طاها پخش

فرهنگی و هنری«الکساندر اسکارسگارد»، وایکینگی که تارزان شد
تمدید ویزای سرمربیگری الکساندر نوری

چند سال پیش شاید کمتر کسی فکر می کرد الکساندر اسکارسگارد، روزی به ستاره سینما تبدیل شود. او به معنی دقیق کلمه جوانی سرکش بود، برای مثال هیچ گاه نمی توان فردی که در میان بازی فوتبال تیم همربای در استکهلم، وسط زمین می دوید را فراموش کرد؛ آن فرد الکساندر اسکارسگارد بود.

روزنامه صبا - ترجمه از آرش واحدی: چند سال پیش شاید کمتر کسی فکر می کرد الکساندر اسکارسگارد، روزی به ستاره سینما تبدیل شود. او به معنی دقیق کلمه جوانی سرکش بود، برای مثال هیچ گاه نمی توان فردی که در میان بازی فوتبال تیم همربای در استکهلم، وسط زمین می دوید را فراموش کرد؛ آن فرد الکساندر اسکارسگارد بود. چند ساعت بعد از این حادثه او فیلم خود را در سایت یوتیوب می دید و به شدت از کار خود پشیمان بود. اسکارسگارد در این مورد می گوید : من بسیار شرمنده بودم، ولی هیچ گاه فکر نمی کردم چندین سال پس مسئولین شرکت برادران وارنر آثار تلویزیونی و سینمایی من را نادیده بگیرند و تنها به علت همان ویدئوی کذایی نقش تارزان را به من محول کنند.

سینمای جهان, سینمای جهان, بازیگران هالیوود, الکساندر اسکارسگارد وایکینگی تارزان

سینمای جهان, بازیگران هالیوود


کارگزار الکساندر زمانی فهمید که برادران وارنر به دنبال بازیگری می گردند که خصوصیات تندخو و حیوانی را به توان در آن مشاهده کرد. به جای چندین اثر معتبر سینمایی و تلویزیونی وی برای آن ها همان فیلم دویدن میان زمین فوتبال را ارسال کرد و توانست او را به ستاره های یکی از مهم ترین بلاک باسترهای تابستانی امسال مبدل کند. الکساندر اکنون 40 سال سن دارد و بخش اعظم محبوبیت خود و ورود به دنیای سینما را مدیون مجموعه تلویزیونی «خون واقعی» است. او کار خود را با نقش خون آشامی در تلویزیون آمریکا شروع کرد که با پیشینه ای وایکینگی ارتباط شخصی به خودش پیدا می کرد. الکساندر؛ متولد سوئد است و برخلاف جریان صنعت سینمای این کشور که در سال های اخیر بیشتر کارگردان به سینمای دنیا معرفی کرده است، جزو معدود بازیگران محبوب برآمده از زادگاه خود محسوب می شود.

الکساندر دوران نوجوانی پرشوری را پشت سر گذاشته و این در حالی است که وجنات و سکنات این روزهای وی، تفاوت های شایانی با دوره نوجوانی اش دارد. این در حالی است که وی در حال حاضر فیلم «جنگ با عالم و آدم» را بر پرده سینماها دارد، اثری که می توان ادعا کرد که هنر بازیگری اش را بیشتر از حضور در هر اثر دیگری به معرض نمایش گذاشته است. نکته قابل توجه در این میان نیز طریقه به دست آوردن نقش در اثر جان مایکل مک دونا است؛ مک دونا که تا به امروز آثار قابل توجهی چون «گارد» و «کالواری» را در کارنامه دارد،

با دیدن ویدئوی دویدن الکساندر در میان مسابقه فوتبال رضایت خود برای همکاری با وی را اعلام کرده است، در این مورد می گوید : مک دونا مشکلات زیادی برای ساخت نخستین اثر آمریکایی اش داشت، وی به دنبال بازیگری بود که بتواند نقش یک کاراگاه دیوانه را به خوبی ایفا کند، کسی که به نوشیدنی های الکلی اعتیاد دارد و با زمین وزمان سر ناسازگاری دارد. زمانی که اثرهای پیشین وی را دیدم بسیار متاثر شدم و سبعد با کارگزارم تصمیم گرفتیم دوباره همان ویدئوی کذایی را برای آن ها بفرستیم، تصمیمی که درست از کاردرآمد و مک دونا با تماشای آن من را برای ایفای نقش انتخاب کرد. 

این شیوه مواجهه با مسایل مهم سینمایی بی شک تفاوت اصلی الکساندر با ستاره های امروز سینما را رقم می زند. الکساندر در کارنامه اش تجربه همکاری با لارس فون تریه و یا پیتر برگ را دارد، از سوی دیگر او به مدت هفت سال در «خون واقعی» به یکی از محبوب ترین شخصیت های شبکه «اچ بی او» تبدیل شده بود و سال گذشته نیز در فیلمی چون «خاطرات یک دختر نوجوان» حضور یافت که در فهرست 10 فیلم برتر منتقدان نام آشنای سینما در پایان سال قرار گرفت. بنابراین علاقه مندان دنیای سینما و تلویزیون به راحتی متوجه می شوند که وی برای حضور در آثار پیش روی خود می تواند با تکیه بر کارنامه اش اقدام کند. شیطنت اسکارسگارد در این سن وسال، تنها علت محتمل رویکرد وی در انتخاب نقش هایش است.

سینمای جهان, بازیگران هالیوود, سینمای جهان, الکساندر اسکارسگارد وایکینگی تارزان

از سوی دیگر نباید فراموش کنیم که سال آینده شاهد حضور او در اثر فتوریستی دانکن جونز با نام «مسکوت» خواهیم بود. فیلمی که در آن نقش یک مسئول بار لال را بازی خواهد کرد که درپی گمشدن دوست خود با خلافکارهای شهرش مقابله می کند، در این مورد می گوید : دوست داشتم در نقشی مختلف ظاهر شوم تا توانایی های خودم را نیز محک بزنم. انتخاب نقش های مختلف برای یک بازیگر شاید تنها راه نشان دادن میزان انعطافپذیری ما باشد. دوست داشتم شخصیتی که دانکن جونز به رشته تحریر درآورده را کشف کنم و سبعد خودم را در قالب آن درآورم.

کمی به عقب تر بازمی گردم و درباره دلایل حضورش در «افسانه تارزان» از وی سوال می پرسم، پاسخ می دهد: من معمولا در فیلم های مستقل و کوچک بازی می کنم، دوست داشتم در اثری پرهزینه و بزرگ نیز ظاهر شوم. حضور در نقش تارزان برای من تجربه ای بسیار جدید و عجیب محسوب می شد. الکساندر اسکارسگارد این موضوع را به درستی درک کرده است که حضور در فیلمی به کارگردانی دیوید یاتس که آثار پرفروش سری فیلم های «هری پاتر» را در کارنامه دارد، می تواند یکی از بهترین تجربیات حضور در یک بلاک باستر را برای بازیگر مهیا سازد. فیلم «افسانه تارزان» توانست چند هفته در صدر جدول فروش هفتگی قرار بگیرد و با فروشی بالغ بر 140 میلیون دلار در چند هفته اول تجربه ای مختلف را برای وی به عنوان بازیگر رقم بزند. اسکارسگارد در مورد روزهای فیلمبرداری اثر اضافه می کند: هنگامی که مشخص شد من در نقش تارزان ایفای نقش خواهم کرد شروع دوره عجیبی در زندگی ام بود.

من به مدت 9 ماه به باشگاه می رفتم، سبعد در محل فیلمبرداری حاضر می شدم و پس به رختخواب می رفتم و بیهوش می شدم. این تجربه ای بسیار مختلف برای من که در آثار مستقل زیادی حضور یافته ام، به حساب می آمد و تازه معنی ایفای نقش در یک بلاک باستر و تفاوت هایش با دیگر فیلم ها را می فهمیدم. فرایند ساخته شدن فیلم بسیار سخت بود و برنامه ریزی های مربوط به تکمیل اثر شامل کارهای روزمره من نیز می شد؛ به این معنی که حتی رژیم غذایی من باید طبق برنامه ای از پیش تعیین شده چیده و در میانه راه تقریبا حس می کردم تبدیل به یک روبات شده ام.

سینمای جهان, سینمای جهان, بازیگران هالیوود, الکساندر اسکارسگارد وایکینگی تارزانحال موقعیت مناسبی به دست آمده است که در مورد تجربه جدید وی یعنی «جنگ با عالم وآدم» بیشتر صحبت کنیم، اثری که در حقیقت نسخه ای سیاه از ترکیب پلیس بد و پلیس افتضاح است. دو کاراگاه خشن و دیوانه از هرطریقی می خواهند خواسته های خود را به سرانجام برسانند و در راه رسیدن به اهداف خود از انجام هیچ عمل احمقانه ای ابایی ندارند. فیلم در وهله اول شاید «آدم های خوب» شان بلک را به خاطر آورد، ولی با عبور دقایقی از «جنگ با عالم وآدم» متوجه می شوید با پدیده ای از جنس برادران مک دونا روبه رو شده اید. دیالوگ هایی که برادر بزرگتر کارگردان و فیلمنامه نویس، یعنی مارتین مک دونا را به خاطر می آورد و از سویی یادآور نگاه عمیق و فلسفی خالق اثر جان مایکل مک دوناست.

برای مثال می توان به انتخاب عنوان فیلم اشاره کرد که برگرفته از لقبی است که سیمون دوبوآر به آثار نقاش سبک رئالیسم چون «اندرو وایت» داده بود؛ «جنگ با عالم وآدم» اسکارسگارد در مورد تازه ترین نقش آفرینی اش در فیلم مک دونا اضافه می کند: شخصیت تری مونرو خیلی غیرمتعارف بود. احساس نزدیکی زیادی با او می کردم. همچنین در مورد فیلمنامه اثر ادامه می دهد: شما می توانید به جان مایکل خرده بگیرید که چرا به این اندازه رابطه شخصیت با دنیا اطرافش را سیاه کرده است ولی در حقیقت تمهیدات وی باعث بخشیدن طراوتی خاص به فیلمنامه شده است که زمانی برای نخستین بار آن را خواندم، بسیار شگفتزده شدم. فیلمنامه های کمدی زیادی در این مدت به من پیشنهاد شده بود اما هیچ کدام از آن ها هوش، ذکاوت و کیاست اثر جان مایکل را نداشت. در حقیقت فیلمنامه اثر به اندازه ای سیاه، پیچیده و عجیب و غریب بود که بیرون کشیدن کمدی از دل آن تنها توسط نویسنده اثر میسر می شد. من بار اولی که فیلمنامه را خواندم بسیار هیجانزده بودم، زیرا در دل کاراکتر های فیلم و همچنین شخصیت نگارنده اثر، روح زیبایی می دیدم که برخلاف ظاهرشان عمل می کنند.

اسکارسگارد، حتی در کمال تعجب به خط اشتراک میان دو شخصیت اخیری که در سینما به عکس کشیده است اشاره می کند و معتقد است، میان یک کاراگاه کثیف و پادشاه جنگل نقطه اشتراک وجود دارد و می گوید: همان گونه که تارزان دچار دوگانگی شخصیتی میان یک انسان متمدن و موجودی بزرگ شده در دل جنگل است، کاراگاهی چون تری مونرو نیز با این مشکل مواجه می شود. درواقع بسیاری از انسان های جامعه مدرن هستند که تکلیفشان با خودشان مشخص نیست، آن ها به راستی خود را فردی متمدن می دانند، درحالی که برای مثال 12 ساعت قبل با یک موسیقی پرتحرک از خود بیخود شده و حرکاتی عجیب انجام می دهند. در حقیقت زمانی می توان این وجوه شخصیت ها را مطلق دانست که انسان مدرن قادر به ترکیب صحیح نکات متناقض شخصیتش باشد.

سینمای جهان, سینمای جهان, بازیگران هالیوود, الکساندر اسکارسگارد وایکینگی تارزانشخصیت جالب ستاره ای چون اسکارسگارد بی شک راه وی را برای کسب تجربه هایی جدی تر در سال های آینده باز خواهد کرد. وی در حال حاضر شاید نسبت به همنسل های خود کمی مختلف تر به نظر برسد، ولی مسیر طولانی را از نوجوانی شرور تا بازیگری پخته و با کمالات طی کرده است. او همچنان در گفتگو ها و کنفرانس های مطبوعاتی ابایی از به کاربردن کلمات غیرمتعارف ندارد و از سویی در نیم دهه گذشته با حضور در بسیاری از آثار مهم سینمای مستقل مانند: «خاطرات دختر نوجوان»، «گروه شرق» و «پنهان» ذوق هنری خود را به معرض نمایش گذاشته است. از سوی دیگر می توان حضور وی در آثار مرتبط با بدنه اصلی سینما چون «زولاندر 2»، «بخشنده» و «سگ های پوشالی» را نشانی از تلاش وی برای برقراری توازن میان آثار کارنامه اش دانست.

وی در پایان گفتگو می گوید: من هنوز هر روز صبح از خواب بیدار می شوم و از فرصت هایی که سر راهم گذاشته شده است، سپاسگزار هستم، اما معنای زندگی را همچنان در ادامه مسیر یک انسان آزاد می بینم نه یک بازیگر و یا ستاره که نیاز به قضاوت دیگران دارد. شاید روزی بخواهم به موسیقی خاصی تصویر العمل عجیب نشان دهم، شاید روزی دوست داشته باشم که ظاهری آشفته برای خود رقم بزنم و شاید روزی دوست داشته باشم غمگین زندگی کنم ... زیرا در پایان تمام این رفتارها بعد از به اتمام رسیدن روزهای کوتاه زندگی مان شاید برای کسی مهم نباشد که من چگونه زندگی کردم و نمی توانم برای پیشگیری از قضاوت نشدن توسط دیگران، همواره خوشحال و محکم به نظر برسم.

شایان ذکر است سال آینده شاهد حضور الکساندر اسکارسگارد، در یکی از پرستاره ترین مجموعه های تاریخ تلویزیون با نام «دروغ های کوچکِ بزرگ» خواهیم بود، سریالی به کارگردانی ژان مارک والی (خالق آثاری چون «تخریب» «باشگاه خریداران دالاس» و «حیات وحش») که اسکارسگارد در کنار بازیگرانی چون لورا درن، شایلن وودلی، ریس ویترسپون، زویی کراویتز و نیکول کیدمن نقش محوری مجموعه را برعهده خواهد داشت.

الکساندر نوری سرمربی دائمی وردربرمن شد
facebook google telegram twitter whatsApp