طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

فرهنگی و هنریبخشش خطای دیگران، درس بزرگ عاشورا است
چه درس هایی باید از عاشورا آموخت؟

حجت الاسلام و المسلمین احمد مروی معتقد است که بخشش خطای دیگران یکی از درس های بزرگ عاشورا است.

حجت الاسلام و المسلمین مروی, سوگواری شب شانزدهم محرم, عاشورا, بخشش خطای دیگران درس عاشورا

حجت الاسلام و المسلمین مروی, سوگواری شب شانزدهم محرم, عاشورا

به نقل از خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مجلس سوگواری شب شانزدهم محرم 1438 (ه.ق) با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین احمد مروی، معاون ارتباطات حوزوی دفتر مقام معظم رهبری و جمعی از شیعیان و دلسوختگان اهل بیت(ع) در محضر حضرت آیت الله سید رضا حسینی مازندرانی، مجتهد عظیم الشان و استاد اخلاق حوزه علمیه در مسجد و حوزه علمیه امام حسین(ع) شهر ری برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین مروی در این مجلس روضه و سوگواری حسینی گفت: "امامت" بحثی قرآنی و منتسب به خداوند است و امامان را خود خداوند تعیین کردند و مربوط به مردم نیست. امام رضا (ع) جایگاه اهل بیت (ع) را به شمس تابنده تشبیه می کند. زیرا اگر فاصله سیارات از خورشید عمده شود آنها نابود می شوند و به همین شکل اگر مردم از امام دور شوند، دچار خسران می شوند.

وی افزود: علاقه و محبت به اهل بیت (ع) اجر و ثواب دارد اما باید با معرفت و اطاعت همراه شود. محبت همراه با معرفت و اطاعت، موجب کمال و تعالی انسان بیشتر می شود و مدام به خدا نزدیک تر و نزدیک تر می شود و این مسیر، پایانی ندارد.

مروی ادامه داد: محبت تمام اهل بیت (ع) موثر است اما انسان با محبت امام حسین(ع)، سریعتر به کمال و قرب الهی می رسد.

وی در ادامه اظهار کرد: انسان باید در دعا، مصلحت و حکمت الهی را در نظر گیرد لذا مدام اصرار نکند. فردی می گفت چند دختر دارم و مدام دعا و اصرار میکردم که خدا پسری نصیبم کند. اما الان مدام دعا می کنم که خدا این پسر را از من دور کند؛ زیرا خیلی مرا اذیت می کند.

این کارشناس مسائل مذهبی با اشاره به درس های عاشورا اظهار کرد: عاشورا درس های بسیاری برای انسان ها دارد از جمله ماجرای عبرت آموز حر است؛ کسی که امام حسین(ع) را به کربلا آورد و راه را بر حضرت بست. اما وقتی پشیمان شد و از سیدالشهدا(ع) پرسید آیا راه توبه بر من باز است؟ حضرت فرمودند: بله.

مروی همچنین در خصوص حر بیان کرد: درس بزرگ توبه حر "بخشش اشتباهات" دیگران است. به این موضوع توجه شود که بازگشت و توبه جر فایده ای برای امام حسین(ع) و سرنوشت جنگ نداشت.

وی ادامه داد: انسان با درس گرفتن از عاشورا باید خطاهای دیگران را ببخشد، زیرا گناه کردن او را دیده ایم ولی توبه کردن او را که ندیدیم. شاید آن فرد خاطی، توبه کرده باشد و خدا او را بخشیده باشد.

مروی همچنین سفارش کرد: نباید انسان کینه کسی را به دل را بگیرد، به ویژه هنگامی که تقاضای بخشش کرد باید او را بخشید. البته بهتر این است که خطاکار را پیش از تقاضای بخشش از طرف او بخشید.

مروی در ادامه گفت: به یک موضوع باید توجه شود. بحث بخشش و گذشت مربوط به خودی ها و مسلمانان است و شامل دشمنان نمی شود. زیرا خداوند دستور به شدت برخورد با دشمن را داده است.

حقوقهای نجومی مصداق حق الناس است / حمایت از رهبری یکی از درس های عاشورا است
facebook google telegram twitter whatsApp