طاها پخش

فرهنگی و هنریاعزام 100 بانوی آموزش دیده در راهپیمایی اربعین حسینی
تهیه بسته های آموزشی برای زائران اربعین حسینی در استان اصفهان

لاله افتخاری گفت: ما در شورای راهبردی 100 نفر از بانوان را آموزش داده و برای میزبانی زائران ایرانی به موکب های راهپیمایی اربعین حسینی اعزام خواهیم کرد.

لاله افتخاری, راهپیمایی اربعین, ستاد مرکزی اریعین, اعزام بانوی آموزش دیده راهپیمایی اربعین حسینی

لاله افتخاری, راهپیمایی اربعین, ستاد مرکزی اریعین, نشست خبری

به نقل از خبرنگارحوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اولین نشست خبری شورای راهبردی فعالیتهای بانوان کمیته فرهنگی ستاد اربعین وزارت کشور با حضور حجت الاسلام والمسلمین حمید احمدی مسئول کمیته فرهنگی، آموزشی ستاد اربعین و لاله افتخاری رییس شورای راهبردی فعالیت های بانوان امروز دوشنبه 26 مهر در سالن اجتماعات این ستاد برگزار شد.

در این نشست لاله افتخاری رییس شورای راهبردی فعالیت های بانوان کمیته فرهنگی ستاد اربعین در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه ضمن تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) در خصوص فعالیت های این شورا اظهار کرد: این شورا در نظر دارد تا با ایجاد حلقه واصل و پل ارتباطی بین بانوان ایرانی و بانوان زائر از دیگر کشورهای جهان، در جهت خدمت رسانی و افزایش پس فرهنگی و آموزشی این افراد گام های موثری بردارد.

وی بابیان اینکه ماندگاری راه سید الشهدا بعد از 14 قرن به خاطر زنده نگاه داشتن معنویت آن است، افزود: مقام معظم رهبری تاکید دارند که حضور میلیونی زائران ایرانی در راهپیمایی اربعین باید با شعور و معرفت همراه بوده و همه با دست پر به کشور بازگردند.

افتخاری در رابطه با اعضای شورای راهبردی بانوان خاطر نشان کرد: این شورا با هم کاری دستگاه های متفاوت اعم از بسیج طلاب، امور مساجد، وزارت کشور، سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، بسیج اساتید، نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و رییس سازمان بسیج زنان مشغول به کار بوده و دو نهاد سازمان بازسازی عتبات عالیات و هیأت رزمندگان اسلام از اعضای تام الاختیار این شورا هستند.

وی افزود: برنامه های ما در سه بخش، پیش از اجرا، اقدام و اجرا دسته بندی شده که مرحله اجرایی از موسم اربعین شروع به کار خواهد کرد.

رییس شورای راهبردی بانوان با تاکید براین نکته که موکب های خاص بانوان برای استقرار بانوان ایرانی در نظر گرفته شده، تصریح کرد: برنامه های خاصی را برای بانوان ایرانی در موکب های تعبیه شده در مسیر راهپیمایی، نجف، کربلا، سامرا و کاظمین داریم که به پشتیبانی و رفع نیاز های آموزشی و بهداشتی مبادرت خواهند کرد.

وی افزود: پنجشنبه 29 مهر کلاس های آموزشی برای تربیت و آماده سازی 100 نفر از بانوان جهت استقرار در موکب ها برای میزبانی از زائران و آموزش آنها شروع خواهد شز.

افتخاری بیان کرد: بخش آموزش احکام و مطالب عمومی توسط اساتید قرآنی خانم در نظر گرفته شده که آموزش قرائت صحیح نماز، قرائت و حفظ قرآن کریم، پاسخگویی به سوالات، تدبر در قرآن را برعهده خواهند داشت.

وی در خصوص طرح نائب الشهدا گفت: با هماهنگی های انجام شده با خانواده های شهدای منا، مسجدالحرام و مدافعان حرم سایتی را با نام نائب الشهدا راه اندازی کرده ایم که علاقه مندان می توانند با مراجعه به این سایت و انتخاب یکی از شهدا به جای آن شهید نائب الزیاره باشند.

افتخاری در رابطه با کمیته های شورای راهبردی بانوان اظهار کرد: این شورا دارای سه کمیته، محتوایی، بین الملل و کمیته داخلی است و کمیته علمی که در طول سال نیز فعالیت دارد جز کمیته محتوایی است.

وی افزود: برای بانوان زائر در راهپیمایی اربعین سرودی را سفارش داده ایم و در روزهای آینده از لوگوی ما رو نمایی خواهد شد.

رییس شورای راهبردی بانوان خاطر نشان کرد: به خاطر پیشگیری از ازدحام جمعیت و ایجاد اختلاط گیت های ویژه ای را برای هردو طرف ایرانی و عراقی توصیه کرده ایم که امیدواریم اجرایی شود.

افتخاری در رابطه با راه های ارتباطی و اطلاع رسانی راهپیمایی اربعین گفت: علاقه مندان می توانند از طریق رادیو اربعین که از هفته آینده آغاز به کار خواهد کرد، پورتال الاربعین، کانال رسمی تلگرام و فضای مجازی پیگیر اخبار این راهپیمایی باشکوه باشند.

حجت الاسلام والمسلمین حمید احمدی مسئول کمیته فرهنگی، آموزشی ستاد اربعین وزارت کشور نیز در این نشست اظهار کرد:برای نخستین بار راویانی از بخش بانوان اعزام خواهیم کرد تا در موکب ها به صورت مصور و به دو زبان عربی و فارسی واقعه عاشورا و کاروان اسرا را روایت کنند.

وی افزود: این موکب ها در کربلا حتما در پشت خیمه گاه و در کنار هتل جواهر خواهد بود و در نجف نیز رو به روی شائر الرسول قرار خواهد داست.

احمدی در پایان به بانوان زائر توصیه کرد: بانوان قطعا با محارم یا به صورت گروهی عازم شوند و مسائل شرعی و امنیتی را در نظر بگیرند لذا در صورت بیماری توصیه اکید دارم که به راهپیمایی نیایند.

اعزام زائران اربعین حسینی از گلستان
facebook google telegram twitter whatsApp