهم و دهم که در خدمتشان بودیم قبول داریم و این جمع بدون مشورت با ایشان تشکیل شده است.» کامران دانشجو وزیر علوم دولت دهم و عضو هیئت موسس جبهه یکتا در حاشیه نخستین نشست جبهه مذکور اظهار گفت : «جبهه یکتا از مجموعه ای از یاران همفکرتشکیل شده است و این تشکل هیچ گونه رابطه تشکیلاتی با احمدی نژاد ندارد .البته نمی توان جبهه یکتا را متشکل از مدیران و وزیران دولت های نهم و دهم منهای احمدی نژاد دانست، بلکه اعضای این جبهه را مجموعه ای از نیروهای همسو و همفکر تشکیل می دهند.» دامنه بحث ها که بالا گرفت نقدها هم تند تر شد.

چنانکه زریبافان در یک گفتگو انتقاد تند و تیزی به احمدی نژاد داشت و گفته بود: «من پس از پایان دولت دهم اصلاً ولنجک نرفتم هیچ علاقه ای هم ندارم آنجا بروم و منتظرم که ان شاءالله آقای احمدی نژاد روزی رسماً از افکار انحرافی اعلام تبری بجوید و بگوید من آن افکار را قبول ندارم.» تیم رسانه ای دولت قبل نیز در واکنش به این گفتگو با انتشار مطلبی در سایت دولت بهار ضمن برشمردن رابطه صمیمانه زریبافان و مشایی در قدیم نوشتند: حال باید از زریبافان پرسید شما که اینقدر به شخص رییس دولت دهم انتقاد داشتید چرا جرات آن را نداشتید که مثل یک مرد واقعی استعفا بدهید و اجازه ندهید "ننگ"! احمدی نژادی بودن روی پیشانی تان بماند؟!


الآن یک چیز مشخص بود ؛ احمدی نژاد دلش با این تازه آمدگان به دنیای سیاست نبود . تازآمدگانی که نشانی از احمدی نژاد داشتند و اهدافی نامعلوم و مبهم .

اسب تراوا برای چه کسی آمده است؟

شاید بهتر است بی پرده تر سخن بگوییم . یکتا آمده است تا اسب تروا در میان اردوگاه احمدی نژادی ها باشد نه اردوگاه اصولگرایان. به یک معنا درست این است که بگوییم یکتا کارویژه ای دارد با موضوع کنترل احمدی نژادی ها . آنها همیشه سکوت بر لب دارند جز آن زمان که انتخاباتی در راه است و فهرستی پیش رو.

اینبار هم که زمانه انتخابات فرا رسیده باز آن ها لب به سخن گشوده اند. کامران دانشجو ، عضو شورای مرکزی جبهه یکتا می گوید:«در حال بررسی گزینه ها برای انتخابات ریاست جمهوری هستیم. همچنین درحال بررسی شاخص ها هستیم تا ببینیم افراد چه برنامه هایی دارند و در مورد این مسائل صحبت می شود تا به یک جمع بندی نهایی برسیم.» همسو با او سید محمد حسینی عضودیگر یکتا گفته است :«در حال حاضر اقدامات و مباحث جبهه یکتا بر موضوع انتخابات سال ۹۶ به ویژه انتخابات ریاست جمهوری متمرکز شده است؛ زیرا آثار و تبعات انتخاب رییس جمهور در تمامی حوزه های اجرایی کشور و حتی فراتر از آن تبلور خواهد یافت. از نظر جبهه یکتا مهم ترین و محوری ترین موضوعات پیرامون انتخابات سه امر حیاتی شامل گفتمان و برنامه ها، کاندیداها و ساز کار رسیدن به گزینه واحد در جمع نیروهای مؤمن، ارزشی و ولایی است که تاکنون در جلسات متفاوت به نتایجی دست یافته ایم ولی تصمیم گیری صورت نگرفته است.»

و الآن در چنین شرایطی است که نام 4 گزینه هم به میان آمده است :«رستم قاسمی ، کامران دانشجو ، حاجی بابایی و محمد عباسی».

بازی با کارت محمود

تحلیل را باید اینگونه به پایان برد؛ احمدی نژاد سیاست را به روش و قاعده منحصر به خودش بازی می کند؛ اما روش های دیگری هم هست که روش او را خیلی وقت است که ناکام کرده است. واقعیت تلخ برای او این است که چه احمدی نژاد بخواهد و چه نخواهد یکتا نشان او را دارد. آنها که در صدر صندلی های این تازه آمده به دنیای سیاست نشسته اند روزگاری با او در پاستور قدم می زده اند. احمدی نژاد نه اگر می خواست که اگر می توانست آنها را و نشان آن ها را تکذیب می کرد. او الآن می داند اگر بنا باشد به واسطه احمدی نژاد بودنش سهمی داشته باشد قبل از آنکه سبد را جلوی او بگیرند یکتا با کارت او بازی کرده است. اسب تروا دوباره زین شده؛ این خبر خوبی برای احمدی نژاد نیست.

احمدی نژاد مستقل وارد انتخابات 96 می شود؟
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات