طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اقتصادیجنگ پسته کاران با کمبود نقدینگی / صادرات پسته آب رفت
زیر آب رفتن 50 هکتار از جنگل های هیرکانی برای ساخت سد شفارود

سال گذشته 130 هزار تن پسته به ارزشی بالغ بریک میلیارد و 200 میلیون دلار صادر شد که در مقایسه با سال ماقبل خودبا کاهش 50 هزار تنی همراه بوده است.

کمبود نقدینگی, صادرات پسته, مشکلات پسته کاران, صادرات پسته آب رفت جنگ پسته کاران کمبود نقدینگی

کمبود نقدینگی, صادرات پسته, مشکلات پسته کاران, نرخ ارز, سفره های زیر زمینی, اقتصادی
محمد علی طهماسبی معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در مصاحبه با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه سطح زیر کشت باغات پسته در کشور 400 هزارهکتار است، گفت: مجموع تولید پسته کشور در سال گذشته 260 هزارتن بود که پیش بینی می شود این رقم در سالجاری به 300 هزارتن برسد.


وی در خصوص زیاد ترین مشکلات پسته کاران بیان کرد: با توجه به مقاومت این گیاه در برابر خشکی، کشاورزان تصوراتی مبنی بر کاشت این محصول در نقاط کم آب دارند در حالیکه برای افزایش بهره وری این محصول باید در مناطقی که با بحران کم آبی مواجه نیستد، کاشت شود.


معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی همچنین افزود: کاهش سطح آب سفره های زیرزمینی در استان کرمان در کنار خشکسالی های اخیر و کاهش سرمایه در گردش بر کاهش بهره وری و میانگین تولید باغات اثر گذاشته است.


عملکرد باغات در راستای اصلاح بهره وری


معاون وزیر جهاد کشاورزی در خصوص زیاد استانهای تولید کننده پسته نیز گفت: در چند سال اخیر کرمان قطب اصلی تولید پسته در کشور بوده اما در حال حاضر استانهای خراسان رضوی،فارس، تهران، مرکزی، خراسان شمالی، قم، سیستان و بلوچستان و سمنان نیز به کشت پسته رو آورده اند.


وی در پاسخ به این سوال که اصلاح و بهره وری باغات چه تاثیری بر میزان تولید دارد، اظهار داشت: تغذیه، مدیریت آفات و بیماری ها و استفاده ار ارقام مناسب می تواند نقش بسزایی در افزایش بهره وری و عملکرد داشته باشد.


کاهش 50 هزار تنی صادرات


طهماسبی با بیان اینکه 60 الی 70 درصد پسته تولیدی صادر می شود، افزود: هم اکنون پسته ایرانی به مقصد بیش از 70 کشور جهان اعم از چین، هنک کنگ، لبنان،قزاقستان،تایوان،هند، ترکیه و بسیاری از کشورهای دیگر صادر می شود.


وی در خصوص میزان صادرات پسته اظهار کرد: سال گذشته130هزار تن پسته به ارزشی بالغ بریک میلیارد و 200 میلیون دلار صادر شد که در مقایسه با سال ماقبل خودبا کاهش 50 هزار تنی همراه بوده است.


طهماسبی تصریح کرد:انتظار می رود با تمهیدات وزارتخانه و بانک مرکزی علاوه بر تامین نقدینگی مورد نیاز صادرکنندگان، نرخ ارز برای صادرات محصولات نیز با ثبات شود تا به روزهای طلایی صادرات این محصول بازگردیم.

آشنایی پسته کاران با روش های نوین برداشت
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات