طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

دانستنی های علمیکوهنوردی خون شما را تا ماه ها تغییر می دهد
تغییر ماهیت جنگ

بدن انسان خیلی زود و در طول تنها یک شب متناسب با شرایط محیطی ارتفاعات بالا وفق می یابد و این تغییرات زیستی می توانند تا ماه ها ادامه داشته باشند؛ حتی بعد از وقتی که فرد به ارتفاعات پایین تر برمی گردد.

مجله دیجی کالا - زهرا غلامی: بدن انسان خیلی زود و در طول تنها یک شب متناسب با شرایط محیطی ارتفاعات بالا وفق می یابد و این تغییرات زیستی می توانند تا ماه ها ادامه داشته باشند؛ حتی بعد از وقتی که فرد به ارتفاعات پایین تر برمی گردد.

محققان, انسان, اتمسفر, کوهنوردی خون ماه تغییر

اتمسفر, کوهنوردی, اکسیژن, محققان, انسان


برای نخستین بار، دانشمندان خون کوهنوردان را مقایسه کرده و مشاهده کردند که چگونه چندین تغییر متفاوت بر توانایی سلول قرمز خون در نگه داری اکسیژن تاثیر می گذارد. این اتفاق ظرف چند ساعت رخ می دهد.

سال ها تصور بر این بوده که بدن انسان در ارتفاعات بالا سلول های قرمز جدیدی تولید می کند که بهتر می توانند اکسیژن مورد نیاز ماهیچه ها و اعضای بدن را تامین کنند. این یعنی دانشنمدان تصور می کردند که در مکان هایی مثل قله اورست که اتمسفرش تقریبا نصف سطح دریا اکسیژن دارد، بدن انسان به تدریج سلول های قرمز را با نسخه های جدیدتری جایگزین می کند که کار انتقال و تحویل اکسیژن را بهتر می توانند انجام دهند.

«رابرت روچ»، سرپرست این تیم تحقیقاتی از دانشگاه کلورادو می گوید: «۵۰ سال است که باور ما این بوده». اما این باور یک مشکل بزرگ دارد. شاید این باور در مورد کسانی که کل زندگی شان را در ارتفاعات بالا و شرایط محیطی کم اکسیژن می گذرانند، درست باشد، اما تجربه کوهنوردان را توضیح نمی دهد.

درست است که بدن ما در هر ثانیه ۲ میلیون سلول قرمز جدید تولید می کند، اما هفته ها طول می کشد تا تمام سلول های خونی قرمز جایگزین شوند. بنابراین، اگر تطابق یافتن بدن هفته ها طول می کشد، بعد کوهنوردان چگونه در آن ارتفاعات زنده می مانند؟

محققان بعد از انجام آزمایش های متفاوت و تجزیه و تحلیل نتایج آزمایش خون متوجه شدند که سلول های قرمز جایگزین نمی شدند، بلکه تغییر می کردند. فرایند این تغییر هم بعد از قرار گرفتن در محیط کوهستانی و کم اکسیژن در روز اول، خیلی زود و تنها ظرف چند ساعت طول کشید.

علاوه بر این، این تیم پی برد که تغییرات متفاوت مربوط به توانایی سلول های قرمز در انتقال اکسیژن به ماهیچه ها و اعضای حیاتی بسیار پیچیده تر از آن چیزی بود که انتظار داشتند.

این یافته هیجان انگیز است چون این یعنی اگر با واریته های ژنتیکی مورد نیاز برای زنده ماندن در ارتفاعات بالا به جهان نیامده ایم، بدن مان همچنان می تواند برای مقابله با چالش های محیط کم اکسیژن دستخوش تغییراتی شود. این یافته همچنین می تواند اطلاعاتی دهد که در آینده برای درمان آسیب های منجر به خونریزی شدید مفید باشد.

یکسان سازی قبور شهدا، تغییر ماهیت گلزارهاست
facebook google telegram twitter whatsApp